• امروز : چهارشنبه - ۳۰ خرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Wednesday - 19 June - 2024
14
یادداشت/ صدیقه صباغیان

اسب سرکش کرونا بی رحمانه می تازد/ هنوز اندر خم یک کوچه ایم

 • کد خبر : 5200
 • 05 اردیبهشت 1400 - 14:10
اسب سرکش کرونا بی رحمانه می تازد/ هنوز اندر خم یک کوچه ایم
بیش از یک سال از شیوع کرونا می گذرد و تصمیمات کارشاسی نشده و سایت گذاری های نسنجیده مسئولین، مردم را سردرگم و کلافه کرده و این ویروس سرکش نیز همچنان قربانی می گیرد و ما اندرخم یک کوچه ایم.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، صدیقه صباغیان در یادداشتی آورده است: ویروس کرونا این روزها به قدری نام آشناست که نیازی به توضیح و تفسیر ندارد. تقریبا تمام مردم دنیا به نوعی با این ویروس منحوس آشنا هستند و مدتی است با آن زندگی می کنند. برخی به آن مبتلا شده اند و عده ای دیگر استرس دارند که کی و چگونه با آن درگیر خواهند شد.

برخی با ساده انگاری به راحتی به زندگی خود ادامه می دهند و برخی دیگر عاجز و ناتوان روی تخت های بیمارستان با این ویروس چموش دست و پنجه نرم می کنند و در حال جدال بین مرگ و زندگی هستند. صدای نفس های کادر درمان خسته تر از همیشه به گوش می رسد، دیگر نایی برایشان نمانده است.

سال ۱۴۰۰ دومین سالی است که این ویروس، سایه خود را بر زندگی مردم افکنده و همچنان حرف های ضد و نقیض در مورد نحوه سرایت آن به گوش می رسد و آن چه که مردم را بیش از همه سر در گم و کلافه کرده بی تدبیری ها و چاره اندیشی هایی است که از سوی مسئولان به چشم می خورد و به گوش می رسد.

اوایل سال گذشته از سوی مسئولین بهداشتی مطرح شد کرونا از طریق سطوح، مواد غذایی و بسته بندی ها به سرعت منتقل می شود، مردم دور همی و مهمانی برگزار نکنند، همه مراقب باشند، دستکش، ماسک و الکل استفاده کنند، استفاده از ماسک برای همه نیاز نیست و فقط افراد دارای علائم سرماخوردگی ماسک بزنند.

تاکید بر شستشو و ضدعفونی کردن به حدی زیاد شد که برخی از مردم روز و شب به فکر تهیه مواد ضدعفونی کننده، الکل، دستکش و ماسک بودند. داروخانه ها به یک باره از ماسک، الکل و دستکش خالی و بازار پر شد از مواد تقلبی. عده ای انگار زودتر از چاره اندیشی برای خلاصی از کرونا به فکر تقلب افتادند و به هر دری زدند تا سودی به جیب بزنند.

کرونا برای عده ای طنزی بیش نیست

برخی از مردم آنقدر با مواد ضدعفونی کننده خو گرفتند که ریه های سالم خود را نیز درگیر کردند و راهی مراکز درمانی شدند. آمار آرام آرام بالا رفت تا جایی که طبق آمارها کرونا در ایران هر سه دقیقه یک قربانی می گرفت اما در این میان بودند کسانی که کرونا برایشان طنزی بیش نبود و یک گوششان در بود و دیگری دروازه.

راه ها مسدود، مدارس تعطیل، کار در ادارات با حضور حداقل کارمندان، پاساژها و مراکز تفریحی بسته و مردم چاره ای جز در خانه ماندن نداشتند. اوایل خانواده ها خیلی متوجه ضربه ای که قرار است آن ها را ناکار کند نبودند اما کم کم مهار اسب سرکش کرونا سخت و زندگی ها سخت تر شد.

قرنطینه ها آغاز شد و خانواده ها مدت زمان زیادی را به اجبار در کنار یکدیگر سپری کردند و همین امر سبب افزایش درگیری ها، تنش ها و در نتیجه خشونت های خانگی شد، تا جایی که آمارها نشان می داد تماس با اورژانس اجتماعی در اوایل سال ۹۹ نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۸، افزایش ۱۰ برابری داشته است که نگران کننده بود.

اسب سرکش کرونا همچنان می تاخت و آمار مرگ و میر بالا می رفت. هر کس عزیزی را از دست می داد اجازه برگزاری مراسم یادبود نداشت و باید این بار غم را به تنهایی به دوش می کشید. نگرانی ها از جایی بیشتر شد که رد تازیانه های کرونا بر پیکره خانواده ها از دور نیز مشخص بود.

