• امروز : سه شنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 6 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Tuesday - 29 November - 2022
1

حمله رژیم صهیونیستی به مردم غزه نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین الملل است

  • کد خبر : 9103
  • 24 مرداد 1401 - 11:25
حمله رژیم صهیونیستی به مردم غزه نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین الملل است
وکیل پایه یک دادگستری، تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین الملل و در زمره جنایات بین المللی برشمرد و گفت: طبق کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو، پروتکل‌های الحاقی آن و قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی، رژیم صهیونیستی مرتکب نقض فاحش و جدی مقررات مذکور شده است.

ابوذر حسن زاده وکیل پایه یک دادگستری، در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری دیده بان البرز درباره افزایش و تکرار همیشگی نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونستی در برابر مردم مسلمان فلسطین بیان کرد: جنایات این رژیم غاصب سبب شد کمیته ضدشکنجه سازمان ملل، بارها به این موضوع واکنش و هشدار دهد.

وی ادامه داد: در گزارش کمیته مذکور در رابطه با مسائلی مانند بازداشت اداری توسط رژیم صهیونیستی، استفاده این رژیم از قوه قهریه علیه فلسطینی‌ها، شرایط اسرای فلسطینی از جمله اعتصاب غذا و زندان انفرادی، تخریب منازل فلسطینی‌ها و خشونت شهرک نشینان صهیونیستی علیه فلسطینیان ابراز نگرانی شده بود.

وکیل پایه یک دادگستری، بازداشت موسوم به «اداری» را از جمله سیاست‌های دستگیری بدون تفهیم اتهام برشمرد و اظهار کرد:‌ این روش به مقام‌های رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهد فلسطینی‌ها را بدون دلیل و تفهیم اتهام یا برگزاری محاکمه تا ۶ ماه زندانی کنند و دوران حبس این زندانیان برای مدت زمان نامحدود قابل تمدید خواهد بود.

حسن زاده با اشاره به حضور بیش از هفت هزار فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی عنوان کرد: بر اساس گزارش‌های منتشر شده بسیاری از این زندانیان در قالب به اصطلاح «بازداشت اداری» محبوس شده‌اند. این کمیته همچنین درباره سیاست‌های رژیم صهیونیستی در شکنجه و دیگر برخوردهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرکننده یا مجازات‌های غیرقانونی از جمله مجازات کودکان و نوجوانان ابراز نگرانی کرده است.

وی ضمن ابزار نگرانی از اقدام رژیم اشغالگر صهیونیستی و نقض حقوق بشر مردم فلسطین از سوی آن ها، اضافه کرد: استفاده بیش از حد از زور و عملیات نظامی توسط رژیم صهیونیستی، سبب شهادت و زخمی شدن غیرنظامیان فلسطینی از جمله کودکان و زنان شده است.

این کارشناس حقوق همچنین با اشاره به استفاده بیش از حد از زور علیه راهپیمایی‌های مسالمت آمیز و استفاده از مجازات جمعی توسط رژیم صهیونیستی گفت: تصرف زمین و گسترش شهرک سازی‌ها، ساخت یک دیوار در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، کشتار خبرنگاران، سیاست‌ها و اقدامات تبعیض آمیز علیه مردم فلسطین در سرزمین‌های اشغالی و اختصاص منابع آب به شهرک نشین‌های صهیونیستی، نگرانی‌های شدیدی را ایجاد کرده است.

حسن زاده توضیح داد: بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ خشونت‌های اعمال شده علیه فلسطینیان در کرانه باختری ۳۰۵ مورد بوده که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۴  نیز ۲۱۷ مورد خشونت گزارش شده است. همچنین بر اساس گزارش سازمان ملل، در سال ۲۰۱۵  تعداد ۱۴۶ فلسطینی شهید شده اند.

وی با بیان اینکه ۹۴ فلسطینی در حملاتی کشته شده‌اند که در آن رژیم صهیونیستی مدعی بوده فلسطینی‌ها قصد انجام حمله به اسرائیل را داشتند، گفت: این موارد نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی در کنار اشغالگری فلسطین، انواع و اقسام نقض حقوق بشر در برابر مردم مسلمان این کشور را  اعمال کرده و از سویی شورای امنیت نیز اقدامی برای جلوگیری از کاهش نقض حقوق بشر توسط این رژیم انجام نداده است.

