• امروز : یکشنبه - ۳ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : 20 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Sunday - 23 January - 2022
4

پلیس در ایجاد بانک‌های اطلاعاتی، مکانیزه کردن و اشراف بر مجرمین پیشگام است

  • کد خبر : 6659
  • 17 مهر 1400 - 15:49
پلیس در ایجاد بانک‌های اطلاعاتی، مکانیزه کردن و اشراف بر مجرمین پیشگام است
فرمانده انتظامی استان البرز گفت: پلیس باید پلیسی در تراز انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران باشد که امروز نیروی انتظامی گام‌های محکم و مؤثری را در این راستا برداشته و در ایجاد بانک‌های اطلاعاتی، مکانیزه کردن و اشراف بر جرم و مجرمین پیشگام بوده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دیده بان البرز، سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی استان البرز صبح امروز در صبحگاه عمومی مشترک که به مناسبت هفته ناجا در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی البرز برگزار شد، شعار امسال هفته ناجا را «پلیس هوشمند، امنیت پایدار» عنوان کرد و گفت: در گام دوم انقلاب، به‌منظور دستیابی به تمدن بزرگ اسلامی و تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، همه دستگاه‌ها باید خود را برای انجام اقدامات لازم آماده و کار را آغاز کنند.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا پلیس نیز باید پلیسی در تراز انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران باشد، مطرح کرد: اگر هوشمندسازی را به معنای دسترسی، برداشت و تطبیق اطلاعات برای رسیدن به هدف و تجزیه و تحلیل آن تعریف کنیم، امروز نیروی انتظامی گام‌های محکم و مؤثری را در این راستا برداشته و در ایجاد بانک‌های اطلاعاتی، مکانیزه کردن و اشراف بر جرم و مجرمین پیشگام بوده است.

سردار محمدیان گفت: نیروی انتظامی در زمینه به‌کارگیری تجهیزات و امکانات نیز به سمتی رفته که اطلاعات را هوشمندانه برداشت می‌کند و تطبیق می‌دهد تا به پیشگیری، کشف و اشراف بر جرم برسد. اگر اطلاعات در اختیار پلیس نبوده و مأمورین هوشمند نباشند، اشتباهات نیروها از سوی جامعه و مسئولین پذیرفتنی نیست. اقدامات ناجا موجب شده در میان حدود ۱۵ کشور همسایه که بخش اعظمی از آن‌ها ضامن مشکلات امنیتی هستند، ایران کمترین مشکلات را داشته باشد.

فرمانده انتظامی استان البرز گفت: هم‌افزایی و همراهی همه دستگاه‌ها موجب شده که امروز علیرغم سختی‌ها و مشکلاتی که در حوزه اقتصاد وجود دارد، کشور دارای امنیت پایدار باشد. هفته نیروی انتظامی فرصتی برای ارائه توانمندی‌ها و عملکرد پلیس از طریق برنامه‌های سراسری و استفاده از ظرفیت صداوسیما و فضای مجازی و نیز به‌صورت حقیقی و عینی به‌منظور جلب مشارکت مردم است زیرا امروز پلیس بدون مساعدت مردم نمی‌تواند به اهداف خود دست یابد.

وی از فعال شدن مجمع خیرین امنیت ساز استان البرز خبر داد و عنوان کرد: در این راستا گام‌های اولیه محکمی برداشته شده که می‌تواند کمکی در جهت تسریع در رفع مشکلات امنیتی و تحقق امنیت پایدار باشد. یکی دیگر از اهداف نیروی انتظامی، آموزش همگانی شهروندان است؛ اگر آن‌ها به وظایف خود آشنا باشند، پیشگیری از جرم آسان‌تر و مجرمین در ارتکاب جرم ناکام خواهند شد.

فرمانده انتظامی استان البرز با اشاره به اینکه ارتقای فرهنگ ایثار و شهادت در بین کارکنان و رده‌های آموزشی ناجا نیز در دستور کار است، خاطرنشان کرد: همکاران ما در نیروی انتظامی با شجاعت و اقتدار در مقابل جرم، ترس، زورگویی و سلاح گرم و سرد مجرمین می‌ایستند و علیرغم آسیب‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شود کمترین استفاده را از سلاح دارند که این امر نشان می‌دهد فرهنگ ایثار و شهادت در نیروی انتظامی جاری و ساری است.

سردار محمدیان با بیان اینکه بیش از ۷۰۰ مأموریت برای نیروی انتظامی تعریف شده است، عنوان کرد: مبنای گزینش ناجا در ابتدا عضو بسیج بودن و سپس وجود پایگاه‌های بسیج در شهرک‌های سازمانی است یعنی سپاه و بسیج را به‌عنوان ذخیره انقلاب و پشتوانه نظام بپذیریم و این فرهنگ را در میان کارکنان و خانواده‌های آنان احیا کنیم و پاس بداریم.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا طی ۲۰ ماه گذشته بیان کرد: در این شرایط علیرغم کاهش حضور کارکنان دستگاه‌ها، ادارات و واحدهای صنفی در محل کار، نیروی انتظامی نه‌تنها تعطیلی نداشت بلکه حتی از نیروهای آماده‌باش نیز برای انجام مأموریت‌های مرتبط با کرونا در جهت کمک به کاهش شیوع این ویروس استفاده کرد. یک ‌سوم کارکنان نیروی انتظامی استان البرز به کرونا مبتلا شدند و چهار نفر نیز جان خود را از دست دادند.