با اعمال محدودیت ها توسط مسئولین و رعایت پروتکل ها توسط مردم، کرونا در سراشیبی افتاد و آمار کم کم رو به کاهش رفت و مردمی که دوران سختی را پشت سر گذاشته بودند به ظاهر نفس راحتی کشیدند، با باز شدن مغازه ها، کسبه به محل کار خود بازگشتند و چرخ زندگی همچنان چرخید و چرخید.

اواخر همان سال بود که تحقیقات جدیدی آغاز شد و نتیجه آن، عدم انتقال ویروس از طریق سطوح و مواد غذایی را نشان می داد و مردمی که همچنان هاج و واج از این تحقیقات و نتایج آن ها بودند باز هم با خوشحالی به خیابان ها آمدند، رستوران ها و مغازه ها مملو از مردمی شد که ماه ها هیچ تفریحی نداشتند، همه با خیال راحت خرید می کردند و تنها راه انتقال را از طریق تنفس می دانستند.

افزایش آمار قربانیان کرونا، نتیجه سیاست گذاری های نسنجیده 

اتخاذ تصمیمات کارشناسی نشده و دمدمی مزاجی های دولتی که سابقه خوبی در تصمیم گیری های جدی این مملکت نداشت مردم را کلافه کرده بود. با کاهش آمارها، تمام اماکن را باز و مجدد با افزایش آن، همه جا را تعطیل می کردند. از هشدارهای وزیر بهداشت نگوییم که فریاد می زد کرونا در کمین است، راه ها را باز نکنید، اما کو گوش شنوا؟

واضح است که این سیاستگذاری های نسنجیده، نتیجه ای جز افزایش آمار، اعمال مجدد محدودیت ها، قرنطینه های اجباری و مشکلات اقتصادی و در پی آن، افزایش خشونت های خانگی ندارد. جالب تر از همه اینجاست که در این شرایط سخت و طاقت فرسا به جای تفکر در یافتن راه حلی موثر و کارآمد، هر کس به دنبال مقصر می گردد و تریبونی برای رفع اتهام خود پیدا می کند.

نوروز امسال زمانی که محدودیت های کرونایی لغو و راه های استان ها باز شد مشخص بود فاجعه انسانی در کمین است اما چطور مسئولین مربوطه این موضوع را متوجه نشدند، خدا می داند. البته شاید هم نخواستند که متوجه باشند. این روزها جان مردم یک طرف و جریمه ها طرف دیگر ترازوی کرونا قرار دارند.

سوالاتی که بی جواب مانده اند 

مگر می شود راه ها را باز گذاشت و از مردم خواست مسافرت نروند؟ مسئولین محترم مگر نمی دانستید ترددهای نوروزی چنین فاجعه ای را رقم خواهد زد؟ چرا هر بار که آمار افزایش می یابد ابتدا به فکر تعطیلی مشاغل می افتید؟ آیا به این فکر کرده اید که صاحبان مشاغل آزاد هزینه های سنگین زندگی های خود را چگونه تامین کنند؟

چه حمایت هایی از سوی دولت برای جبران خسارت های مالی این قشر انجام شده است؟ آیا پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی به مردم جواب این همه حفره های مالی در زندگی آن هاست؟ آیا به زندگی و آینده مردی که او را تهدید می کنید اگر مغازه اش را باز کند جریمه می شود فکر کرده اید؟ قطعا خیر…

آیا به همین سادگی که فرمان تعطیلی صادر می کنید برای تامین نان شب همان پدر شرمسار از خانواده فکری کرده اید؟ خودتان اقساط بانکی او را بخشیده اید که از مالک می خواهید اجاره مغازه اش را ببخشد؟ قبوض خدماتی را نیم بها کرده اید که از مردم می خواهید در خانه بمانند؟ اینترنت را ارزان تر و پرسرعت تر در دسترس گذاشته اید که مردم را به کسب و کار مجازی دعوت می کنید؟

مگر نه این است که انتقال این ویروس از راه تنفس سریع تر اتفاق می افتد؟ پس چگونه پس از این فاجعه ای که رخ داده تردد خودروهای شخصی ممنوع شده و اتوبوس های بین شهری و مترو همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند؟ آیا خطر ویروس در خودروهای شخصی بیشتر است یا در مترو و اتوبوس های در بسته و شلوغ؟ سوالات فراوانی همچنان بدون پاسخ مانده اند…

