• امروز : دوشنبه - ۱۷ بهمن - ۱۴۰۱
 • برابر با : 16 - رجب - 1444
 • برابر با : Monday - 6 February - 2023
4
یادداشت/ رضا فریدی

انتشار تصاویر هولناک در فضای مجازی، ابعاد هولناک‌تری دارد/ خطر آگاه سازی بدون مهارت آموزی بیخ گوش جامعه

 • کد خبر : 7459
 • 22 بهمن 1400 - 11:32
انتشار تصاویر هولناک در فضای مجازی، ابعاد هولناک‌تری دارد/ خطر آگاه سازی بدون مهارت آموزی بیخ گوش جامعه
یک روانشناس بالینی و کارشناس آسیب های اجتماعی با اشاره به قتل زن اهوازی به دست همسرش گفت: وقتی عملی این چنینی در یک جامعه شهری رخ می‌دهد، انتشار تصاویر آن در فضای مجازی، ابعاد هولناک‌تری دارد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، رضا فریدی، روانشناس بالینی و کارشناس آسیب های اجتماعی به دنبال سر بریدن زن ۱۷ ساله اهوازی توسط همسرش، در یادداشتی به این پایگاه خبری آورده است:

زندگی زن ۱۷ ساله خوزستانی با جدا شدن سر از بدن به دست همسرش پایان یافت؛ هرچند که او، تنها قربانی قلدری‌های مردانه نیست، قربانی فرهنگ و ساختار نادرست این روز‌های جامعه ما نیز هست. نمونه های دیگر هم در سالیان اخیر کم نداشتیم که آن ها هم قربانی سوء ظن‌های خانواده هایشان شده بودند و تعصبات خانوادگی، به زندگی آن ها پایان داد.

قتل‌های ناموسی که این روز‌ها اخبارش بیش از گذشته به گوش می رسد را می‌توان نوعی خشونت علیه زنان تلقی کرد که گاهی فرهنگ مردسالاری به افزایش این معضل اجتماعی دامن می‌زند. با نگاهی به آمار وقوع قتل های ناموسی در سال های اخیر و با استناد به مقالات دانشگاهی و پایان نامه های مربوطه، در می یابیم که سالانه بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ مورد قتل ناموسی در کشور رخ می‌دهد.

نکته قابل توجه این است که این موارد در استان‌هایی با بافت فرهنگی قبیله‌ای و عشیره‌ای بیش از دیگر نقاط کشور مشاهده می شود. قتل های ناموسی به لحاظ فرهنگی به سیستم مرد سالاری در هر جامعه بر می گردد. کلمه ناموس، یک کلمه یونانی بوده و به معنی آبرو و عزت است.

این کلمه از زمانی باب شد که مردان در هر قوم و قبیله ای زنان را مایملک خود می دانستند، به همین دلیل این حق را برای خودشان قائل هستند که به جای زنان تصمیم بگیرند و عمل کنند. اصطلاح «مگه خودت خواهر و مادر نداری؟» بدین معنی است که خواهر و مادر جزو مایملک یک مرد محسوب می شوند.

اتفاق دلخراشی که در شهر اهواز رخ داد، در زمره جنایت‌های ناموسی قرار می‌گیرد که فرد با تصور اینکه ناموس، اعتبار، خانواده و قومش به خطر افتاده است، این رفتار را به گونه ای در ذهن خود توجیه می‌کند که حق دارد دست به چنین اقدامی بزند. در درجه نخست باید از دید آسیب شناسی روانی به این موضوع نگاه کنیم، یعنی اینکه فرد تا چه حد و چطور می‌تواند یک رفتار نادرست و جنایت‌کارانه را علنی کند.

قتل یک زن در اهواز را دارای دو جنبه می دانم؛ جنبه نخست، بررسی فردی این موضوع است، یعنی فردی که مرتکب جنایت شده و جنبه دیگر تأثیرات روانی آن است که می‌تواند بر جامعه داشته باشد اما از این نکته غافل نشویم که وقتی عملی این چنینی در یک جامعه شهری رخ می‌دهد، انتشار تصاویر آن در فضای مجازی، ابعاد هولناک‌تری دارد.

تا پیش از رواج استفاده از فضای مجازی، هرازگاهی اخباری از گوشه و کنار کشور درباره چنین جنایاتی شنیده می شد اما آن ها را نمی‌دیدیم، شاید عده محدودی که در همان خیابان و محله زندگی می‌کردند، چنین صحنه‌هایی را می‌دیدند و قدرت انتشار و بازگویی این مطلب بسیار محدود بود و چه بسا افراد زیادی آن را باور نمی‌کردند اما از زمانی که فضای مجازی به صحنه آمد و فکر کردیم که هر چیزی که دیدیم، می‌تواند جالب و قابل انتشار باشد، فاجعه هولناکی رقم خورد.

