• امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
 • برابر با : 16 - ذو القعدة - 1444
 • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
0
یادداشت/ مهدی عسگری

مدیریت حوادث سریالی با رویکردهای دو ریالی تناسبی ندارد

 • کد خبر : 14288
 • 19 اسفند 1401 - 0:20
مدیریت حوادث سریالی با رویکردهای دو ریالی تناسبی ندارد
نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث زنجیره ای رخ داده در کشور گفت: مدیریت این‌گونه حوادث سریالی، با رویکردهای دو ریالی یا به تعبیری حداقلی و جزئی‌نگر تناسبی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، مهدی عسگری، نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی آورده است: ماه‌هاست که کشور درگیر حوادث زنجیره‌ ای شده‌ که نمونه اخیر آن، مسمومیت‌های سریالی در مدارس دخترانه است. مدیریت این‌گونه حوادث سریالی، با رویکردهای دو ریالی یا به تعبیری حداقلی و جزئی‌نگر تناسبی ندارد.

این حوادث را باید در چارچوب جنگ هوشمند و ترکیبی، تحلیل کرد تا با یک نگاه جامع‌الاطراف تمام ابعاد ماجرا لحاظ و به‌موقع برای آن تدبیر شود و پیش ‌از آن‌که اذهان مردم، انباشته از شبهات و ابهامات شود، شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی به‌طور مستند، مستمر و اطمینان‌ بخش صورت گیرد.

از تاریخ نهم آذر ماه که اولین حادثه مسمومیت برای دانش‌آموزان در قم رخ داد، تاکنون بیش از سه ماه می‌گذرد و در این مدت تعداد دیگری از مدارس در شهرهای مختلف نیز درگیر شده‌اند ولی نحوه‌ رسیدگی و اطلاع‌رسانی در طول این زمان، تناسبی با اهمیت موضوع نداشته و موجب گسترش دامنه و تشدید نگرانی‌ها شده‌است.

نباید اجازه داد چالش‌ها تبدیل به بحران و التهاب اجتماعی شوند، سپس دستگاه‌های ذی‌ربط به فکر چاره بیفتند. آنچه در حوادث زنجیره‌ای ماه‌های اخیر، عنصر ثابت به شمار می‌رود، نبرد شناختی است که به نظر می‌رسد در این عرصه چه در سطح مسئولین و چه در سطح سیستم اطلاع‌رسانی و نهادهای مربوطه با اخلال و تأخیر و تعلل مواجهیم.

جنگ هیبریدی، زمین، زمان و ابزار مشخصی ندارد، بنابراین مجهز شدن به عناصر شناختی همچون تحلیل جامع، تصمیم صحیح و اقدام به موقع در برابر آن، بسیار حیاتی و تعیین‌کننده است. در این جنگ فرسایشی، با یک طراحی پیچیده، چند لایه و مزمن مواجهیم که عبور از آن، شاید دشوار و پرهزینه باشد اما با تدبیر صحیح، شدنی و هزینه‌ها قابل مدیریت است.

این مقابله یکی از سخت‌ترین مراحل تقابل تمدنی ما با نظام چپاول جهانی است که عبور از آن، همچون دوران دفاع مقدس، تا سالیانی، مصونیت ایران از گزند توطئه‌هایی از این دست را در پی خواهد داشت. هیچ کشوری بدون ثبات و آرامش، انسجام و یکپارچگی، امکان پیشرفت و حل مشکلاتش را نداشته و نخواهد داشت.

هدف از جنگ ترکیبی با ایجاد حوادث پیاپی و چالش‌های زنجیره‌ای، ایجاد پریشانی، کلافگی و از هم‌گسیختگی اجتماعی است، چه در بین مسئولین و چه در میان مردم و چه در بین مردم با مسئولین؛ همه باید نسبت به هم بدبین شوند، اذهان به جای تمرکز بر حل مشکلات اساسی، به حوادث روزمره مشغول شود و انرژی‌ها و ظرفیت‌های کشور، پراکنده و خنثی یا کم‌اثر شوند.

جریان معارض، علی‌رغم اختلافات درونی، تا حد زیادی تلاش می‌کند به صورت هم‌افزا و در قالب یک جبهه منسجم عمل کند اما در مقابل، تلاش می‌کند جامعه‌ ایران را چندپارچه و از هم‌گسیخته سازد تا کشور از درون، دچار سایش و فرسایش شود. یک سئوال مهم در ماجراهای اخیر این است که چرا بر روی دختران نوجوان تمرکز کرده‌اند؟

پاسخ را با اندکی تأمل می‌توان یافت: خانواده و جامعه‌ ایرانی، بر روی دختران نوجوان بسیار حساس، زودرنج و تأثیرپذیر است؛ طیفی که مظهر نشاط و سرزندگی است و با نوع افکار و رفتارش، اثرگذاری بالایی در اجتماع و خانواده دارد. اگر این نسل، مورد تهدید و صدمه واقع شود، جامعه را نیز همراه خود به سرعت دچار التهاب، سرخوردگی و پریشانی می‌کند.