لزوم آموزش مدیریت بحران به مردم

در چنین شرایطی که مشخص نیست تا چه زمانی سایه این بیماری بر زندگی مردم سنگینی خواهد کرد، بهتر است زمینه برای آموزش مدیریت بحران در خانواده ها فراهم و راه های رسیدن به آرامش بهتر و بیشتر آموزش داده شود تا در آینده با نسلی مواجه نشویم که والدین از درد ترکش های این روزها برای آن ها بگویند؛ آن زمان دیگر خیلی دیر شده است …

دیگر زمان «چه خواهد شد؟» گذشته و باید به فکر«چه باید کرد؟» باشیم. مردم خسته از سنگینی بار مشکلات اقتصادی تاب و تحمل شنیدن نصیحت من و شما را ندارند. اسب سرکش کرونا همچنان می تازد و عده ای هنوز اندرخم یک کوچه اند…

چه خوب است نهادهای دولتی به جای اعمال جریمه های سنگین و ایجاد ترس و وحشت در مردم که نتیجه ای جز افسردگی نسل امروز و آینده نخواهد داشت، چتر حمایت خود را بر سر خانواده های آسیب پذیر بیشتر بگسترانند و با تأمین بخشی از نیازهای مالی از آن ها بخواهند در خانه بمانند.

فراموش نکنیم قرار بود کرونا را شکست بدهیم، نه مردم را!!!

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه : http://didebanealborz.ir/?p=5200

ثبت دیدگاه

 1. Good post. I learn something more challenging on completely different blogs everyday. It will all the time be stimulating to learn content material from other writers and follow a bit of one thing from their store. I’d choose to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

  http://www.vorbelutrioperbir.com

 2. cialis order online tadalafil 10mg pills mens erection pills

 3. order duricef generic lamivudine uk purchase finasteride online cheap

 4. order diflucan generic order ampicillin generic order cipro pills

 5. buy estradiol cheap buy generic minipress buy minipress medication

 6. diflucan 200mg ca ampicillin sale order cipro 500mg generic

 7. order estrace 2mg pills buy prazosin pill buy prazosin 1mg

 8. I would like to express my affection for your kind-heartedness giving support to those who really want help on this particular subject matter. Your real commitment to getting the solution across had become amazingly powerful and have really allowed those just like me to attain their pursuits. Your personal invaluable tutorial entails much a person like me and even further to my colleagues. Thanks a lot; from all of us.
  off white http://www.offwhiteoutlet.us.org

 9. flagyl 400mg brand metronidazole usa buy cephalexin 500mg generic

 10. order flagyl 200mg cheap keflex 125mg buy cheap keflex

 11. order vermox 100mg online cheap mebendazole cost tadalafil 20mg for sale

 12. I and also my pals happened to be taking note of the excellent tactics from the website then instantly I got an awful suspicion I never thanked the web site owner for them. My women ended up for that reason warmed to study all of them and have truly been using those things. Appreciation for actually being so thoughtful and for making a decision on this form of very good things millions of individuals are really eager to discover. My very own honest apologies for not expressing appreciation to sooner.
  supreme clothing http://www.supremes.us.org

 13. buy avanafil 100mg for sale buy tadalafil online cheap buy voltaren 100mg pill

 14. order avanafil online cheap avanafil 100mg over the counter voltaren 50mg for sale

 15. I wanted to jot down a remark to be able to appreciate you for all the awesome suggestions you are sharing at this website. My prolonged internet research has at the end been recognized with reliable facts and strategies to exchange with my friends and classmates. I ‘d admit that most of us visitors are very fortunate to be in a notable place with so many perfect professionals with useful opinions. I feel truly blessed to have encountered the web site and look forward to some more fabulous times reading here. Thank you once again for a lot of things.
  yeezy http://www.yeezysneakers.us.org

 16. how to get nolvadex without a prescription buy ceftin 500mg brand cefuroxime 250mg

 17. purchase indocin generic purchase suprax generic purchase cefixime for sale

 18. I simply desired to say thanks yet again. I do not know what I would’ve used without the actual tricks contributed by you on this area. It had become the scary problem in my position, however , discovering a skilled approach you treated it took me to cry for gladness. I’m just thankful for this information and thus sincerely hope you really know what a powerful job you were putting in educating the rest through the use of your webblog. Probably you haven’t got to know any of us.
  irving shoes http://www.kyrieirving-shoes.us.com

 19. order indomethacin 75mg online order lamisil sale order cefixime 200mg generic

 20. nolvadex pills ceftin usa order cefuroxime 250mg for sale

 21. I intended to create you one little bit of word to be able to give many thanks as before for all the striking thoughts you’ve contributed at this time. It has been simply surprisingly open-handed with people like you to provide publicly what exactly a few people would have made available for an e-book to make some bucks for their own end, even more so since you could have tried it if you ever wanted. These techniques also acted like a easy way to be certain that many people have a similar zeal like my very own to grasp many more with regards to this condition. I’m certain there are a lot more fun situations up front for people who look into your blog post.
  supreme http://www.supremesoutlet.us.com