سردار محمدیان با اشاره به شماره تلفن ۱۱۰ به‌عنوان کانال ارتباطی مردم و پلیس اظهار داشت: از مهر ۱۳۹۹ تا مهر ۱۴۰۰، ۲ میلیون و ۱۵۷ هزار تماس با نیروی انتظامی برقرار شده که از این تعداد پاسخگویی به بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تماس صورت گرفته و اطلاعات آن‌ها در سامانه ثبت شده است. ۸۵۱ هزار تماس نیز عملیاتی و مأمورین پلیس به محل اعزام شده‌اند. بیش از ۲۰۰ هزار تماس نیز به‌منظور دریافت راهنمایی از پلیس توسط شهروندان برقرار شده است.

فرمانده انتظامی استان البرز از دستگیری ۴۷ هزار نفر در موضوعات مختلف طی یک سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: در زمینه سرقت نیز، در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با یک درصد رشد مواجه بودیم و در جایگاه ۲۹ کشور قرار گرفتیم. ۶۳ درصد این موارد، سرقت‌های خرد بودند که این آمار نشان‌دهنده کاهش سرقت‌های مهم و نیز عملکرد مطلوب پلیس و دستگاه‌های امنیتی است.

ایمان همراه با عمل امنیت را برای انسان به ارمغان می‌آورد

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز نیز در این مراسم ضمن قدردانی از خدمات و زحمات کارکنان نیروی انتظامی، یاد شهدای ناجا را گرامی داشت و مطرح کرد: یکی از پایه‌های امنیت ملی در نظام جمهوری اسلامی ایران، تأمین امنیت انتظامی بوده که این امر بر عهده نیروی انتظامی است. امنیت از جمله بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است که بخش عمده‌ای از آن توسط نیروهای مسلح به‌ویژه نیروی انتظامی تأمین می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان البرز با اشاره به تعریف ایمان عنوان کرد: ایمان، باور همراه با عمل است که امنیت را برای انسان به ارمغان می‌آورد. قرآن کریم ایمان را مقدس‌ترین سرمایه انسانی می‌داند و همه وعده‌های الهی به آن گره خورده است. ارزش ایمان با تمام بزرگی و تقدسی که دارد، به این دلیل است که راه و وسیله‌ای برای دستیابی به ارزش والای امنیت است. قرآن کریم از کسانی که ایمان آورده‌اند به‌عنوان والاترین انسان‌ها یاد می‌کند.

آیت‌الله حسینی همدانی مطرح کرد: اخیراً رهبر معظم انقلاب اسلامی از نیروهای نظامی و انتظامی تقدیر کردند و تعبیری از حضرت علی (ع) را مبنی بر اینکه این نیروها دژهای مردم و مردم در پناه آن‌ها هستند را به کار بردند. نیروهای نظامی و انتظامی عزت دین و امنیت بخش هستند و مردم به جز آن‌ها، وسیله دیگری برای امنیت، آرامش و آسایش ندارند.

نماینده ولی فقیه در استان البرز عنوان کرد: پنج خصلت وجود دارد که فقدان یکی از آن‌ها موجب نقص در زندگی، عدم وجود عشق و گوارا بودن، سرگشته بودن خرد و مشغول بودن عقل می‌شود. اولین مورد، صحت بدن و دومین ویژگی نیز امنیت است که اگر وجود نداشته و پایدار نباشد، ثمره‌ای نخواهد داشت و زندگی کمبودهایی خواهد داشت.

وی بیان داشت: یکی از مواردی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز قرار دارد، اعتمادسازی است؛ باید اعتماد مردمی را تقویت کرد. هر دستگاهی باید به‌خوبی به وظایف خود عمل کند تا اعتمادسازی صورت گیرد. بخشی از این امر مربوط به نیروی انتظامی است که باید برای انجام درست وظیفه و امانت‌داری در انجام مأموریت‌ها اهمیت ویژه‌ای قائل شد که گزارش عملکرد پلیس البرز نشان می‌دهد که کوتاهی در انجام وظایف محوله صورت نمی‌گیرد.

آیت‌الله حسینی همدانی اضافه کرد: زمانی که مردم نیروی انتظامی را امانت‌دار و صادق بدانند، اعتماد می‌کنند و با آن همراه و همگام می‌شوند. طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، مهم‌ترین وظیفه نیروی انتظامی حفظ ارزش‌هاست؛ این نیروها باید ارزش‌هایی از جمله صداقت و اخلاق‌مداری را در خود تقویت و سپس از این ارزش‌ها دفاع کرده و رذایل و خصایص ناپسند را نیز از خود دور کنند. نفس، ابزار شیطان برای زمین زدن انسان است که باید از آن مراقبت کرد.  

امام‌ جمعه کرج با بیان اینکه هر چه وظایف و مأموریت‌ها خطیرتر باشد، مواظبت از نفس نیز باید بیشتر باشد، بر ضرورت مراقبه دائمی نیروهای انتظامی تأکید کرد و خاطرنشان کرد: زمانی که نیروهای انتظامی، مجمع صفات پسندیده شوند، مظهر رأفت الهی خواهند شد. پلیسی که همیشه با اقتدار در عرصه و میدان حاضر است، امین بوده و با مؤمنین با رأفت و مهربانی رفتار کرده و با مجرمین و مفسدین نیز با صلابت و اقتدار برخورد می‌کند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://didebanealborz.ir/?p=6659

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.