اتفاق رخ داده در اهواز یک مسئله پلیسی، جنایی و قضائی بوده که بررسی این موضوع بر عهده پلیس و نیروی امنیتی است اما مسئله مهم دیگر این است که چطور افراد یک جامعه انتشار آن را مجاز می‌دانند و شاید حتی یک لذت مازوخیستی و سادیستی یعنی خودآزارانه و دیگرآزارانه از انتشار چنین تصاویر هولناکی در فضای مجازی می‌برند.

همچنین درباره زنجیره جنایت رخ داده، می توان گفت که حلقه نخست این است که فردی با هر توجیهی، خطایی را مرتکب شده و در حلقه بعدی، دو نفر او را به قتل رسانده‌اند. خطای سوم این است که تصاویر این جنایت در سطح جامعه علنی شده و حلقه چهارم آسیب این اتفاق است که عده‌ای از صحنه جنایت، فیلم‌برداری و آن را منتشر کرده اند. در حلقه پنجم دیگران نیز تصاویر را دیده‌اند و دست به بازنشر آن زده اند و در حلقه ششم، رسانه‌ها با عجله می‌خواهند درباره این موضوع صحبت کنند و همه این حلقه‌ها به بازنشر بیشتر جنایت و عادی شدن آن کمک می کنند.

بارها اتفاقاتی از این دست رخ داده و روان‌شناسان و جامعه‌شناسان در مورد آن ها سخن گفته‌اند، در حالی که من معتقدم باید از تکرار این حلقه‌ها جلوگیری کرد یعنی جامعه را به شیوه دیگری آگاه کرد که در کنار آگاه سازی، مهارت آموزی نیز صورت گیرد زیرا آگاه‌سازی بدون مهارت‌آموزی خطرناک است.

نخستین پیامد تاثیرات روانی این اتفاق، ایجاد حساسیت، دوم عادی شدن حساسیت و سوم فروکش کردن آن است زیرا در فضای مجازی، تصاویری از این دست بسیار مشاهده می‌شود، اما بهتر است بگوییم که مسئله مهم دیگر در این میان این است که بازنشر چنین تصاویری در جامعه، حساسیت افراد را نسبت به آن از بین می‌برد. خطر دیگر را نیز به هم ریختن قضاوت‌های اخلاقی افراد جامعه درباره این حوادث می دانم.

اکنون ممکن است عده‌ای بگویند که زن خطاکار باید مجازات می‌شد و گروه دیگری نیز بگویند که قاتل حق داشته در زندگی خود هر تصمیمی بگیرد و خطر، درست همین جاست که در جامعه‌ای که قضاوت‌های اخلاقی به هم بریزد، هر چیزی می‌تواند درست یا نادرست باشد اما هیچ‌گاه کسی متوجه نمی شود که چه کاری درست و چه کاری نادرست است.

درباره ابزارهای قانونی برای جلوگیری از بازنشر چنین تصاویری در جامعه نیز باید گفت که بزرگترین قانون، تربیت است. نمونه این موضوع تصاویری است که برخی پدران و مادران از اشتباهات فرزندا‌شان در کلاس‌های آموزش مجازی منتشر و با این کار، فرزندان خود را مضحکه دیگران می‌کنند.

بررسی موردی جنایت‌های ناموسی، راه به جایی نمی‌برد. برخی مشکلات اجتماعی، عوارض معضلات دیگر است مانند آبریزش بینی که خود یک بیماری نیست بلکه عارضه سرماخوردگی است. بنابراین نباید به موردها توجه کرد، همان‌طور که اشاره شد بزرگترین قانون برای عدم تکرار چنین مشکلاتی، تربیت است یعنی هر یک از ما به گونه ای تربیت شویم که اصول بهداشت روانی را رعایت کنیم.

از جمله مهم‌ترین اصول بهداشت روانی این است که هر آنچه به سلامت و آرامش روان افراد ضربه وارد می‌کنند را نبینیم، نشنویم، نگوییم و حتی نخوریم. همچنین نخستین نیاز افراد جامعه را آگاهی‌بخشی برای ندیدن و بازنشر نکردن تصاویر هولناک می دانم.

در جامعه ای که هنوز برخی مردم برای حل مشکلات خود به جای مشاور، به فالگیر مراجعه می‌کنند، طبیعی است که هنگام بازنشر تصاویر نیز کسی به این موضوع فکر نکند که همه گروه‌های سنی و افراد جامعه را در معرض آسیب قرار می‌دهد.