امیدها، باورها و احساسات این نسل به شدت در ساخت آینده‌ کشور تعیین‌کننده است. آ‌ن‌ها بر روی زلال‌ترین، عاطفی‌ترین و حساس‌ترین بخش جامعه متمرکز شده‌اند که کوچک‌ترین آسیب به آن‌ها، تبعات بزرگی را می‌تواند در پی داشته باشد.

ابتدا با کروناهراسی این نسل را به گوشه‌نشینی و زیست تمام عیار مجازی وادار کردند تا در آن محیط، مدها، هنجارها و سبک زندگی مجازی تقویت شود؛ سپس هیجانات انباشته و اشباع شده او را جهت‌دهی کردند و اینک برای تجدید و تداوم فضای پرآشوب و فرسایشی، بار دیگر این نسل مظلوم اما پرانرژی را آماج حملات کور خود قرار داده‌اند.

اما چه باید کرد؟ نکته‌ی مهم این است: هوشیار باشیم اما نترسیم و نترسانیم. هراس و اضطراب، پازل ایران‌ ستیزان را که به شکل بسیار دقیق و تحسین‌برانگیزی طراحی شده است، تکمیل می‌کند. پازلی که برای هرکدام از ما نیز در آن نقشی تعریف شده است.

اگر دچار تزلزل و عقب‌نشینی شویم، ابعاد جدید و اصلی ماجرا تازه آغاز می‌شود، چراکه جریان مقابل، احساس می‌کند روی نقطه حساس و در عین حال مؤثری ایستاده است. اما نگرانی لازم و جدی گرفتن ماجرا ضروری بوده و هشدار و نقد سازنده، کمک‌کننده است.

نباید به این دلیل که عوامل شیمیایی یا فیزیکی یا انسانی ماجرا تاکنون نامرئی و ناشناخته بوده است، آن را دست‌کم گرفت یا به قدر اهمیت و حساسیت، به آن توجه نکرد. اتفاقاً چنین مواردی نشان می‌دهد که با یک عملیات تروریستی پنهان ولی کاملا حساب‌شده و دارای سازمان‌دهی شبکه‌ای مواجهیم که ممکن است از درون سیستم نیز به اشکال مختلف دست به اغفال و یارگیری بزند.

لذا موضوع، با حساسیت بالا و بدون تساهل و اغماض باید دنبال و پیگیری شود. در چنین شرایطی، ارائه روایت‌های دقیق، مستند و به‌موقع از ماجرا یک ضرورت است که همچنان در این بخش با ضعف و تأخیر مواجهیم. تجربه نشان داده‌ است که این مهم با تمرکز بر روی رسانه‌ های رسمی مقدور نخواهد بود.

از سوی دیگر، به جای تعطیلی مدارس، که یکی از اهداف آن‌ها برای بهم‌ریختگی ذهنی و روانی فرد و جامعه محسوب می‌شود، باید با هوشمندی، آگاه‌سازی و توجه به ظرایف، از ظرفیت معلمین، دانش‌آموزان و اولیا برای آرام‌سازی و ایمنی بخشی به محیط مدرسه استفاده کرد. آن‌ها، محیط امن مدرسه را هدف‌گذاری کرده‌اند، ما نیز باید ضمن صیانت از این فضا، محیط را برایشان ناامن کنیم.

باتوجه به گستردگی، پراکندگی و حساسیت بالایی که در مراقبت از مدارس وجود دارد، استفاده از روش‌های مردم‌ پایه به شکل محسوس و نامحسوس برای محافظت از دختران پاک و معصوم این سرزمین یک ضرورت است. والدین و تمامی جوانان غیرتمند، برای این مهم پای کار خواهند بود.

