• امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 10 - رجب - 1444
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
1
دیده بان پلاس/

دانستنی های فرزندپذیری و طرح امین موقت/ کودکان بی سرپرست را به آغوش گرم خانواده دعوت کنید

  • کد خبر : 13120
  • 23 دی 1401 - 9:19
دانستنی های فرزندپذیری و طرح امین موقت/ کودکان بی سرپرست را به آغوش گرم خانواده دعوت کنید
طرح های فرزندپذیری، فرزندخواندگی و امین موقت با وجود همه محاسن، سوالات و ابهاماتی را در ذهن مخاطبان ایجاد کرده اند که در این مطلب به برخی از پاسخ ها اشاره می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، فرزندپذیری نهادی قانونی است که به موجب آن، بین یک زوج فرزندپذیر و کودک غیرزیستی، رابطه والدینی به وجود می‌آید و در طول تاریخ به عنوان یکی از روش‌های حمایت از کودکان بی‌سرپرست وجود داشته‌است.

در اسفند ۱۳۵۳ قانونی با عنوان «حمایت از کودکان بدون سرپرست» برای قانونی کردن نهاد فرزندپذیری تصویب شد. اما به تازگی طرح امین موقت نیز در کشور در حال اجراست که فرزندان بد سرپرست را برای مدت کوتاهی به خانواده های متقاضی واگذار می کنند تا زمانی که شرایط والدین اصلی کودک به حالت عادی بازگشت امکان حضور فرزند در خانواده باشد.

طرح های فرزندپذیری، فرزندخواندگی و امین موقت با وجود همه محاسن، سوالات و ابهاماتی را در ذهن مخاطبان ایجاد کرده است؛ به منظور شفافیت در این موضوع، خبرنگار پایگاه خبری دیده بان البرز گفت و گویی را با وجیهه محمدی فلاح، مدیرکل بهزیستی استان البرز ترتیب داده که پاسخ برخی از این سوالات در آن مطرح شده است.

دیده بان البرز: طی سال های گذشته در البرز چه تعداد کودک به خانواده های واجد شرایط واگذار شده اند؟

طی ۱۰ سال گذشته ۶۴۵ نفر و طی ۶ ماهه اول امسال نیز ۲۸ نفر از کودکانی را که شرایط فرزندخواندگی و امین موقت را داشتند، به خانواده های متقاضی و واجد شرایط واگذار کردیم. برخی از خانواده های متقاضی فرزند نیز تمایل به نگهداری از کودکان دارای بیماری های خاص و نیازمند درمان دارند.

تلاش ما بر این است که این کودکان نیز محیط خانواده را تجربه کنند بنابراین فرهنگ سازی این امر خیر و پیشقدم شدن خانواده های واجد شرایط بسیار مهم است. در حال حاضر در سطح استان البرز ۲۱ مرکز به بچه های بی سرپرست و بد سرپرست خدمت رسانی می کنند. ما در سال گذشته ۶۷ نفر را برای فرزندخواندگی و ۱۳ نفر را تحت عنوان امین موقت به خانواده های متقاضی واگذار کردیم.

دیده بان البرز: نحوه تقاضا و شرایط خانواده های متقاضی فرزندپذیری به چه صورت است؟

سازمان بهزیستی کشور، سامانه ای را برای ثبت نام این افراد راه اندازی کرده تا خانواده های متقاضی بتوانند با مراجعه به آن و پذیرش قوانین مطرح شده، محل زندگی، شرایط و تقاضای خود را در سامانه ثبت کنند تا از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری شود.

دیده بان البرز: شرایط خانواده ها برای پذیرش فرزند خوانده چیست؟

زوج های متقاضی باید پنج سال از ازدواج آن ها گذشته و دارای مدارک پزشکی باشند که اثبات کند امکان بچه دارشدن برای آن ها وجود ندارد. کمیسیون های مختلفی در مجموعه بهزیستی تشکیل و شرایط متقاضیان بررسی می شود تا واگذاری فرزند به بهترین خانواده از نظر شرایط روانشناختی، مالی، سنی و تحصیلات صورت گیرد.

برخی فرزندان هم در مراکز وابسته به سازمان نگهداری می شوند که به تشخیص مقام قضایی قابلیت واگذاری به عنوان فرزندخواندگی را ندارند و به عنوان فرزندان بدسرپرست در این مراکز حضور دارند اما تلاش می کنیم با طرح امین موقت نیز این بچه ها را به صورت موقت به خانواده های واجد شرایط واگذاری کنیم.

در برخی شراط ممکن است خانواده ای که شرایط نگهداری فرزند را نداشته و به نوعی کودک بد سرپرست بوده است، پس از گذشت مدت زمانی شرایط عادی را به دست آورد و فرزند به آغوش خانواده اصلی خود بازگردد.

دیده بان البرز: در طرح امین موقت، فرزند به خانواده ای سپرده و سپس به خانواده خود بازگردانده می شود، آیا با وجود وابستگی ها، روحیه فرزند آسیب نمی بیند؟

یکی از مواردی که در سازمان بهزیستی به آن توجه می شود این است که واقعیت فرزندخواندگی دائم یا موقت در زمان مناسب خود، برای فرزند بیان و او از شرایط خود مطلع می شود. والدین متقاضی نیز قبل از پذیرش و تحویل فرزند باید مراحل مشاوره فرزند پذیری را نزد مشاورانی طی کنند که دوره های مخصوص را توسط سازمان بهزیستی کشور گذرانده اند.