نمایش علنی کشتار و قتل یک زن، آسیبی جدی برای جامعه است و اگر بدانید در شهری زندگی می‌کنید که چنین جنایت‌هایی رخ می دهد، چه مرد باشید و چه زن، در هر گروه سنی، احساس ناامنی می‌کنید و حتی اگر در امنیت مطلق باشید نیز احساس ناخوشایندی خواهید داشت. بنابراین بهترین راهکار برای پیشگیری از تکرار چنین حوادثی، تربیت صحیح است.

بسیاری از افراد برای زندگی کردن تربیت نشده‌اند و در کشور ما هیچ ارگان یا سازمانی مسئول تربیت انسان ها نیست. در کشوری مانند ترکیه وزیر خانواده انتخاب می‌شود اما در جامعه ما بزرگترین معضل اینجاست که خانواده در اولویت نیست و به همین دلیل با مشکل تربیت مواجه هستیم و تا زمانی که افراد سالمی را تربیت نکنیم، اتفاق زیبایی در جامعه رخ نخواهد داد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://didebanealborz.ir/?p=7459

ثبت دیدگاه

 1. I think that everything wrotte made a bunch of sense.
  But, think abput this, whatt if yoou were to wrikte a awesome postt title?

  I amm nnot saying your conyent isn’t good, buut suppose you added
  a title that makes pople want more? I mean انتشار
  تصاویر هولناک در فضای مجازی، ابعاد هولناک‌تری دارد/ خطر آگاه سازی بدون مهارت آموزی بیخ گوش جامعه | پایگاه
  خبری دیده بان البرز iss a little vanilla.
  Yoou might peeek att Yahoo’s front psge and see how hey
  create artricle headlines to get people interested. Youu
  might aadd a related video or a ppic orr twwo to gget reders interested
  about everything’ve ggot tto say. Just mmy opinion, it coulld make yyour bkog
  a little livelier.

  Here iss mmy bog … mrt

 2. I am regular reader, hoow are you everybody?

  Thiis piee off writging posed at this ssite iis
  in fact pleasant.

  my weeb page … tuv

 3. Theese aare in fact impressive deas in regardinng blogging.
  You have touched some goood thiings here. Anny waay kee up wrinting.

  Here is my blog powt :: 149

 4. Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this web site, and
  post is genuinely fruitful for me, keep up posting these posts.

  my webpage; binary options affiliates blogs about life

 5. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

  Check out my website: услуги опрессовка системы отопления

 6. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I to find It really useful & it helped me out much.
  I hope to present one thing again and aid others like you helped me.

  my blog post; hay day скачать на компьютер

 7. Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the
  screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with
  browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The layout look great though! Hope you get the issue solved soon.
  Thanks

  My website … hay day скачать на компьютер

 8. I visited various websites except the audio quality for audio songs existing at this web page is actually marvelous.

  Visit my homepage: invisible breast lift tape

 9. Greetings I am so happy I found your webpage, I really found you by accident,
  while I was looking on Askjeeve for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a remarkable
  post and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment
  but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic b.

  Check out my webpage: Сделать чеки на гостиницу

 10. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this post i
  thought i could also make comment due to this good paragraph.

  Have a look at my blog post … Гостиничные чеки купить в Санкт-Петербурге

 11. Useful information. Fortunate me I found your web site accidentally,
  and I am shocked why this accident didn’t happened in advance!
  I bookmarked it.

  Here is my web site … Гостиничные чеки купить

 12. Hi there to every body, it’s my first pay a quick visit of this website; this blog carries amazing and in fact
  good stuff in favor of readers.

  Take a look at my blog post: накрутка подписчиков в яппи

 13. Hello there! Do you know if they make any plugins to protect
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any recommendations?

  My web blog; накрутка просмотров яппи

 14. I get pleasure from, lead to I discovered just what I was looking for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye

  Look at my page … Подготовка к осенне-зимнему периоду в Минске

 15. Nice weblog here! Additionally your website a lot up fast!
  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link for
  your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

  Feel free to visit my website; Установка кондиционера Минск

 16. Hi there, this weekend is good in favor of me, because this time i am
  reading this wonderful informative piece of writing here at my house.

  My web site – followers

 17. Wow, incredible blog layout! How lengthy have you been running a
  blog for? you made blogging glance easy. The overall
  glance of your site is excellent, as neatly as the content!

  my homepage – Instagram

 18. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

  My web page; Гостиничные чеки Казань

 19. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire
  someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would
  like to know where u got this from. cheers

  Also visit my page … Чеки на гостиницу Казань

 20. coursework umich coursework english literature
  coursework help uk coursework and research

 21. coursework jamii forum coursework papers coursework in or on coursework grade boundaries

 22. coursework bibliography coursework example pdf coursework utd narrative coursework examples

 23. coursework cambridge coursework masters meaning coursework student coursework masters vs research masters

