• امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 10 - رجب - 1444
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
2
دیده بان البرز گزارش می دهد:

هرس درختان و روشنایی معابر کرج، نیازمند تعامل دوسویه میان شهرداری و اداره برق

  • کد خبر : 11074
  • 11 آبان 1401 - 18:33
هرس درختان و روشنایی معابر کرج، نیازمند تعامل دوسویه میان شهرداری و اداره برق
مدیر توزیع برق شرق شهرستان کرج می گوید: هرس درختان هر ساله توسط شهرداری انجام می شود اما شاخه زنی درختان بلندی که تا بالای تیرهای چراغ برق رشد کرده اند در دستور کار شهرداری نیست، به عنوان سازمانی که متولی چراغ و روشنایی در شهر است می توانیم گوشه ای از کار را بگیریم.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، در پی گلایه برخی شهروندان مبنی بر افزایش شاخ و برگ های درختان در برخی مناطق کرج و جلوگیری از نوررسانی کافی چراغ ها به معابر و کوچه ها و عدم همکاری ماموران اداره برق و نیروهای شهرداری و پاسکاری این دو اداره و سازمان به یکدیگر، این موضوع از سوی خبرنگار این پایگاه پیگیری شد.

به گفته برخی اهالی منطقه هشت کرج، وقتی ماموران اداره برق جهت تعویض لامپ های معابر به محل مراجعه می کنند و از آن ها می خواهیم به منظور روزشنایی کوچه ها، شاخه های اضافی درختانی را هرس کنند که خیلی زیاد رشده کرده و جلوی نور لامپ های تیر چراغ برق را گرفته اند، آن ها می گویند باید با شهرداری صحبت کنید.

یکی از اهالی شهرک اوج نیز در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: ماه پیش نیروهای شهرداری برای هرس درختان خیابان اصلی به شهرک آمده بودند اما وقتی موضوع را با آن ها در میان گذاشتم، گفتند باید با اداره برق صحبت کنید. این پاسکاری ها ما را خسته کرده و هیچ کس هم به این موضوع رسیدگی نمی کند.

آقای میانسالی در این رابطه اذعان می کند: چند ماه پیش طی یک هفته، دو بار در این کوچه سرقت منزل و دو روز پیش نیز دو بار سرقت لوازم خودرو اتفاق افتاده است که یکی از دلایل مهم آن می تواند تاریکی کوچه باشد زیرا کسی تشخیص نمی دهد فردی که حوالی منزل و ماشین پرسه می زند، مالک است یا سارق. در واقع نبود روشنایی کافی با وجود لامپ های روشن، امنیت را کاهش داده است.

عکس ارسالی از شهروندان

رمضانعلی پوررستمی رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری دیده بان البرز می گوید: اگر تاج درختی به حدی رشد و با کابل برق و شبکه های توزیع برخورد کند، سازمان سیما و منظر طی درخواستی که از سوی اداره برق انجام می شود، مجوز می دهد تا در فصل مناسب هرس درختان صورت گیرد.

وی اضافه می کند: این عملیات توسط پیمانکاران اداره برق و با حضور کارشناسان فضای سبز مناطق و نیز با هدف آزادسازی شبکه انجام می شود. اما اگر مزاحمت های درختان موردی باشد، پس از هماهنگی های انجام شده، مجوز مربوطه به صورت شفاف صادر می شود تا چنانچه نور چراغی زیر شاخه های درختان مخفی و مانع از روشنایی معابر شده باشد رفع شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج با اشاره به حضور پیمانکاران هرس در اداره برق که تحت نظارت شهرداری فعالیت می کنند، بیان می کند: پیگیری ها و قطع سرشاخه ها تحت نظر سیما و منظر و مسئولین فضای سبز شهرداری مناطق و توسط اداره برق منطقه انجام می شود.

با توجه به گلایه های اهالی این مناطق از تماس های مکرر با اداره برق و … این گونه به نظر می رسد که هر یک از شهروندان برای انجام کارهای پیش پا افتاده مانند تعویض لامپ های معابر و هرس درختان باید از چند خوان رستم عبور کند و در نهایت کسی هم پاسخگو نباشد.

واضح است، رفع این مشکل نیازمند تعامل دوسویه بین شهرداری و اداره برق منطقه است زیرا همه مردم توان ارتباط با این مراکز را ندارند از طرفی، هر اداره یا سازمان باید امور محوله به خود را به نحو احسن انجام شود و اگر تماسی از سوی شهروندان صورت گرفت تعاملات لازم جهت رفع مشکل صورت گیرد.

لزوم توجه به حریم ارتفاعی هنگام کاشت درخت 

مظفر خادمی، مدیر توزیع برق شرق شهرستان کرج در این رابطه به خبرنگار پایگاه خبری دیده بان البرز می گوید: بر اساس لایحه رفع تجاوز از تاسیسات آب و برق، کاشت درختان با حریم ارتفاعی بالا زیر شبکه برق ممنوع است و اگر مردم و شهرداری ها هنگام کاشت درختان به این موضوع توجه کنند، هیچ درختی با شبکه توزیع برق درگیر نمی شود و نیازی به شاخه زنی نیست.