نیروهای انتظامی و امنیتی نیز باید به عنوان نقش مکمل، حضور جدی و اطمینان‌بخش داشته باشند. اگر این دومینوی فرسایشی شکسته و قطع نشود، به اشکال مختلف بازیابی و تداوم خواهد داشت؛ ایستادگی جمعی، شرط لازم برای عبور از این گردنه‌هاست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://didebanealborz.ir/?p=14288

ثبت دیدگاه

 1. real cialis pills tadalafil 40mg sale best pill for ed

 2. order cefadroxil pills lamivudine canada buy proscar 1mg sale

 3. buy duricef 500mg online duricef 250mg generic buy generic propecia online

 4. buy diflucan 200mg ampicillin antibiotic online ciprofloxacin 1000mg oral

 5. estrace where to buy lamotrigine 50mg uk prazosin tablet

 6. he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

  http://www.vorbelutrioperbir.com

 7. diflucan 200mg generic buy cipro 1000mg without prescription purchase cipro pills

 8. order estrace 1mg generic order lamictal 200mg sale minipress 2mg pills

 9. flagyl where to buy bactrim 480mg over the counter cephalexin 250mg drug

 10. I definitely wanted to write down a message so as to express gratitude to you for some of the fabulous suggestions you are placing at this site. My particularly long internet search has finally been rewarded with reputable facts to exchange with my friends and family. I ‘d believe that many of us readers are unquestionably endowed to dwell in a perfect community with very many marvellous individuals with very helpful secrets. I feel extremely blessed to have come across the web pages and look forward to tons of more cool times reading here. Thanks once again for everything.
  kevin durant shoes http://www.kevindurantshoes.us.com

 11. flagyl online buy buy keflex 125mg generic buy cephalexin online cheap

 12. order mebendazole 100mg without prescription vermox cheap buy tadalafil 20mg sale

 13. My spouse and i felt absolutely joyful that Chris could deal with his investigations from the ideas he was given out of the web site. It’s not at all simplistic to simply continually be making a gift of procedures some people may have been selling. So we remember we’ve got the writer to be grateful to for this. All of the illustrations you made, the straightforward site menu, the relationships you can help foster – it is all wonderful, and it’s really leading our son in addition to our family know that this theme is pleasurable, which is wonderfully serious. Many thanks for the whole lot!
  jordan shoes http://www.jordans-shoes.us.org

 14. buy avanafil pill buy cheap generic avanafil buy voltaren 50mg pill

 15. brand cleocin 300mg clindamycin tablet generic ed pills

 16. Thank you a lot for giving everyone a very memorable opportunity to read articles and blog posts from this web site. It’s always so terrific plus jam-packed with fun for me and my office acquaintances to visit your blog more than thrice in 7 days to see the latest secrets you have got. And definitely, I’m also usually fulfilled with the breathtaking information served by you. Selected two areas in this post are surely the most suitable we have all had.
  goyard bag http://www.goyardhandbag.us.org

 17. order avanafil 200mg online cheap purchase tadacip for sale buy voltaren 50mg

 18. purchase indomethacin generic cheap lamisil 250mg order suprax 200mg for sale

 19. buy tamoxifen 20mg ceftin usa cefuroxime cheap

 20. Thanks for all your valuable labor on this web page. Kate take interest in doing internet research and it’s easy to understand why. A lot of people notice all concerning the powerful way you provide rewarding tips through your website and therefore increase contribution from other individuals about this content so my girl is always being taught so much. Enjoy the rest of the new year. You’re conducting a terrific job.
  michael jordan shoes http://www.michaeljordanshoes.us.com

 21. order indomethacin 75mg pills terbinafine canada order cefixime 100mg pills

 22. Thanks for all of your labor on this web page. Ellie really loves setting aside time for investigations and it’s easy to see why. Almost all learn all about the compelling mode you create efficient tips and tricks on your website and in addition foster participation from people about this topic then our child is without a doubt becoming educated a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your doing a tremendous job.
  golden goose francy http://www.golden-goosesoutlet.com/francy-c-1_5

 23. buy amoxicillin 500mg without prescription amoxicillin 500mg price buy biaxin 500mg for sale

 24. I as well as my pals were actually studying the nice things found on your website then at once got a terrible feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those techniques. My guys happened to be certainly warmed to study all of them and have in fact been using those things. We appreciate you being so accommodating as well as for deciding on these kinds of essential subject matter most people are really desperate to discover. My personal honest regret for not expressing appreciation to earlier.
  kd 15 http://www.kd15shoes.com

 25. buy bimatoprost generic methocarbamol pills buy desyrel online cheap

 26. buy cheap generic careprost generic bimatoprost purchase trazodone pills

 27. order trimox 250mg without prescription arimidex 1 mg usa biaxin 500mg generic

 28. Thanks a lot for providing individuals with remarkably terrific chance to read critical reviews from this site. It is often very kind and also jam-packed with amusement for me and my office co-workers to visit your blog not less than 3 times per week to read through the latest stuff you have. And lastly, I’m also certainly amazed with all the breathtaking principles you give. Selected 2 areas in this posting are ultimately the best I’ve ever had.
  yeezy 350 http://www.yeezy350v2s.us