 24. narrative coursework examples do my coursework online coursework paper coursework in area of expertise

 25. coursework verb coursework in korean coursework plural coursework levels

 26. coursework or research coursework plan example coursework gcse pe coursework writer

 27. coursework or course works coursework based masters coursework vs research coursework hours

 28. jd coursework coursework means coursework b science titles king’s college london coursework

 29. coursework marking nursing coursework coursework plagiarism checker narrative coursework examples

 30. Sports betting, football betting, cricket betting, euroleague
  football betting, aviator games, aviator games money – first deposit bonus up to 500 euros.Sign up bonus

 31. https://over-the-counter-drug.com/# uti medicine over the counter

 32. https://zithromax.science/# zithromax 500 without prescription

 33. Hi there! I just wish to give you a big thumbs up for your great information you have here on this post.
  I’ll be coming back to your blog for more soon.

  My homepage; купить гостиничные чеки в Екатеринбурге

 34. https://amoxil.science/# can i buy amoxicillin online

 35. If some one desires expert view concerning blogging afterward i recommend him/her to visit this web site, Keep up
  the pleasant job.

  Also visit my homepage … mattress pad

 36. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog
  that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few people are speaking intelligently
  about. I’m very happy I found this in my hunt for something regarding this.

  Here is my blog mattress pad

 37. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else
  experiencing issues with your site. It appears like some of the
  written text within your content are running off
  the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Cheers

  My site mattress pad

 38. All trends of medicament. safe and effective drugs are available.
  purchase ivermectin
  Drug information. What side effects can this medication cause?

 39. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great
  blog like this one nowadays.

  Look at my webpage; mattress pad

 40. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  Check out my site … heated mattress pad

 41. Some trends of drugs. drug information and news for professionals and consumers.
  ivermectin 18mg
  Read now. Read information now.

 42. Thanks , I’ve recently been searching for information approximately
  this subject for a long time and yours is the
  greatest I have found out so far. However, what about the
  conclusion? Are you positive concerning the source?

  My web blog: mattress

 43. Thank you a lot for sharing this with all of us you really realize what
  you’re speaking approximately! Bookmarked. Please also talk
  over with my web site =). We can have a hyperlink trade contract between us

  my page; mattress

 44. Read information now. Everything what you want to know about pills.
  ivermectin
  Cautions. Get information now.

 45. All trends of medicament. Generic Name.
  https://stromectolst.com/# ivermectin cream
  Everything what you want to know about pills. Cautions.

 46. Medscape Drugs & Diseases. Everything about medicine.
  https://stromectolst.com/# buy ivermectin
  Long-Term Effects. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 47. Medicament prescribing information. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  ivermectin tablets
  Read information now. Read information now.

 48. Thanks for your personal marvelous posting!
  I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I
  will be sure to bookmark your blog and definitely will come back later on. I want
  to encourage you to definitely continue your great job, have a nice
  holiday weekend!

  My web-site … лечение кариеса минск

 49. Comprehensive side effect and adverse reaction information. Read now.
  ivermectin pill cost
  Best and news about drug. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 50. Definitive journal of drugs and therapeutics. Read information now.
  ivermectin human
  safe and effective drugs are available. Top 100 Searched Drugs.

 51. I couldn’t refrain from commenting. Very well written!

  Also visit my web site: gestun online

 52. Top 100 Searched Drugs. Best and news about drug.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 5
  Long-Term Effects. Get information now.

 53. It’s an remarkable post for all the online visitors; they will obtain benefit from it I am sure.

  Have a look at my blog post :: увеличение губ гиалуроновой кислотой

 54. I blog quite often and I really appreciate your content.
  The article has truly peaked my interest. I am going to take a
  note of your website and keep checking for new details about
  once a week. I opted in for your Feed as well.

  My web-site: лечение кариеса

 55. Get here. safe and effective drugs are available.
  stromectol otc
  Actual trends of drug. Cautions.

 56. Actual trends of drug. Get warning information here.
  ivermectin cost
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Read information now.

 57. Learn about the side effects, dosages, and interactions. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  stromectol tablet 3 mg
  drug information and news for professionals and consumers. Drugs information sheet.

 58. safe and effective drugs are available. Get here.
  stromectol buy
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Some trends of drugs.

 59. earch our drug database. Everything what you want to know about pills.
  stromectol cream
  Drugs information sheet. Actual trends of drug.

 60. Learn about the side effects, dosages, and interactions. Read information now.
  https://stromectolst.com/# ivermectin ebay
  Drug information. Commonly Used Drugs Charts.

 61. Appreciate this post. Let me try it out.

  Feel free to visit my site … накрутка посещений комнаты YAPPY

 62. Best and news about drug. Cautions.
  stromectol otc
  п»їMedicament prescribing information. Read information now.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.