وی ادامه می دهد: شاخه زنی درختان از نظر زیست محیطی اشکال دارد اما چون برخی از این درختان توسط شهرداری کاشته نشده و مردم هنگام ساخت منازل مسکونی و به دلیل علاقه شخصی، سال ها قبل آن ها را کاشته و توجهی به لایحه مذکور نداشته اند، درختان با شبکه برق درگیر می شوند و این مشکلات پیش می آید که در چنین مواردی بر اساس دستورالعمل رعایت حریم شبکه برق، مجبور به شاخه زنی هستیم.

مدیر توزیع برق شرق شهرستان کرج با اشاره به برخی خاموشی هایی که نیمه شب به خصوص در فصل سرما اتفاق می افتد، اذعان کرد: برخی از این خاموشی ها به دلیل این است که هنگام بارندگی، این درختان خیس و با شبکه برق درگیر می شوند وظیفه ماست که برای رفع خاموشی های این چنینی شاخه زنی انجام دهیم که برای این امر نیز دستورالعمل داریم.

خادمی با اشاره به حضور پیمانکارانی که آموزش های لازم در این زمینه را دیده اند، تصریح می کند: ما هر ساله با شهرداری مکاتبه و شاخه زنی های حریم ها را انجام می دهیم اما در مورد روشنایی معابر، وقتی درختی تا جایی رشد کند که مانع از رسیدن نور چراغ به محوطه ای شود، در قسمت فشار ضعیف، شاخه زنی انجام نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر درختی در حریم شبکه نباشد نیازی به شاخه زنی نیست، عنوان می کند: در راستای حفظ محیط زیست و کاهش سرقت ها، چند سالی است که شبکه فشار ضعیف سیستمی را به کابل خودنگهدار تبدیل کرده ایم. در برخی موارد مشاهده می شود که درختی دور کابل را احاطه کرده و خاموشی اتفاق افتاده است که در اینجا تعامل دوسویه بین شهرداری و اداره برق لازم است.

شاخه زنی درختان باید طی تعامل دوسویه انجام شود

مدیر توزیع برق شرق شهرستان کرج اظهار می کند: ما به عنوان متولی حوزه برق وظیفه روشنایی معابر را بر عهه داریم اما گاهی وقتی برای استفاده از نور بیشتر و یا در زمان بروز حوادث، مجبور به شاخه زنی می شویم شهرداری بعد از آن، از ما ایراد می گیرد. بنابراین شاخه زنی در زمان خود و بر اساس پروسه خاص و تعاملات دوسویه باید طی شود.

خادمی مطرح می کند: فصل سرما که هرس توسط شهرداری انجام می شود درختان در خواب هستند بنابراین شاخه های زائد آن ها که با شبکه درگیر و مانع از روشنایی می شوند مشخص نیستند، اما در فصول بهار و تابستان این مشکل خودنمایی می کند. مردم نیز می توانند این موارد را به ما اطلاع دهند اما اگر در سطح وسیع باشد نیاز به تعامل با شهرداری است.

وی یادآور می شود: هرس درختان هر ساله توسط شهرداری انجام می شود اما معمولا درختچه های کوچکی که در خیابان های اصلی هستند از قسمت پایین صاف می شوند و شاخه زنی درختان بلندی که تا بالای تیرهای چراغ برق رشد کرده اند در دستور کار شهرداری نیست و تصورها بر این است که این موضوع به اداره برق مربوط می شود؛ به عنوان سازمانی که متولی چراغ و روشنایی در شهر است می توانیم گوشه ای از کار را بگیریم.

مدیر توزیع برق شرق شهرستان کرج می گوید: اگر شهروندان چنین مواردی را در معابر و مقابل منازل خود مشاهده می کنند با اداره برق تماس حاصل کرده و درخواست خود را مطرح کنند تا به این موارد رسیدگی شود. اکیپ روشنایی معابر، بالابر، اره و ابزار مورد نیاز را به همراه دارند و در صورت لزوم می توانند با همکاری اکیپ عملیاتی، کمک کننده باشند. در سطوح وسیع تر نیز شهرداری مانند همیشه پای کار است.

نتیجه این گفت و گوها و پیگیری ها این است که هر کس هر جایی قصد کاشت درختی را دارد به آسمان بالای سر خود نگاه و چنانچه شبکه برقی را مشاهده نکرد اقدام به کاشت درخت کند تا بعد از گذشت چند سال شهروندان، شهرداری و اداره برق را به دردسر نیندازد.

نکته مهم تر این که چه خوب است سازمان ها و ادارات ذیربط پیش از اینکه مردم از عدم توجه نیروهای متولی رفع مشکلات شهر، کلافه شوند با سرکشی و بازدیدهای میدانی موارد را پیگیری و تعاملات لازم را انجام دهند تا بر اثر مواردی همچون خاموشی ها و عدم نور کافی در محلات، سرقت های متعدد اتفاق نیفتد.

تهیه گزارش: صدیقه صباغیان

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://didebanealborz.ir/?p=11074

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.