البته نمی توان منکر وابستگی های ایجاد شده بین والدین امین موقت و فرزندان بود اما تاکید ما بر استفاده از راهنمایی های مشاوران و بیان سبک ها و روش های مورد نظر است تا زمان مناسب و نحوه مطرح کردن موضوع را به والدین آموزش دهند و بچه به صورت کامل مطلع شود که پدرخوانده و مادرخوانده چه نسبتی با وی دارند تا هر دو طرف با این موضوع، منطقی برخورد کنند.

دیده بان البرز: در مورد کودکان که درک درستی از این ماجرا ندارند چه اتفاقی رخ می دهد؟

نوزادان و کودکان کم سن و سال به تنهایی آموزش های مربوط به فرزندخواندگی و امین موقت را نمی بینند و والدین در این جلسات شرکت می کنند تا بین سن پنج تا هفت سالگی کودک، پدرخوانده و مادرخوانده با کمک مشاور، موضوع را با کودک در میان می گذارند و او را از شرایط فرزندخواندگی و امین موقت مطلع می کنند.

دیده بان البرز: معمولا بچه های طرح امین موقت چه مدت زمانی پیش خانواده ها می مانند؟

تقریبا در ۷۰ درصد مواقع خانواده هایی که بدسرپرست هستند و فرزندان آن ها در این طرح به خانواده دیگری واگذار می شوند، موثر واقع نمی شوند و به سمت فرزندان خود نمی آیند و اگر هم بیایند، حتی شرایط خوبی برای بازگرداندن و نگهداری فرزند خود ندارند.

بنابراین چنانچه کودک تا دو سال مراجعه کننده ای از سوی خانواده نداشته باشد، پدرخوانده و مادرخوانده، طبق قانون حمایت از کودکان می توانند احکام امین موقت را به فرزندخوانده تبدیل کنند. البته در کمیته های فرزند خواندگی نیز به زوج متقاضی اعلام می شود که یک درصد ممکن است پدر و مادر زیستی کودک برای تحویل فرزند خود مراجعه کنند.

دیده بان البرز: در واقع خانواده فرزندپذیر وارد پروسه پر ریسکی می شوند.

بله. در واقع خانواده هایی که برای فرزندخواندگی به سازمان بهزیستی مراجعه می کنند پذیرنده این ریسک هستند اما برای رضای خدا و گرم شدن آغوش خانواده خود به حضور فرزند دیگری در خانواده رضایت می دهند که این امر برای فرزندان بد سرپرست یا بی سرپرست نیز بسیار خوب است زیرا آن ها نیز حضور خانواده و گرمی ان را حس و تجربه می کنند.

دیده بان البرز: آیا تاکنون شاهد موردی بوده اید که پس از چند سال خانواده زیستی کودک پیدا شده و درخواست بازگشت فرزند را داشته اند؟

تاکنون در البرز چنین موردی نداشته ایم. البته مراجعه کننده برای دریافت فرزندان زیاد بوده اما اینکه شرایط آن ها به گونه ای باشد که بتوانند با حکم قضایی فرزند خود را بازگردانند، خیر. زیرا بسیاری از آن ها به مواد مخدر اعتیاد دارند یا به بیماری های روحی و روانی مبتلا هستند و امکان و شرایط نگهداری فرزند را ندارند.

دیده بان البرز: آیا والدین اصلی می توانند برای ملاقات فرزندان خود به خانواده فرزندپذیر مراجعه کنند؟

آن ها در کنار پدر خوانده و مادر خوانده نمی توانند با فرزندان خود دیدار داشته باشند زیرا اطلاعات فرزندخواندگی و فرزندپذیری کاملا محرمانه و نزد سازمان بهزیستی است و هیچ کس از آن ها اطلاعی ندارد و در واقع پدر و مادرخوانده و والدین اصلی کودک از آدرس و نام و نشانی یکدیگر مطلع نیستند.

دیده بان البرز: تکلیف اخذ شناسنامه برای فرزندخوانده چه می شود؟

در طرح فرزندخواندگی ابتدا طی یک دوره آزمایشی، فرزند به والدین واگذار می شود و پس از ۶ ماه چنانچه فرزند و مادر و پدر مشکلی نداشته باشند، به دلیل اینکه فرزندخوانده از والدین غیرزیستی خود ارث نمی برد، تعهد ثلث اموال از خانواده فرزندپذیر اخذ می شود تا پس از فوت آن ها یک سوم اموال و دارایی آن ها به فرزندخوانده واگذار شود.

پس ار انجام بازدید مجدد و تهیه گزارش از سوی سازمان بهزیستی، حکم فزندخواندگی دائم برای آن ها صادر می شود و والدین می توانند بر اساس حکم دادگاه برای فرزند خود شناسنامه تهیه کنند.

دیده بان البرز: در طرح امین موقت نیز ماجرا به همین روال است؟

خیر؛ در این مورد تعهد ثلث اموال نیست.

دیده بان البرز: از همکاری خوب شما سپاسگزاریم و برای شما آرزوی موفقیت می کنیم.

من هم برای شما و همکارانتان در پایگاه خبری دیده بان البرز آرزوی موفقیت کرده و از همین تریبون استفاده و اعلام می کنم خانواده هایی که شرایط پذیرش فرزندخوانده یا امین موقت را دارند به مراکز بهزیستی و سامانه فرزندخواندگی مراجعه و تلاش کنند این فرزندان نیز محیط خانواده و آغوش گرم پدر و مادر را تجربه کنند.

گفت و گو: صدیقه صباغیان

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=13120

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.