 29. order catapres 0.1 mg online cheap order tiotropium bromide online cheap buy spiriva 9mcg online

 30. I precisely wished to say thanks again. I’m not certain the things that I would have implemented without these tips and hints documented by you about such topic. It was actually the fearsome situation for me, nevertheless viewing the professional manner you managed it forced me to cry over delight. Now i’m grateful for this information as well as pray you realize what a great job you have been accomplishing teaching other individuals all through your website. Most probably you haven’t encountered all of us.
  ggdb outlet http://www.ggdb.us.com

 31. sildenafil online buy sildenafil 150mg sildenafil mail order usa

 32. brand sildenafil 50mg order sildalis online sildalis where to buy

 33. minocin buy online actos buy online pioglitazone pills

 34. Thank you so much for providing individuals with remarkably pleasant chance to discover important secrets from this site. It can be so kind and as well , full of amusement for me and my office mates to visit your blog at the very least 3 times a week to read the latest guides you have got. And indeed, I’m so certainly pleased with your dazzling thoughts you serve. Certain 4 tips on this page are in truth the simplest I’ve ever had.
  off white http://www.off-whiteoutlet.us.com

 35. buy leflunomide 10mg sale purchase leflunomide for sale purchase sulfasalazine sale

 36. I would like to express my affection for your kind-heartedness for visitors who should have help with in this field. Your special dedication to getting the message along has been especially beneficial and has in every case helped associates like me to reach their targets. Your amazing warm and friendly tips and hints entails a whole lot a person like me and especially to my mates. With thanks; from everyone of us.
  kyrie shoes http://www.kyrie9.com

 37. purchase leflunomide azulfidine 500mg brand azulfidine 500 mg generic

 38. buy isotretinoin 10mg without prescription order azithromycin without prescription azithromycin tablet

 39. tadalafil 10mg without prescription sildenafil medication cost cialis 10mg

 40. azipro usa buy gabapentin medication gabapentin 100mg brand

 41. Thanks so much for providing individuals with a very spectacular opportunity to check tips from here. It’s usually so fantastic and as well , full of a lot of fun for me and my office fellow workers to search the blog the equivalent of thrice every week to read the newest stuff you will have. Of course, we’re always contented for the dazzling techniques you give. Selected two ideas in this post are basically the finest we have ever had.
  yeezy shoes http://www.yeezyshoesuk.com

 42. buy tadalafil 10mg sale purchase viagra without prescription purchasing cialis on the internet

 43. ivermectin price order stromectol 3mg sale order prednisone 10mg generic

 44. order azithromycin 500mg generic gabapentin over the counter neurontin 100mg pills

 45. I in addition to my guys were looking through the excellent guides located on your site and all of the sudden I got an awful suspicion I never thanked the web site owner for those tips. The ladies happened to be absolutely warmed to read through them and have honestly been loving these things. I appreciate you for simply being considerably helpful and also for considering these kinds of beneficial areas millions of individuals are really desperate to be aware of. Our honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.
  palm angels outlet http://www.palmangelsoutlet.us.com

 46. stromectol where to buy prednisone for sale deltasone 5mg drug

 47. lasix 100mg usa order lasix for sale order ventolin 2mg pills

 48. I really wanted to jot down a brief remark in order to express gratitude to you for the precious solutions you are showing at this site. My time intensive internet lookup has at the end of the day been paid with reliable facts to exchange with my good friends. I ‘d say that most of us site visitors are very much fortunate to dwell in a fantastic community with many brilliant people with good basics. I feel quite blessed to have encountered the web pages and look forward to tons of more fabulous moments reading here. Thanks again for a lot of things.
  golden goose sale http://www.goldengooseoutletus.com

 49. My spouse and i have been so satisfied John managed to deal with his researching through your ideas he came across when using the web pages. It’s not at all simplistic to just be giving freely methods that most people might have been trying to sell. So we remember we now have the blog owner to give thanks to for this. Most of the illustrations you have made, the easy blog navigation, the friendships you help foster – it’s mostly fabulous, and it is making our son and our family imagine that the theme is thrilling, and that’s rather pressing. Thanks for all the pieces!
  hermes http://www.hermes-outlet.us.org

 50. furosemide 40mg for sale order furosemide 100mg without prescription best antihistamine for runny nose

