• امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 10 - رجب - 1444
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
0
رئیس کل دادگستری استان البرز خبر داد؛

آغاز رسیدگی به پرونده بزرگترین شبکه فرار مالیاتی کشور در استان البرز

  • کد خبر : 12672
  • 07 دی 1401 - 10:15
آغاز رسیدگی به پرونده بزرگترین شبکه فرار مالیاتی کشور در استان البرز
رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: نخستین جلسه رسیدگی به پرونده بزرگترین شبکه فرار مالیاتی کشور با 126 متهم از امروز در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان البرز تشکیل شد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز از آغاز رسیدگی به یکی از بزرگترین پرونده های مربوط به فرار مالیاتی کشور در استان البرز خبر داد و گفت: امروز نخستین جلسه رسیدگی به این پرونده با موضوع «تشکیل شبکه جعل»، «استفاده از اسناد مجعول»، «رشاء و ارتشاء منتهی به فرار مالیاتی» به مبلغ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان البرز آغاز شد.

وی با اشاره به جزئیات نحوه شکل گیری فعالیت این باند افزود: متهم اصلی پرونده از سال ۱۳۸۸ و پس از آشنایی با نحوه ثبت شرکت، در ابتدا به نام خود یا بستگان نزدیک، چندین شرکت ثبت و به فروش می‌رساند. سپس با توجه به درآمدزایی از این روش، اقدام به تشکیل باند و سازماندهی آن می کند، به نحوی که پس از چند سال فعالیت، شبکه‌ای متشکل از ۱۲۶ متهم تشکیل می دهد.

فاضلی هریکندی متهمان شبکه مذکر را برخی کارکنان ادارات امور مالیاتی، مدیران موسسات حقوقی، وکلا، مشاوران املاک و افراد عادی جهت ثبت شرکت‌های کاغذی به قصد واگذاری و فروش آن ها به اشخاص حقیقی و حقوقی عنوان کرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز یادآور شد: بر اساس تحقیقات انجام شده، متهم اصلی پرونده، با همکاری سایر اعضای باند با شناسایی اشخاص با وضعیت اقتصادی ضعیف و کم‌درآمد جامعه در شهرهای تهران، کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد و پرداخت مبالغی به آن ها، اقدام به اخذ مدارک شناسایی و هویتی آنان کرده است.

فاضلی هریکندی اضافه کرد: سپس با جعل گواهی عدم سوءپیشینه و سایر مدارک لازم به نام آن ها، اقدام به ثبت شرکت‌های متعدد می‌کرد. سرکرده این شبکه با مراجعه به موسسات حقوقی مخصوص ثبت شرکت‌ها و تبانی با مدیران این مؤسسات، با هدف تنظیم وکالتنامه به منظور ثبت شرکت های صوری، ابتدا وکالتنامه‌های سفید امضا، متضمن امضا وکلا و در مواردی هم وکالتنامه‌های خام و بدون امضا وکلا را از طریق مدیران موسسات مذکور از وکلا اخذ می کرد.

وی بیان کرد: سرکرده این شبکه در مرحله بعد، قراردادهای وکالت با درج مشخصات افرادی که با پرداخت وجه، مدارک شناسایی آن ها را قبلا اخذ کرده بود تنظیم و به عنوان موکل، امضای آن ها را جعل می کرد. در ادامه پس از تایید امضای موکلین از سوی وکلا که بدون احراز هویت موکلین از سوی وکلا انجام می‌شده با تنظیم اجاره نامه‌های مجعول با هماهنگی و تبانی با برخی مشاورین املاک، محلی غیرواقعی را به عنوان محل استقرار و اقامتگاه قانونی شرکت معرفی و شرکتی صوری به نام افراد بی اطلاع ثبت می‌کرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تبیین مراحل دیگر فعالیت این باند در ثبت شرکت‌های صوری اظهار کرد: بعد از ثبت شرکت‌های کاغذی، متهم اصلی و اعضای باند جهت تشکیل پرونده مالیاتی برای شرکت‌های صوری با اهدافی از قبیل اثبات فعالیت تجاری و اخذ کارت بازرگانی، به ادارات امور مالیاتی استان‌های البرز و تهران مراجعه می‌کردند.

واگذاری کارت های بازرگانی ۲۰ تا ۱۴۰ میلیونی

فاضلی هریکندی اذعان کرد: سپس ضمن تبانی با برخی کارکنان ادارات مذکور، مرسوله پستی را که باید جهت صحت‌سنجی و احراز صحت مکان استقرار و اقامتگاه شرکت‌های ثبت شده، از طریق اداره پست به نشانی اعلامی شرکت‌ها در اساسنامه ارسال می‌شد، در قبال پرداخت رشوه به صورت دستی تحویل گرفته و متعاقباً با مراجعه به ادارات امور مالیاتی و ارائه مدارک لازم، امور اداری مربوطه جهت تشکیل پرونده مالیاتی را انجام می‌دادند.

وی با اشاره به اقدامات متعددی که پس از ثبت صوری شرکت و تشکیل پرونده مالیاتی توسط این باند انجام می‌شده گفت: از جمه این اقدامات می‌توان به اخذ کارت بازرگانی اشاره کرد که با فروش آن به اشخاص حقیقی و حقوقی، واردات و صادرات به نام شرکت‌های صوری انجام می‌شد و در عمل، ادارات امور مالیاتی برای وصول مالیات با افراد بی بضاعت و بی‌اطلاع مواجه می شدند، همچنین به نام این شرکت‌های صوری، حساب بانکی افتتاح و دسته چک و تسهیلات بانکی اخذ می‌شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز مطرح کرد: عموما کارت‌های بازرگانی، به اشخاص حقوقی و حقیقی فعال در امر تجارت و امور اقتصادی در قبال اخذ مبلغ ۲۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان واگذار می‌شد و اشخاص خریداری کننده کارت‌های بازرگانی با استفاده از ضعف سیستم‌های مالیاتی، فعالیت تجاری خود را به نام این شرکت‌های صوری و کاغذی ثبت و از این طریق اقدام به فرار مالیاتی می‌کردند.

