• امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 10 - رجب - 1444
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
1
یادداشت/ مرتضی دهقان آزاد

بغض شورای شهر کرج ترکید!

  • کد خبر : 12381
  • 23 آذر 1401 - 2:07
بغض شورای شهر کرج ترکید!
نطق امروز دبیر اول شورای شهر کرج که بیشتر شبیه بغضی فرو خورده، روایتگر جمله معترضه اکثریت اعضای شورا بود و به نمایندگی از حنجره 12 عضو دیگر در صحن شورای شهر کرج به یکباره ترکید و طنین انداخت.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، مرتضی دهقان آزاد، تحلیلگر رسانه، پس از نطق پیش از دستور فاطمه منعمی دبیر اول شورای شهر کرج در هشتاد و پنجمین جلسه این شورا و گلایه وی از بی تدبیری مدیریت شهری در یادداشتی آورده است: این نطق، فارغ از آنچه در رسانه های مجاز و مکتوب محلی بازتاب یافت، در نگاهی رفتار شناسانه، حاوی نکات قابل تاملی بود که هرگز به عمق لایه های پنهان آن پرداخته نشد.

نطقی که بیشتر شبیه بغضی فرو خورده، روایتگر جمله معترضه اکثریت اعضای شورا بود و به نمایندگی از حنجره ۱۲ عضو دیگر در صحن شورای شهر کرج به یکباره ترکید و طنین انداخت. به بیانی دیگر، شاید بتوان گفت که این اعتراض به ناگزیر و با عتاب و خطاب قراردادن شهردار جدید کرج و ارجاع تلمیحی، تاکیدی «آی مردم بدانید!» به اوج خود رسید.

این بغض های بر روی هم انباشته و محصول یک سال و نیم کشمکش، فشارهای درونی و بیرونی، فرصت سوزی ها، اختلاف افکنی ها، شکاف های شورایی، سهم خواهی ها و مهم تر از همه، عدم تحقق برنامه ها، شعارها و وعده های پر آب و تاب تغییر و تحول و عملگرایی مندرج در مانیفست انتخاباتی اعضای شورای انقلابی بود که اینک، گویی خرمن آمال و آرزوهای آرمانی خود را بر باد رفته می دیدند.

بغضی که جرقه های آن، در وهله نخست، با عملکردها و انتصابات غیرقابل دفاع و ساختارشکنانه مصطفی سعیدی سیرایی و خیل حواشی فربه تر از متن آن در جریان عزل و استیضاح او آغاز شد و سپس، با ماجرای ابتر ماندن عجیب و غریب تاییدیه شهردار شدن مجید سریزدی، به عنوان کارنامه دارترین و کارآمدترین مدیر منجی شورا و مدیریت شهری، شدت و حدت یافت.

در کمال ناباوری، با وقوع داستان دراماتیک و ظهور شایعات پشت پرده ای انتصاب پر مسئله و شدیداً حاشیه دار مهرداد کیانی و تنش های زودرسی چون بی برنامگی مطلق، استمرار انتصابات مدل مصطفایی، خود اجتهادی مشورت ناپذیرانه، نگاه از بالا به پایین و متعاقباً، عدم پایبندی و احترام گذاری وی به کیان و ارکان قابل تکریم شورایی که به هر جهت، پشتوانه ای از آرای مردمی را با خود داشت، به اوج خود رسید.

این ها در حالی بود که از مهرداد کیانی، مضاف بر فاقدیت توان، تجربه و تخصص در حوزه مدیریت کلان شهری و نداشتن حداقلی ترین سبقه در عرصه عمل و اجرا، اما به عنوان فردی صرفاً سیاسی که ادعای آشنایی و اشراف بر قواعد دیپلماتیک و ارتباط مویرگی با سیاسیون بالادستی را داشت، به شدت انتظار می رفت که پس از آن همه قیل و قال ناتمام و به زعم روایات و شایعات انتخاب و انتصاب شائبه برانگیزش، که هنوز هم کُنهِ حقیقت آن، در هاله غبار آلودی از جبر و اختیار، بینابینِ تدبیر و تحمیل، شُبهه ناک و نامکشوف باقی مانده است.

با این وجود، حال باید منتظر ماند و دید که آیا در ادامه راه، باز هم ترکش های ناشی از انفجار این بغض، به میز مدیریتی مهرداد کیانی هم اصابت خواهد کرد و یا با تخلیه کردنِ این بغض، مجدداً هوای مِه آلوده شورا و مدیریت شهری، صاف و شفاف خواهد شد!؟

این مدیر سیاسی، نه در هنگامه های وقوع بحران ها، بلکه در همین شرایط عادی، با عنایت به عدم شناخت، احاطه و اشرافیتش بر موانع و منابع و موضوعات فنی، تخصصی مبتلابه مدیریت شهری، اکنون بعد از دریافت چندین کارت زردِ زود هنگام و در شرایطی که به شدت در معرض سهمگین ترین حجم هجمه ها و انتقادات مسلسل وارِ شورانشینان، مدیران و کارکنان شهرداری، نخبگان صاحب نظر و رسانه های منتقد قرار گرفته است.

باید منتظر ماند و دید آیا کیانی خواهد توانست با درایت و برنامه محوری و به ویژه جلب رضایتمندی پارلمان نشین ها، عقربه ماندگاری در میز مدیریت شهری کرج را به سمت خود برگرداند یا این که برای رهایی از این بن بست خود خواسته، جز استعفای عنقریب و استیضاح قریب الوقوع، سرنوشت و سرانجام بهتری در انتظارش نخواهد بود!؟

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=12381

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.