 22. trimox drug amoxicillin sale clarithromycin 250mg usa

 23. purchase amoxicillin sale buy clarithromycin 250mg buy clarithromycin no prescription

 24. I truly wanted to develop a message to be able to thank you for all of the awesome items you are giving out here. My particularly long internet search has finally been recognized with extremely good details to exchange with my friends and classmates. I would repeat that most of us site visitors are extremely fortunate to live in a remarkable network with so many awesome people with insightful tips. I feel rather grateful to have come across your site and look forward to some more cool moments reading here. Thanks again for everything.
  golden goose sneakers http://www.goldengooseonlinestore.com

 25. order careprost online cheap purchase methocarbamol generic how to get desyrel without a prescription

 26. I am commenting to make you know of the cool encounter my princess found visiting the blog. She came to find too many pieces, which include what it is like to have an amazing coaching spirit to have many people without problems know specified very confusing subject areas. You actually surpassed my expected results. I appreciate you for providing the useful, dependable, edifying and also fun tips on this topic to Evelyn.
  golden goose http://www.goldengoosesonline.com

 27. bimatoprost canada robaxin 500mg pill how to get trazodone without a prescription

 28. My wife and i were really ecstatic when Ervin could complete his inquiry while using the precious recommendations he grabbed from your own web pages. It’s not at all simplistic to just continually be giving out tips and hints which people may have been making money from. And we also see we have the writer to thank because of that. The entire explanations you made, the easy blog menu, the friendships you can aid to instill – it is all great, and it’s leading our son in addition to the family imagine that this matter is excellent, which is pretty vital. Many thanks for the whole lot!
  bape hoodie http://www.bape.us.org

 29. catapres ca brand tiotropium bromide 9 mcg buy tiotropium bromide 9mcg generic

 30. buy suhagra pill aurogra 100mg drug buy sildalis pills

 31. order sildenafil generic buy suhagra pills sildenafil mail order us

 32. Thanks so much for giving everyone an extremely wonderful opportunity to read from this web site. It’s usually very excellent and packed with a great time for me personally and my office peers to search your site a minimum of 3 times per week to see the new items you have got. And of course, I’m just certainly fascinated with the perfect secrets served by you. Some 1 tips in this posting are ultimately the most efficient I’ve ever had.
  jordan shoes http://www.jordan11retro.us.com

 33. order minocycline 50mg without prescription order minocin pill buy actos cheap

 34. minocin uk buy minocin sale purchase pioglitazone sale

 35. Thank you so much for providing individuals with such a remarkable opportunity to read articles and blog posts from this website. It’s always very lovely and as well , jam-packed with a good time for me and my office colleagues to search the blog at the least 3 times in a week to read the latest stuff you will have. And indeed, we’re usually fulfilled with all the impressive points you serve. Certain 4 points on this page are in reality the most impressive we have had.
  yeezy boost 350 http://www.adidasyeezyboost350.us.com

 36. buy accutane generic buy accutane 10mg without prescription where to buy azithromycin without a prescription

 37. arava 10mg uk order azulfidine 500 mg pills sulfasalazine 500mg usa

 38. order arava sale buy viagra sale buy cheap sulfasalazine

 39. I am also writing to make you be aware of what a fantastic encounter my wife’s child undergone reading through your webblog. She mastered such a lot of pieces, with the inclusion of how it is like to have an amazing giving style to make other individuals with no trouble fully understand certain extremely tough things. You really exceeded people’s expected results. Many thanks for coming up with these beneficial, safe, educational and in addition unique tips about the topic to Jane.
  off white outlet https://www.offwhitesoutlet.com

 40. cialis overnight shipping viagra 100mg pill order tadalafil 10mg online cheap

 41. azithromycin 500mg cost azithromycin generic neurontin 800mg tablet

 42. I wanted to write down a word in order to say thanks to you for those stunning recommendations you are posting here. My rather long internet look up has now been paid with excellent know-how to go over with my classmates and friends. I ‘d assume that most of us site visitors actually are very endowed to live in a fabulous community with very many marvellous people with useful basics. I feel rather grateful to have discovered your entire website page and look forward to some more exciting minutes reading here. Thanks once more for all the details.
  alexander mcqueen http://www.alexandermcqueenoutlet.us

 43. purchase cialis without prescription viagra 50mg for sale order tadalafil 5mg sale