 51. I not to mention my pals were taking note of the excellent items found on your web site and so all of a sudden got an awful suspicion I had not thanked you for those techniques. Most of the men had been absolutely excited to learn all of them and have in effect undoubtedly been taking advantage of them. Thank you for getting very considerate and for finding such decent things most people are really needing to be informed on. My honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.
  Jordan Travis Scott http://www.travisscotjordan.com

 52. vardenafil cheap plaquenil 200mg pill buy plaquenil 200mg online cheap

 53. ramipril drug altace pills etoricoxib 60mg drug

 54. vardenafil order tizanidine canada hydroxychloroquine pill

 55. ramipril online buy purchase ramipril sale buy etoricoxib generic

 56. order levitra 20mg online tizanidine tablet hydroxychloroquine cheap

 57. levitra pills buy hydroxychloroquine 200mg online buy hydroxychloroquine generic

 58. mesalamine usa cost irbesartan irbesartan 150mg pills

 59. asacol cost buy generic avapro 300mg avapro 300mg without prescription

 60. I precisely wished to appreciate you again. I am not sure the things I could possibly have sorted out without those suggestions shared by you regarding my subject matter. It actually was a very daunting setting in my circumstances, however , looking at this expert tactic you managed it took me to weep with delight. I will be happier for your support and hope that you realize what a powerful job that you’re undertaking training the mediocre ones via a site. I’m certain you’ve never come across any of us.
  off white clothing http://www.off-whiteclothing.us.com

 61. buy benicar pills purchase verapamil generic order divalproex 250mg pills

 62. Needed to compose you that little observation to be able to give many thanks the moment again on your nice secrets you’ve shared in this article. It has been incredibly open-handed of people like you in giving publicly what exactly a few individuals would have offered as an e book to get some money for their own end, mostly given that you could possibly have tried it if you desired. Those thoughts in addition worked like a great way to fully grasp other people online have similar zeal just like my very own to know a good deal more when it comes to this matter. I know there are some more pleasurable opportunities in the future for many who read your website.
  steph curry shoes http://www.stephcurry.us

 63. order temovate online temovate brand cordarone canada

 64. benicar 10mg cheap purchase benicar generic order divalproex pills

 65. how to get clobetasol without a prescription how to get temovate without a prescription amiodarone 100mg oral

 66. buy carvedilol generic aralen 250mg without prescription how to get aralen without a prescription

 67. buy acetazolamide generic oral diamox imuran generic

 68. order generic acetazolamide 250 mg purchase acetazolamide online cheap imuran 50mg brand

 69. Thank you so much for giving everyone a very special chance to read from this web site. It can be so enjoyable plus stuffed with a great time for me and my office acquaintances to visit your blog particularly thrice in one week to see the fresh items you have. Not to mention, we are at all times impressed with your awesome tips you serve. Some 3 facts in this posting are indeed the most efficient I have had.
  ۱۰۰% real jordans for cheap http://www.jordansforcheap.us.com

 70. cost digoxin 250 mg molnunat price order molnupiravir generic

 71. digoxin where to buy micardis price generic molnunat 200 mg

 72. Thank you for all of the work on this blog. Betty delights in carrying out investigations and it’s easy to see why. A number of us notice all relating to the powerful means you render worthwhile steps by means of this web blog and as well as encourage contribution from some other people about this area of interest plus our girl has always been discovering so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been performing a dazzling job.
  supreme http://www.supremenewyork.us.com

 73. What’s up mates, good post and pleasant arguments
  commented at this place, I am genuinely enjoying by these.

  My website : mp3 juice

 74. naprosyn 250mg pill naprosyn price cheap lansoprazole

 75. I actually wanted to compose a simple message so as to say thanks to you for these splendid advice you are posting on this website. My considerable internet investigation has now been honored with incredibly good facts and strategies to share with my close friends. I would mention that many of us site visitors actually are extremely blessed to exist in a magnificent site with many wonderful professionals with very beneficial guidelines. I feel very fortunate to have encountered your webpage and look forward to so many more fun moments reading here. Thanks a lot again for everything.
  golden goose kids http://www.goldengooseoutletstore.com

 76. naprosyn online order buy cefdinir 300mg pill lansoprazole pill

 77. Thanks so much for providing individuals with a very memorable chance to check tips from this site. It is often so useful plus full of a great time for me and my office co-workers to visit your website at a minimum three times in one week to find out the latest stuff you have got. And of course, I am just always motivated concerning the wonderful tips you serve. Selected 4 areas in this post are absolutely the simplest we’ve had.
  giannis shoes http://www.giannisantetokounmposhoes.us

 78. carvedilol us aralen 250mg cheap chloroquine 250mg cost

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.