تحصیل ۵ میلیارد تومان از طریق نامشروع

فاضلی هریکندی مبلغ تحصیل شده توسط اعضای این شبکه از طریق فروش حدود ۲۰۰ شرکت کاغذی را پنج میلیارد تومان عنوان کرد و با تشریح نقش و اقدامات برخی از کارکنان متخلف اداره امور مالیاتی تصریح کرد: پس از تعقیب برخی از کارکنان متخلف ادارات امور مالیاتی استان‌های البرز و تهران و حین تحقیقات مشخص شد این افراد علاوه بر تبانی و اخذ رشوه از این باند، خود نیز مستقلاً با تشکیل شبکه ارتشاء، اقدام به اخذ رشوه از شرکت های دیگر می‌کردند.

وی اضافه کرد:این اقدام بدین صورت بود که برخی سرممیزها و ممیزان مالیاتی با اعلام مبلغی بالاتر از مبلغ واقعی مالیات عملکرد شرکت‌ها و به بهانه کاهش مبلغ مالیات اعلامی و در مواردی هم جهت کاهش مالیات عملکرد و یا عدم بررسی تخلفات شرکت‌ها، اقدام به دریافت رشوه می‌کردند.
فاضلی هریکندی گفت: مجموع رشوه دریافتی از سوی کارکنان ادارات مالیاتی استان های البرز و تهران از این باند برای تشکیل پرونده‌های مالیاتی به نام شرکت‌های صوری و نیز رشوه دریافتی از شرکت‌های فعال تجاری دیگر حدود دو میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه از محل اقامت متهم اصلی، اوراق متعدد جعلی جهت ثبت شرکت‌ ‌های صوری کشف شده است عنوان کرد: تعدادی گواهی عدم سوء پیشینه جعلی که برای مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت های صوری استفاده می شده و همچنین دو عدد مهر اداره ثبت اسناد و املاک و سه عدد مهر اداره امور مالیاتی و یک عدد مهر اداره تامین اجتماعی از جمله این اسناد و وسایل است.

ثبت ۲۵۸ شرکت صوری و فرار مالیاتی ۹ هزار میلیارد تومانی

فاضلی هریکندی با تشریح اقدامات انجام شده در دادگستری کل استان البرز برای روشن شدن ابعاد این پرونده تصریح کرد: در این پرونده دو مرحله کارشناسی گسترده، ابتدا در مورد اسناد مجعول و سپس در مورد میزان دقیق فرار مالیاتی اعم از میزان مالیات ارزش افزوده، مالیات مربوط به فعالیت بازرگانی و جریمه متعلقه بر آن ها انجام شده که بر اساس نظر کارشناس رسمی دادگستری مبلغ فرار مالیاتی، حدود ۹ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان است.

رئیس کل دادگستری استان البرز خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، تعداد شرکت‌ های صوری ثبت شده، ۲۵۸ شرکت است که از این تعداد، ۱۹۸ شرکت به اشخاص حقیقی و حقوقی فروخته شده و از میان شرکت های فروخته شده، ۵۵ شرکت در استان البرز و ۱۴۳ شرکت دیگر نیز در استان تهران ثبت شده است.

فاضلی هریکندی با تاکید بر اینکه به محض شناسایی شرکت‌های صوری به منظور جلوگیری از ادامه اقدامات مجرمانه، با دستور قضایی، فعالیت تمامی این شرکت‌ها به حالت تعلیق درآمده است گفت: برای۱۲۶ نفر از متهمان پرونده به اتهام تشکیل و عضویت در شبکه جعل، استفاده از اسناد مجعول، رشاء و ارتشاء، کیفرخواست صادرشده که برخی از آن‌ها تحت قرار بازداشت موقت در زندان هستند و سایرین با تودیع وثیقه آزاد شده‌ و ۱۷۱ نفر از افرادی که از مدارک هویتی آن‌ها سوء استفاده ‌شده نیز به ‌عنوان شاکی مراجعه کرده اند.

وی اضافه کرد: علاوه ‌بر اشخاص عادی، تعدادی کارمند ادارات امور مالیاتی استان های البرز و تهران نیز در بین متهمان هستند که از این اشخاص سه نفر سرممیز مالیاتی و مابقی ممیز مالیاتی بودند، همچنین پنج نفر از مدیران موسسات حقوقی مربوط به ثبت شرکت ها، ۹ نفر وکیل دادگستری و چهار نفر مشاور املاک نیز در بین متهمان وجود دارند.

فاضلی هریکندی با پیش بینی برگزاری جلسات متعدد جهت رسیدگی به اتهامات متهمان این پرونده تصریح کرد: این پرونده تاکنون حاوی ۲۰۲ جلد و ۳۹ هزار و ۵۰۰ برگ است که با توجه به نوع اتهامات مندرج در کیفرخواست، جهت رسیدگی به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان البرز ارجاع شد که جلسات دادگاه برای رسیدگی به آن امروز آغاز شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=12672

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.