 44. I wanted to send you one very small word so as to give thanks yet again for your awesome solutions you’ve contributed on this website. It’s so strangely generous of people like you to convey unreservedly exactly what most people would’ve offered for sale as an electronic book in order to make some dough on their own, even more so now that you might well have done it if you decided. Those basics additionally acted like a great way to fully grasp that other people online have a similar fervor the same as my very own to know the truth much more pertaining to this issue. I’m certain there are many more fun times in the future for those who view your blog post.
  fear of god clothing http://www.fearofgod-clothing.com

 45. buy ivermectin stromectol buy prednisone pills for sale prednisone drug

 46. generic ivermectin for humans buy deltasone 5mg generic deltasone oral

 47. furosemide 40mg ca ventolin us albuterol price

 48. I just wanted to make a simple remark to be able to appreciate you for all of the amazing ideas you are giving on this website. My long internet look up has now been compensated with brilliant suggestions to go over with my pals. I ‘d claim that most of us website visitors actually are undeniably blessed to be in a useful place with so many awesome people with interesting tips and hints. I feel extremely grateful to have discovered your web site and look forward to some more pleasurable times reading here. Thanks once more for a lot of things.
  jordans http://www.jordansshoes.us.org

 49. My husband and i were quite relieved when Michael could do his analysis out of the precious recommendations he obtained while using the blog. It is now and again perplexing just to be giving for free secrets which often many others could have been making money from. We really acknowledge we have the blog owner to appreciate because of that. Most of the explanations you have made, the easy blog navigation, the friendships your site help to engender – it’s mostly unbelievable, and it’s really making our son and our family feel that the matter is cool, and that is incredibly pressing. Thanks for everything!
  hermes outlet http://www.hermesoutlets.com

 50. buy levitra 20mg online oral hydroxychloroquine oral hydroxychloroquine

 51. I really wanted to jot down a quick comment to be able to appreciate you for the precious tricks you are showing at this website. My extended internet research has at the end of the day been recognized with excellent ideas to go over with my companions. I ‘d believe that many of us readers are truly fortunate to be in a fantastic site with many awesome individuals with helpful concepts. I feel somewhat fortunate to have used your entire web pages and look forward to some more pleasurable minutes reading here. Thank you once more for all the details.
  golden goose glitter sneakers http://www.golden-goosesoutlet.com/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=glitter

 52. I not to mention my guys happened to be following the great helpful hints from the website and so the sudden I had a terrible suspicion I had not thanked the website owner for those secrets. The people happened to be consequently stimulated to see them and now have truly been taking pleasure in those things. Appreciation for getting quite thoughtful and also for opting for certain great subjects millions of individuals are really desperate to be informed on. My personal honest regret for not expressing gratitude to sooner.
  jordan outlet http://www.jordans-shoes.us.org

 53. order altace 10mg glimepiride online order etoricoxib 120mg drug

 54. cheap ramipril altace cheap buy generic etoricoxib 60mg

 55. vardenafil 10mg pills levitra 20mg us order plaquenil 200mg online

 56. Thanks for your entire efforts on this web site. Debby take interest in carrying out investigations and it’s easy to understand why. My spouse and i notice all about the powerful mode you present functional tactics via the website and encourage contribution from the others on that content so our simple princess is starting to learn a whole lot. Have fun with the remaining portion of the year. You have been conducting a wonderful job.
  kyrie 6 http://www.kyrie6.org

 57. dapoxetine priligy uk No epidemiological, clinical or biochemical variable was found to be linked to mortality in our series

 58. order asacol pill asacol tablet avapro 300mg cost

 59. purchase asacol without prescription buy cheap generic mesalamine avapro cost

 60. I really wanted to write down a quick remark to be able to appreciate you for all the amazing solutions you are giving out here. My considerable internet look up has at the end been recognized with high-quality details to talk about with my two friends. I ‘d tell you that many of us website visitors are very much lucky to be in a fabulous site with many perfect professionals with very helpful principles. I feel pretty privileged to have used the website and look forward to so many more thrilling moments reading here. Thanks again for everything.
  kyrie 8 http://www.kyrie-8.com

 61. order generic olmesartan purchase benicar generic buy divalproex 500mg sale

 62. buy temovate generic buy generic cordarone over the counter cheap amiodarone 100mg

 63. I and my pals appeared to be reading through the great solutions located on the blog then suddenly came up with an awful feeling I never thanked the site owner for those strategies. Most of the young men had been so excited to see all of them and already have in truth been tapping into these things. Thank you for genuinely considerably helpful and then for pick out such great areas millions of individuals are really desperate to know about. Our own sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.
  off white jordan http://www.offwhitexjordan.com

