• امروز : پنج شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 27 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 2 December - 2021
0

البرز می تواند قطب شعر آیینی در کشور باشد

  • کد خبر : 6614
  • 07 مهر 1400 - 14:10
البرز می تواند قطب شعر آیینی در کشور باشد
رئیس حوزه هنری استان البرز گفت: استان البرز ظرفیت بالایی در سرودن شعر آیینی دارد و می تواند به عنوان قطب شعر آیینی در کشور مطرح شود اما این ظرفیت از چشم مسئولین دور مانده و بر آن تاکید ویژه ای نشده است.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، حسین بهزادی فر، مشاور رسانه ای دبیر کنگره ملی شعر «حدیث حُسن» در نشست خبری اختتامیه سومین دوره این کنگره که ظهر امروز با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در سالن جلسات حوزه هنری استان البرز برگزار شد گفت: البرز خاستگاه شعر آیینی است اما به دلیل بی توجهی هایی که در سنوات گذشته در مورد این مقوله شعری صورت گرفته است، تمرکز بر این مقوله در استان از دست رفته است.

وی ادامه داد: شعرای بسیاری در استان البرز در این حوزه فعالیت می کنند که در سطح کشور صاحب نام هستند و به نوعی وزنه های شعر آیینی محسوب می شوند اما به دلیل بی توجهی هایی که از سوی متولیان امر صورت گرفته نیاز بود این جوشش از سوی جوانان شکل گیرد که این اتفاق در کنگره شعر حدیث حسن رخ داد.

بهزادی فر افزود: این کنگره سه سال پیش، توسط شعرا، علاقه مندان و کسانی که در حوزه شعر آیینی در کشور صاحب نام هستند پایه ریزی شد و امسال در آستانه اختتامیه سومین دوره از آن هستیم که با همکاری و مشارکت سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز، حوزه هنری استان، شهرداری کرج و مجمع شاعران اهل بیت (ع) برگزار می شود.

محمد مهرابی رئیس حوزه هنری استان البرز در این نشست، با اشاره به اهمیت برگزاری کنگره ملی  شعر حدیث حسن عنوان کرد: این کنگره از دو جهت حائز اهمیت است. اول اینکه موضوع این کنگره نمونه ای ندارد و تاکنون به صورت ویژه به امام حسن مجتبی (ع) و مظلومیت ایشان پرداخته نشده و کنگره ای با این ظرفیت برگزار نشده است.

وی ادامه داد: موضوع دوم، اهمیت شعر آیینی در البرز است که ما معتقدیم استان البرز ظرفیت بالایی در سرودن شعر آیینی دارد و می تواند به عنوان قطب شعر آیینی در کشور مطرح شود اما این ظرفیت از چشم مسئولین دور مانده و بر آن تاکید ویژه ای نشده است. به دنبال ثبت دبیرخانه دائمی این کنگره و اداره آن در البرز هستیم.

هادی جان فدا، دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن نیز در این نشست شعر ولایی را یکی از مهم ترین رسانه های شیعه از ابتدای ظهور اسلام دانست و گفت: پیش از ظهور اسلام، شعر در فرهنگ عرب و جاهلیت به دلاوری های پهلوانان و برخی مسائل عاشقانه اختصاص داشت اما با ظهور اسلام و توحید، مفاهیم توحیدی، معرفتی و انسان ساز وارد شعر شد تا جایی که سرودن شعر ولایی مورد تاکید رسول الله (ص) نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد: اولین کسی که در طول تاریخ، شعر را به حکمت منتسب کرد رسول گرامی اسلام (ص) بودند در صورتی که تا قبل از آن، شعر، نسبتی با حکمت نداشت و بیان احوالات عاشقانه و .. بود. بعد از رسول مکرم اسلام نیز اهل بیت (ع) به شعر به عنوان یک رسانه جدی در انتقال مفاهیم نگاه می کردند.

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن، واقعه عاشورا را یکی از مهم ترین وقایع تاریخ بشری از حیث تاثیرگزاری عنوان کرد و گفت: شعر بود که باعث شد هنوز بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال مردم برای امام حسین (ع) عزاداری کنند. شعر پیام آور اصلی عاشورا بود و شاعران بسیاری به زبان های مختلف برای سید الشهدا (ع) شعر سرودند و پیام مظلومیت او و یارانش را به گوش عالم رساندند.

