• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 18 July - 2024
9

تب استخوان شکن از علائم «تب دنگی» است/ صید پشه آئدس در ۴ استان کشور

  • کد خبر : 29474
  • 17 تیر 1403 - 14:38
تب استخوان شکن از علائم «تب دنگی» است/ صید پشه آئدس در ۴ استان کشور
کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت کنترل پشه آئدس به منظور مقابله با بیماری «تب دنگی»، تب استخوان‌شکن را از علائم مهم این بیماری برشمرد و فعالیت نظام مراقبت حشره‌شناسی کشور برای صید این پشه را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، دکتر عبدالرضا میراولیایی، کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با اشاره به گونه‌های «پشه آئدس» گفت: برخی گونه‌های پشه آئدس «مهاجم» و برخی «غیرمهاجم» هستند. پشه آئدس مهاجم، بومی ایران نیست و از سایر مناطق به کشور وارد شده است، همچنین برخی گونه‌های غیرمهاجم و بی‌خطر نیز در تمام نقاط کشور وجود دارند.

وی با اشاره به اینکه پشه آئدس می‌تواند بیماری‌های مختلفی را منتقل کند، خاطرنشان کرد: «تب دانگ»، «چیکونگونیا»، «زیکا» و «تب زرد» بیماری‌هایی هستند که پشه آئدس به انسان منتقل می‌کند. ابتلا به بیماری تب زرد در آسیا گزارش نشده و این بیماری در قاره کهن وجود ندارد. بیماری تب زرد، واکسن دارد. تب دنگی نیز یک بیماری ویروسی است و جزو بیماری‌های منتقله از پشه آئدس محسوب می شود.

کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با بیان اینکه این بیماری در ۸۰ درصد موارد کم‌علامت است و در ۲۰ درصد موارد علائم شدیدی دارد، اظهار کرد: علائم شدید شامل علائم سرماخوردگی، تب ناگهانی، بدن درد و استخوان درد شدید که «تب استخوان‌شکن» نامیده می‌شود، جزو علائم بیماری تب دنگی هستند.

میراولیایی افزود: همچنین علائمی مانند گلودرد و درد پشت حدقه چشم که یک علامت مهم به حساب می‌آید، کادر درمان را در مسیر تشخیص تب دنگی قرار می‌دهد. همچنین تورم و درد شدید مفاصل جزو علائم بیماری چیکونگونیا هستند و این بیماری هم جزو بیماری‌های منتقله از پشه آئدس است، اگرچه بیماری چیکونگونیا کشنده نیست اما بسیار ناتوان‌کننده است و بیمار تا ماه‌ها پس از ابتلا، درد شدید را تجربه می‌کند.

کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با اشاره به چهارمین بیماری منتقله از پشه آئدس عنوان کرد: زیکا نیز جزو بیماری‌های منتلقه از پشه آئدس است. این بیماری علاوه بر نیش پشه از طریق ارتباط جنسی نیز منتقل می‌شود. این بیماری قابلیت انتقال از مادر به جنین را نیز دارد؛ بنابراین سبب تولد یک نوزاد با مغز کوچک و در نتیجه عقب‌ماندگی ذهنی می‌شود.

وی گفت: اگر بیمار مبتلا به تب دنگی جزو گروه‌های پرخطر مانند زنان باردار، دارای بیماری زمینه‌ای، مبتلا به سرطان، دارای نقص ایمنی و نیز کودکان و سالمندان نباشد با مشکل خاصی مواجه نمی‌شود. افرادی که جزو گروه‌های پرخطر هستند، در صورت ابتلا به بیماری تب دنگی و مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی با مشکلاتی مواجه می‌شوند. بررسی‌ها بیانگر این است که دو و نیم درصد افراد مبتلا جان خود را از دست می‌دهند.

میراولیایی با بیان اینکه تب دنگی چهار ویروس دارد، افزود: اگر یک فرد به یک ویروس مبتلا شود تا پایان عمر در برابر آن مصون است اما اگر یک بیمار به بیش از یک ویروس آلوده شود، شدت بیماری در دفعات بعدی ابتلا افزایش می‌یابد. واکسن تب دنگی برای شرایط کشور ایران نیست، تعداد واکسن آن محدود است و برای گروه‌های خاص کاربرد دارد.

کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت افزود: پیش از تزریق واکسن باید بررسی‌های اپیدمیولوژیک انجام شود، به همین دلیل واکسن برای این بیماری در تمام دنیا وجود ندارد. درمان اختصاصی برای تب دنگی وجود ندارد. منظور از درمان اختصاصی این است که داروی خاصی برای بیماری تب دنگی وجود ندارد و درمان این بیماری، درمان مراقبتی و حمایتی است.

وی با اشاره به اینکه اگر بیمار بدحال باشد، باید تحت مراقبت‌های خاص قرار گیرد، مطرح کرد: نظام مراقبت‌های حشره‌شناسی در کشور فعال است. بیش از ۱۰ سال از عمر ایجاد نظام مراقب‌های حشره‌شناسی در مناطق حساس کشور می‌گذرد. نظام مراقبت‌های حشره‌شناسی را در مبادی حساس و مهم مانند فرودگاه‌های بین‌المللی و پایانه‌های مرزی، مستقر کرده‌ایم.

میراولیایی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۸ با اتکا به نظام مراقبت‌های حشره‌شناسی، پشه آئدس در «بندر لنگه» استان هرمزگان شناسایی شد. در حال حاضر، پشه آئدس را در استان‌های بوشهر، جنوب سیستان و بلوچستان به ویژه شهرهای چابهار و کنارک، گیلان و هرمزگان صید وعلاوه بر نظام حشره‌شناسی، یک سیستم رصد و پایش به منظور شناساسی موارد ابتلا و از بین‌ بردن پشه آئدس نیز پایه‌گذاری کرده‌ایم.

کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت بیان کرد: به همین منظور، دوره‌های آموزشی برای پزشکان برگزار کرده ایم که بتوانند بیماری تب دنگی را شناسایی کنند. اجرای اقدامات کنترلی در مناطقی که پشه آئدس وجود دارد برای وزارت بهداشت مهم است. پیش از سال ۱۴۰۳، ۷۵ مورد بیمار مبتلا به تب دنگی را شناسایی کردیم.

وی ادامه داد: ایران جزو معدود کشورهایی است که در وهله نخست توانست پشه آئدس را صید و سپس بیمارانی را شناسایی کند؛ این در حالی است که برخی کشورها در وهله نخست ابتدا بیمارانی را شناسایی و سپس پشه را صید کردند. دو موضوع مهم در رابطه با جلوگیری از گسترش پشه وجود دارد. مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از گسترش پشه این است که پشه محدود شود و در یک منطقه مستقر نشود.

میراولیایی با بیان اینکه برای جلوگیری از شیوع پشه، محیط باید بهسازی شود، خاطرنشان کرد: نظافت معابر عمومی، مدیریت فاضلاب و مدیریت دفع پسماند باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. پشه آئدس می‌تواند در یک قوطی که مقداری آب در آن جمع‌شده باشد نیز تخم‌گذاری کند.برخی مناطق  کشور از تایرهای متسعمل به عنوان حصار باغ یا خانه‌ها استفاده می‌کنند و پشه آئدس به دلیل رنگ و بوی خاص تایر به لاستیک علاقه دارد و همین موضوع می‌تواند محلی برای تخم‌گذاری پشه باشد.

کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت رعایت بهداشت خانه‌ها نیز گفت: علاوه بر بهداشت محیط‌های عمومی، بهداشت محیط خانه‌ها نیز اهمیت دارد. پشه‌هایی که طی سنوات گذشته در بندر لنگه صید کردیم، در ظروفی که برای جمع‌آوری آب خروجی کولر گازی تهیه شده بود، کشف شدند. این پشه در آب زیر گلدان، بطری‌های رها شده، آب جمع‌شده در قوطی کنسروهای رها شده و چاله آسانسور کشف شدند.

وی با بیان اینکه همکاری بین‌ بخشی سازمان‌ها و ارگان‌ها می‌تواند در پاکیزه نگه‌داشتن معابر اثربخش باشد، عنوان کرد: همکاری بین‌بخشی می‌تواند به بهسازی محیط کمک کند. تمام ادارات باید بهسازی محیط را از ادارت خود آغاز کنند. ارائه آموزش های لازم در خصوص کنترل پشه آئدس ضروری است. این احتمال وجود دارد که آب شرب در سیستم لوله‌کشی همواره در مناطق کویری کشور در دسترس نباشد.

میراولیایی با اشاره به اینکه به همین دلیل، مردم این مناطق ناچار هستند آب آشامیدنی را نگهداری کنند، اظهار کرد: آموزش چگونگی نگهداری آب آشامیدنی اهمیت دارد، مردم باید بدانند که آب آشامیدنی را در ظروف مناسب و درب‌دار نگهداری کنند که از تخم گذاری پشه آئدس جلوگیری شود. همچنین برخی مردم از تانکر برای نگهداری آب استفاده می‌کنند.

کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت افزود: اطمنیان خاطر از سالم بودن، شکسته نبودن و درب‌دار بودن این منبع‌ها مهم است، چرا که از تخم‌گذاری پشه آئدس جلوگیری می‌کند. اقدامات خودمراقبتی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است و آموزش درباره نکات خودمراقبتی نیز اهمیت دارد.

وی اضافه کرد: بنابراین اگر برنامه سفر به کشوری آلوده به این پشه را دارید، پیش از خروج از کشور باید به سایت رسمی «مرکز مدیریت بیماری واگیر» مراجعه کنید و از آخرین وضعیت بیماری‌های واگیردار در کشور مقصد مطلع شوید. سایت رسمی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، همواره اطلاعات مربوط به بیماری‌های واگیر در کشورهای جهان را به‌روزرسانی می‌کند.

میراولیایی با بیان اینکه اگر فردی تصمیم‌گرفته به کشورهای جنوب‌شرقی آسیا و حاشیه خلیج‌فارس به ویژه امارات سفر کند، طی سفر باید از لوسیون و اسپری‌های دافع حشرات استفاده کند، مطرح کرد: همچنین پوشیدن لباس‌های رنگ روشن، بلند و آزاد نیز باید در کانون توجه قرار گیرد. مسافران باید در مکان‌هایی استراحت کنند که درب و پنجره‌های آن دارای توری باشد.

کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت اظهار کرد: افراد تا دو هفته پس از بازگشت از سفر، اگر علائمی مانند تب، بدن درد و استخوان‌درد داشتند به نزدیک‌ترین مراکز جامع سلامت یا بیمارستان مراجعه کنند و محل سفر را به کادر درمان اطلاع دهند. امکان تشخیص سریع بیماری تب دنگی به وسیله کیت‌های تشخیص سریع وجود دارد.

وی گفت: تست خون از فرد بیمار گرفته و کمتر از۲۰ دقیقه، ابتلای وی به تب دنگی اعلام می‌شود. انستیتو پاستور و آزمایشگاه مرجع استان هرمزگان، کاملا مجهز هستند و قابلیت اجرای آزمایش‌های اصلی تشخیص تب دنگی را دارند. با برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت، آزمایشگاه‌های تشخیص تب دنگی در حال افزایش است، به نحوی که این آزمایشگاه‌ها را به سرعت در استان‌هایی که پشه در آنجا صید شده راه‌اندازی می‌کنیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=29474

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.