 64. I precisely wanted to thank you so much again. I do not know the things that I could possibly have sorted out without the methods discussed by you over such a subject. Certainly was a real frightful difficulty in my view, but looking at the very specialized way you solved that forced me to weep over contentment. Extremely happy for the help and in addition trust you are aware of a great job you are undertaking training others by way of your web page. I know that you’ve never encountered any of us.
  kyrie irving http://www.kyrieirvingshoes.us

 65. buy acetazolamide 250 mg sale isosorbide buy online brand azathioprine 50mg

 66. how to get coreg without a prescription cenforce pills buy aralen no prescription

 67. diamox 250 mg usa buy acetazolamide 250 mg pills buy imuran sale

 68. lanoxin 250 mg sale molnupiravir 200mg sale buy molnupiravir without a prescription

 69. My husband and i ended up being now excited when Michael managed to deal with his web research because of the ideas he was given while using the web pages. It is now and again perplexing just to happen to be making a gift of techniques which usually the others might have been trying to sell. We really already know we now have the writer to thank because of that. Those explanations you have made, the simple web site navigation, the relationships you can help to instill – it’s all excellent, and it’s really assisting our son and us imagine that the idea is thrilling, and that’s exceptionally vital. Thanks for the whole lot!
  goyard http://www.goyardsoutlet.com

 70. digoxin buy online buy micardis online cheap how to get molnupiravir without a prescription

 71. I must point out my admiration for your kindness giving support to those individuals that must have guidance on that situation. Your real dedication to passing the solution around ended up being especially effective and have enabled somebody like me to arrive at their endeavors. Your personal helpful help signifies much a person like me and a whole lot more to my mates. Regards; from everyone of us.
  kyrie 7 http://www.kyrie7.us

 72. buy naprosyn 250mg omnicef order brand prevacid

 73. order naproxen 500mg generic cost prevacid 15mg prevacid 15mg drug

 74. I precisely had to appreciate you once again. I’m not certain the things I would’ve accomplished without those tips shown by you relating to such a question. It absolutely was a terrifying setting in my opinion, however , looking at a new professional way you resolved that forced me to leap with joy. I am thankful for your assistance and as well , hope that you comprehend what a great job you happen to be providing instructing some other people by way of your web blog. I am certain you’ve never encountered any of us.
  yeezy boost 380 http://www.yeezyboost380.us.com

 75. buy generic proventil 100mcg order pyridium 200mg sale pyridium pills

 76. albuterol online buy phenazopyridine for sale phenazopyridine 200mg ca

 77. buy baricitinib generic olumiant 4mg cheap buy atorvastatin 80mg for sale

 78. I intended to put you that little note to thank you again with your precious methods you’ve shared on this website. This has been really pretty open-handed with people like you to present openly exactly what some people might have supplied as an electronic book to generate some dough for their own end, most notably given that you might well have done it if you wanted. The tips also acted as the easy way to fully grasp some people have the same eagerness just as my very own to figure out a little more when considering this matter. Certainly there are thousands of more pleasurable occasions in the future for many who start reading your website.
  kobe shoes http://www.kobe.us.com

 79. Thanks so much for giving everyone an extremely memorable possiblity to read from here. It can be so cool plus packed with amusement for me and my office colleagues to visit your blog at a minimum three times per week to study the fresh secrets you have. And lastly, I’m also usually impressed with all the awesome advice you give. Certain 4 points in this article are unquestionably the best we have all had.
  golden goose sabot http://www.goldengoosessale.com/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=sabot

 80. singulair 5mg sale buy singulair 5mg online cheap avlosulfon buy online

 81. I simply wanted to develop a quick note so as to appreciate you for those fabulous items you are placing at this site. My time consuming internet investigation has finally been compensated with brilliant points to exchange with my relatives. I would assume that most of us visitors are really fortunate to be in a magnificent network with very many perfect people with insightful techniques. I feel quite privileged to have encountered your entire site and look forward to plenty of more pleasurable minutes reading here. Thank you once again for a lot of things.
  golden goose http://www.goldengoose.us.org

 82. singulair 5mg brand order amantadine 100mg online order avlosulfon 100mg for sale

 83. I precisely wanted to appreciate you yet again. I’m not certain the things I might have undertaken in the absence of the actual opinions shown by you concerning my area. This was a real scary case in my circumstances, but discovering a professional fashion you processed the issue forced me to leap with happiness. I will be happier for the assistance and even hope that you realize what a powerful job you are always undertaking educating others through the use of your site. Most probably you haven’t got to know all of us.
  kyrie shoes http://www.kyrie9.com