شعر میاندار عرصه هنرها بوده و توانسته از مرزها عبور کند

جان فدا با بیان اینکه یکی از پیام های بسیار مهم شعر در زمان اهل بیت (ع) این بود که حساب اهل بیت (ع) را از حکومت های ظالم جدا کرد افزود: با ورق زدن کتاب تاریخ در می یابیم که نقش شعر در شکل گیری و پیروزی انقلاب را نیز نمی توان نادیده گرفت. بسیاری از مردم در تظاهرات هایی که علیه حکومت شاهنشاهی انجام می دادند از شعر و نوحه و از مفاهیم مربوط به آن ها استفاده می کردند.

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن، با اشاره به هنرهای ماندگاری همچون نقاشی، معماری و … در ایران اذعان کرد: هیچ هنری در تاریخ اسلام و تشیع مانند شعر در عرصه ارادت ورزی به اهل بیت (ع) و عرصه معارف وارد نشده و در واقع شعر به خاطر ویژگی هایی که داراست، میاندار عرصه هنرها بوده و توانسته از مرزها عبور کند.

وی شعر را مهم ترین عنصر هویت ساز ما در فرهنگ شیعی عنوان کرد و گفت: برخی مردم عادی و عوام با روایات و کتاب ها و … سرو کاری ندارند اما مخاطب شعر هستند و به نوعی با آن سروکار دارند و می توان مفاهیم فرهنگ شیعی را به صورت شعر به آن ها انتقال داد.

جان فدا با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر شعر خوب باشد می تواند به خلوت انسان ها ورود کند و انسان ساز باشد تصریح کرد: در دولت های نهم و دهم به دلیل حمایت و سرمایه گذاری چند نهاد مهم فرهنگی در البرز اتفاقات خوبی در عرصه شعر ولایی و مذهبی افتاد اما در دولت قبل هیچ فعالیت و حمایتی از نهادهای حاکم در این حوزه مشاهده نشد.

چرا یک دستگاه دولتی که بودجه ای برای فرهنگ در اختیار دارد نباید به هویت شیعی بپردازد؟

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن، اظهار کرد: بخشی از هویت ایرانی ما هویت شیعی ماست و کسی نمی تواند آن را انکار کند به همین دلیل بخشی از بیت المال و بودجه های فرهنگی که برای مسائل فرهنگی در نظر گرفته شده باید برای هویت شیعه هزینه شود و هیچ چیز در هویت شیعه تاثیرگذارتر از شعر نیست.

جان فدا تصریح کرد: در حال حاضر در کرج با فضایی روبرو هستیم که حدود ۸ سال در این عرصه سرمایه گذاری جدی نشده و اقدام جدی نیز صورت نگرفته است. چرا نباید یک دستگاه دولتی که بودجه ای برای فرهنگ در اختیار دارد به این بخش از هویت شیعی بپردازد؟

وی با اشاره به شرایط موجود اقتصادی کشور، عنوان کرد: در مورد کنگره امسال نکته قابل اهمیت، سومین سال برگزاری است که با وجود شرایط مذکور در کشور، نوعی موفقیت محسوب می شود. در حال حاضر این کنگره در سطح کشور و در بین شاعران از اهمیت و اعتبار خاصی برخوردار است که این نیز برای حوزه هنری البرز دستاورد خوبی محسوب می شود.

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن گفت: مهم این است که ما بتوانیم با کمک رسانه ها این کنگره را به مردم معرفی کنیم تا آن ها نیز در آن مشارکت معنوی داشته باشند و این کنگره ملی که به نام امام حسن مجتبی (ع) مزین شده اعتبار و آبرو و هویت فرهنگی برای شهر کرج باشد اما این مهم همکاری تمام دستگاه های فرهنگی و اصحاب رسانه را می طلبد.

جان فدا اعلام کرد: امسال بیش از ۱۶۰ شاعر از نقاط مختلف کشور در کنگره ملی شعر امام حسن (ع) شرکت کردند و آثار ارسالی آن ها در سه مرحله داوری شد و از میان آن ها، پنج نفر به عنوان شاعر برگزیده و دو نفر نیز به عنوان شاعر تقدیری انتخاب شدند که در مراسم اختتامیه ای که در روز یکشنبه ۱۱ مهر از ساعت ۱۸ در آستان مقدس امامزاده حسن (ع) کرج با حضور مهمانان ویژه و شاعران برگزیده کشوری برگزار می شود از آن ها تقدیر به عمل می آید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://didebanealborz.ir/?p=6614

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.