حسن زاده با اشاره به قواعد بنیادین حقوق بین الملل که هر قاعده‌ دیگری مغایر با آن،‌ بی‌اعتبار محسوب می‌شود، تصریح کرد: هر دولتی که بر خلاف این قواعد عمل کند، دارای مسئولیت بین المللی خواهد بود. اصل عدم توسل به زور و ممنوعیت تجاوز، اصل حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت خود و اصل رعایت حقوق بین الملل بشردوستانه از جمله اصول این قواعد و مورد پذیرش جامعه بین المللی است.

وکیل پایه یک دادگستری، زیر پا گذاشتن این قواعد را نقض فاحش حقوق بین الملل برشمرد و حمایت و رفتار انسانی با مردم مناطق اشغالی را از اصول اساسی حقوق بین الملل دانست و گفت: چنین رویکردی مسئولیت بین المللی و بعضا کیفری را به همراه دارد.

حسن زاده اظهار کرد: فهرستی طولانی از تضمین‌های حقوق مردم در کنوانسیون چهارم ژنو و پروتکل اول آن درج شده که احترام به شرف، حقوق خانوادگی، مراسم مذهبی، اموال خصوصی و آداب و رسوم سنتی مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: از طرفی، گروگان گیری، تنبیه دسته جمعی، تبعیض بر اساس زمینه‌های نژادی، مذهبی، سیاسی، انتقال یا اخراج مردم، در اختیار گرفتن کنترل مواد غذایی و دارویی، به نحوی که در جهت خلاف احتیاجات عادی مردم باشد ممنوع بوده و بر همین اساس  انتقال اتباع غیرنظامی قدرت اشغالگر از مناطق اشغالی غیرقانونی معرفی شده است.

این کارشناس حقوق یادآور شد: مطابق مقررات حقوق بین الملل بشردوستانه، در صورت وقوع مخاصمه مسلحانه، اعم از بین المللی و داخلی، طرفین مخاصمه در انتخاب روش‌ها و ابزار مورد استفاده در جنگ نامحدود نیستند. بلکه روش‌های جنگی که صدمات بی مورد وارد ساخته و موجبات آلام غیرضروری را فراهم آورد ممنوع است؛ هر چند از سلاح‌های مجاز استفاده شود.

مدیر باشگاه وکلا تاکید کرد: بر این اساس طرف‌های درگیر نمی‌توانند از هر روشی برای جنگ استفاده کنند و باید تا آنجا از زور استفاده شود که برای غلبه بر طرف مقابل لازم است. به عبارتی حمله و بمباران اماکن بدون حفاظ یا بدون دفاع، حمله به بیمارستان‌ها، کلیساها، مساجد و اماکن مذهبی مشابه و استفاده از اسلحه و ادوات جنگی که باعث صدمات بی مورد و غیرضروری می‌شود، ممنوع است.

وی با بیان اینکه زور تا آنجا باید به کار گرفته شود که برای غلبه بر دشمن ضرورت دارد، گفت: عمده مقررات مربوط به سلاح‌های ممنوعه، در پروتکل اول سال ۱۹۷۷ آمده است ولی استفاده از نوع سلاح ممنوعه، بر عهده دولت‌های تولید کننده و استفاده کننده گذاشته شده و آنان باید توجه کنند که استفاده از چنین سلاح‌هایی، با اصول حقوق بین الملل بشر دوستانه، مغایرت نداشته است.

حسن زاده تجاوز و حمله رژیم صهیونیستی به مردم غزه را نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین الملل و در زمره جنایات بین المللی دانست و خاطرنشان کرد: طبق موازین و مقررات حقوق بین الملل، از جمله قواعد عرفی، کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و پروتکل‌های الحاقی به کنوانسیون‌های مزبور و همچنین، قواعد حقوق بشر دوستانه بین المللی، رژیم صهیونیستی مرتکب نقض فاحش و جدی مقررات مذکور شده است.

انتهای پیام/ 

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=9103

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.