 84. purchase nifedipine pill adalat uk allegra 180mg price

 85. I enjoy you because of every one of your effort on this site. My daughter really likes setting aside time for investigations and it is simple to grasp why. My spouse and i learn all regarding the lively form you offer both interesting and useful tricks on this blog and improve contribution from other ones on the topic so our own princess is without a doubt discovering so much. Take advantage of the rest of the new year. You are conducting a brilliant job.
  bape hoodie http://www.bapesonline.com

 86. order nifedipine 10mg order allegra 120mg generic order fexofenadine online

 87. amlodipine pills buy omeprazole 20mg pills buy prilosec 20mg

 88. I enjoy you because of your whole efforts on this website. My niece take interest in conducting investigation and it is obvious why. Most people hear all about the lively way you provide efficient guides on this blog and in addition attract contribution from some other people on this issue and our own child is really becoming educated a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You have been performing a remarkable job.
  jordan shoes http://www.jordan12.us.com

 89. dapoxetine tablet buy generic cytotec over the counter order generic orlistat 60mg

 90. order priligy pill buy misoprostol 200mcg xenical 120mg cost

 91. I am also commenting to let you be aware of of the wonderful discovery our girl went through going through yuor web blog. She even learned too many pieces, not to mention what it’s like to possess an excellent helping mood to get other folks effortlessly completely grasp a number of very confusing subject matter. You truly surpassed our own expectations. I appreciate you for displaying such informative, dependable, informative and as well as easy tips on the topic to Janet.
  goyard outlet http://www.goyard-outlet.com

 92. order metoprolol 100mg online cheap metoprolol 50mg oral methylprednisolonee online

 93. diltiazem 180mg drug zyloprim 100mg drug buy zyloprim 300mg pill

 94. diltiazem order diltiazem pills order zyloprim 100mg for sale

 95. I together with my pals have been going through the best procedures from your web blog and then I got a terrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for those secrets. These men appeared to be as a consequence stimulated to learn them and have in truth been having fun with these things. I appreciate you for being simply accommodating as well as for choosing this form of magnificent useful guides most people are really needing to be aware of. Our own sincere apologies for not saying thanks to sooner.
  golden goose http://www.goldengooseoutletus.com

 96. triamcinolone 4mg oral order claritin 10mg pill cost loratadine

 97. rosuvastatin 20mg over the counter order domperidone pills motilium 10mg tablet

 98. I and also my friends have been studying the nice items from your site while all of the sudden came up with a horrible feeling I had not expressed respect to you for them. Most of the men appeared to be so joyful to read them and already have honestly been enjoying them. Appreciate your indeed being so considerate and also for making a choice on this form of impressive subject areas most people are really wanting to discover. My very own honest apologies for not saying thanks to sooner.
  air jordan http://www.air-jordan.us.com

 99. buy rosuvastatin pill crestor 10mg pill domperidone usa

 100. I precisely wished to thank you so much again. I am not sure the things I would have used without the actual tips documented by you relating to this theme. It seemed to be an absolute traumatic scenario for me, but noticing a skilled mode you managed that made me to jump for joy. Now i am grateful for the support as well as believe you recognize what a powerful job that you’re undertaking educating others all through your web site. I’m certain you’ve never met all of us.
  bape shirt http://www.bape-shirt.us.com

 101. acillin without prescription purchase metronidazole without prescription purchase flagyl online cheap

 102. sumycin 500mg pill buy lioresal generic buy generic baclofen over the counter

 103. order tetracycline for sale sumycin 250mg over the counter oral lioresal

 104. I actually wanted to jot down a small remark to be able to express gratitude to you for all of the awesome tricks you are showing here. My incredibly long internet research has now been honored with sensible information to talk about with my colleagues. I ‘d express that we visitors actually are really endowed to be in a magnificent community with many lovely people with useful basics. I feel quite blessed to have discovered your webpages and look forward to many more cool times reading here. Thanks once more for everything.
  hi star golden goose http://www.goldengoosesneakerssale.us.com/hi-star-c-1_2_59

 105. I would like to show thanks to the writer just for rescuing me from this particular problem. Just after surfing throughout the the net and getting principles which are not pleasant, I believed my entire life was done. Living minus the approaches to the issues you’ve solved by way of your main short post is a crucial case, as well as the ones that would have in a negative way affected my entire career if I had not encountered your site. Your primary competence and kindness in taking care of almost everything was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a point like this. I can at this moment relish my future. Thanks so much for this skilled and amazing guide. I will not think twice to endorse your blog post to anyone who would like counselling on this matter.
  kd shoes http://www.kd15shoes.com

 106. buy toradol online inderal cheap order generic inderal

 107. bactrim 480mg drug buy bactrim pill buy cleocin cheap

 108. I wish to show my appreciation to the writer for bailing me out of this particular predicament. Right after exploring through the world wide web and coming across tricks that were not powerful, I assumed my entire life was well over. Existing without the presence of strategies to the problems you’ve fixed by means of the article is a crucial case, and the ones that might have adversely affected my career if I hadn’t come across your blog post. Your actual know-how and kindness in touching everything was invaluable. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a step like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks so much for the expert and effective help. I will not be reluctant to recommend your web site to any person who will need support on this subject matter.
  curry 8 http://www.curry-8.us

 109. order generic toradol 10mg buy inderal 20mg without prescription purchase inderal

 110. great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

  https://win1000x.info/

 111. I not to mention my buddies happened to be checking the excellent suggestions on your website then the sudden I got an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for them. My guys were definitely as a result glad to learn all of them and now have very much been making the most of those things. Thank you for indeed being so thoughtful and for going for this sort of notable areas most people are really needing to understand about. My personal honest regret for not expressing appreciation to you earlier.
  yeezy gap hoodie http://www.gapyeezy.org

 112. clopidogrel 75mg cost warfarin brand coumadin 2mg over the counter

 113. erythromycin sale buy erythromycin generic buy tamoxifen sale

 114. buy erythromycin 500mg without prescription erythromycin where to buy tamoxifen 10mg cheap

 115. I simply wanted to type a brief word so as to thank you for the pleasant guidelines you are sharing at this site. My considerable internet search has now been compensated with really good suggestions to share with my two friends. I ‘d suppose that most of us website visitors are unequivocally endowed to exist in a perfect site with many wonderful professionals with good basics. I feel quite lucky to have encountered your website page and look forward to so many more fabulous moments reading here. Thanks once more for everything.
  supreme http://www.supreme-newyork.us.org

 116. buy metoclopramide order generic esomeprazole esomeprazole pill

 117. how to get metoclopramide without a prescription metoclopramide 10mg for sale buy nexium

 118. rhinocort for sale buy rhinocort without prescription purchase bimatoprost online

 119. order topiramate pill buy levofloxacin 250mg without prescription where to buy levofloxacin without a prescription

 120. Hi mates, its enormous piece of writing concerning teachingand fully explained, keep it up all the time. Перекладные фокусы

 121. buy robaxin generic buy robaxin generic suhagra 50mg drug

 122. Thank you for all your hard work on this site. My mum delights in setting aside time for investigations and it is easy to understand why. All of us hear all about the compelling method you convey important tips and tricks by means of this blog and as well welcome response from other individuals on this situation then our own princess is actually becoming educated so much. Enjoy the rest of the year. You’re performing a brilliant job.
  off white outlet online http://www.off–whiteoutlet.com

 123. buy dutasteride paypal buy avodart tablets order mobic 15mg online

 124. buy generic avodart buy ranitidine 150mg order meloxicam 7.5mg generic

 125. order sildenafil 50mg online cheap sildenafil 100mg estrace over the counter

 126. celebrex 100mg tablet tamsulosin 0.4mg brand buy zofran paypal

 127. buy celecoxib 100mg generic order tamsulosin for sale purchase ondansetron generic

 128. whyride

 129. buy lamotrigine 50mg generic lamotrigine 200mg without prescription order generic minipress 1mg

 130. Hello there, You have performed a great job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. vammebel.ru

 131. The strategy of a first approach being made by a senior clinician, who had been associated with the service since its establishment, appeared to be crucial before and after viagra PPI tests were used for assessing sensorimotor gating on 9 16 old week mice, twice a week, each 2 days apart

 132. buy generic aldactone valacyclovir 1000mg without prescription valacyclovir 500mg canada

 133. получение медицинской справки spravki-kupit.ru

 134. aldactone generic buy zocor online valacyclovir 500mg ca

 135. Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. диплом о высшем образовании

 136. buy proscar generic viagra 100mg tablet sildenafil for men

 137. us cialis sales cost of cialis where to buy ed pills without a prescription

 138. buy tadalafil 40mg for sale price of cialis buy generic ed pills over the counter

 139. order terbinafine sale trimox 250mg cheap cost amoxicillin 250mg

 140. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive task and our whole group might be grateful to you. гостиничные чеки с подтверждением спб

 141. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail. bezogoroda.ru

 142. sulfasalazine 500 mg us where can i buy verapamil order verapamil 120mg

 143. oral azulfidine 500mg olmesartan over the counter order calan 120mg pills

 144. I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve added you guys to blogroll. купить гостиничные чеки в санкт петербурге

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.