• امروز : چهارشنبه - ۳۰ خرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Wednesday - 19 June - 2024
8
یادداشت/ مهدی عسگری

مدیریت حوادث سریالی با رویکردهای دو ریالی تناسبی ندارد

 • کد خبر : 14288
 • 19 اسفند 1401 - 0:20
مدیریت حوادث سریالی با رویکردهای دو ریالی تناسبی ندارد
نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث زنجیره ای رخ داده در کشور گفت: مدیریت این‌گونه حوادث سریالی، با رویکردهای دو ریالی یا به تعبیری حداقلی و جزئی‌نگر تناسبی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، مهدی عسگری، نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی آورده است: ماه‌هاست که کشور درگیر حوادث زنجیره‌ ای شده‌ که نمونه اخیر آن، مسمومیت‌های سریالی در مدارس دخترانه است. مدیریت این‌گونه حوادث سریالی، با رویکردهای دو ریالی یا به تعبیری حداقلی و جزئی‌نگر تناسبی ندارد.

این حوادث را باید در چارچوب جنگ هوشمند و ترکیبی، تحلیل کرد تا با یک نگاه جامع‌الاطراف تمام ابعاد ماجرا لحاظ و به‌موقع برای آن تدبیر شود و پیش ‌از آن‌که اذهان مردم، انباشته از شبهات و ابهامات شود، شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی به‌طور مستند، مستمر و اطمینان‌ بخش صورت گیرد.

از تاریخ نهم آذر ماه که اولین حادثه مسمومیت برای دانش‌آموزان در قم رخ داد، تاکنون بیش از سه ماه می‌گذرد و در این مدت تعداد دیگری از مدارس در شهرهای مختلف نیز درگیر شده‌اند ولی نحوه‌ رسیدگی و اطلاع‌رسانی در طول این زمان، تناسبی با اهمیت موضوع نداشته و موجب گسترش دامنه و تشدید نگرانی‌ها شده‌است.

نباید اجازه داد چالش‌ها تبدیل به بحران و التهاب اجتماعی شوند، سپس دستگاه‌های ذی‌ربط به فکر چاره بیفتند. آنچه در حوادث زنجیره‌ای ماه‌های اخیر، عنصر ثابت به شمار می‌رود، نبرد شناختی است که به نظر می‌رسد در این عرصه چه در سطح مسئولین و چه در سطح سیستم اطلاع‌رسانی و نهادهای مربوطه با اخلال و تأخیر و تعلل مواجهیم.

جنگ هیبریدی، زمین، زمان و ابزار مشخصی ندارد، بنابراین مجهز شدن به عناصر شناختی همچون تحلیل جامع، تصمیم صحیح و اقدام به موقع در برابر آن، بسیار حیاتی و تعیین‌کننده است. در این جنگ فرسایشی، با یک طراحی پیچیده، چند لایه و مزمن مواجهیم که عبور از آن، شاید دشوار و پرهزینه باشد اما با تدبیر صحیح، شدنی و هزینه‌ها قابل مدیریت است.

این مقابله یکی از سخت‌ترین مراحل تقابل تمدنی ما با نظام چپاول جهانی است که عبور از آن، همچون دوران دفاع مقدس، تا سالیانی، مصونیت ایران از گزند توطئه‌هایی از این دست را در پی خواهد داشت. هیچ کشوری بدون ثبات و آرامش، انسجام و یکپارچگی، امکان پیشرفت و حل مشکلاتش را نداشته و نخواهد داشت.

هدف از جنگ ترکیبی با ایجاد حوادث پیاپی و چالش‌های زنجیره‌ای، ایجاد پریشانی، کلافگی و از هم‌گسیختگی اجتماعی است، چه در بین مسئولین و چه در میان مردم و چه در بین مردم با مسئولین؛ همه باید نسبت به هم بدبین شوند، اذهان به جای تمرکز بر حل مشکلات اساسی، به حوادث روزمره مشغول شود و انرژی‌ها و ظرفیت‌های کشور، پراکنده و خنثی یا کم‌اثر شوند.

جریان معارض، علی‌رغم اختلافات درونی، تا حد زیادی تلاش می‌کند به صورت هم‌افزا و در قالب یک جبهه منسجم عمل کند اما در مقابل، تلاش می‌کند جامعه‌ ایران را چندپارچه و از هم‌گسیخته سازد تا کشور از درون، دچار سایش و فرسایش شود. یک سئوال مهم در ماجراهای اخیر این است که چرا بر روی دختران نوجوان تمرکز کرده‌اند؟

پاسخ را با اندکی تأمل می‌توان یافت: خانواده و جامعه‌ ایرانی، بر روی دختران نوجوان بسیار حساس، زودرنج و تأثیرپذیر است؛ طیفی که مظهر نشاط و سرزندگی است و با نوع افکار و رفتارش، اثرگذاری بالایی در اجتماع و خانواده دارد. اگر این نسل، مورد تهدید و صدمه واقع شود، جامعه را نیز همراه خود به سرعت دچار التهاب، سرخوردگی و پریشانی می‌کند.

امیدها، باورها و احساسات این نسل به شدت در ساخت آینده‌ کشور تعیین‌کننده است. آ‌ن‌ها بر روی زلال‌ترین، عاطفی‌ترین و حساس‌ترین بخش جامعه متمرکز شده‌اند که کوچک‌ترین آسیب به آن‌ها، تبعات بزرگی را می‌تواند در پی داشته باشد.

ابتدا با کروناهراسی این نسل را به گوشه‌نشینی و زیست تمام عیار مجازی وادار کردند تا در آن محیط، مدها، هنجارها و سبک زندگی مجازی تقویت شود؛ سپس هیجانات انباشته و اشباع شده او را جهت‌دهی کردند و اینک برای تجدید و تداوم فضای پرآشوب و فرسایشی، بار دیگر این نسل مظلوم اما پرانرژی را آماج حملات کور خود قرار داده‌اند.

اما چه باید کرد؟ نکته‌ی مهم این است: هوشیار باشیم اما نترسیم و نترسانیم. هراس و اضطراب، پازل ایران‌ ستیزان را که به شکل بسیار دقیق و تحسین‌برانگیزی طراحی شده است، تکمیل می‌کند. پازلی که برای هرکدام از ما نیز در آن نقشی تعریف شده است.

اگر دچار تزلزل و عقب‌نشینی شویم، ابعاد جدید و اصلی ماجرا تازه آغاز می‌شود، چراکه جریان مقابل، احساس می‌کند روی نقطه حساس و در عین حال مؤثری ایستاده است. اما نگرانی لازم و جدی گرفتن ماجرا ضروری بوده و هشدار و نقد سازنده، کمک‌کننده است.

نباید به این دلیل که عوامل شیمیایی یا فیزیکی یا انسانی ماجرا تاکنون نامرئی و ناشناخته بوده است، آن را دست‌کم گرفت یا به قدر اهمیت و حساسیت، به آن توجه نکرد. اتفاقاً چنین مواردی نشان می‌دهد که با یک عملیات تروریستی پنهان ولی کاملا حساب‌شده و دارای سازمان‌دهی شبکه‌ای مواجهیم که ممکن است از درون سیستم نیز به اشکال مختلف دست به اغفال و یارگیری بزند.

لذا موضوع، با حساسیت بالا و بدون تساهل و اغماض باید دنبال و پیگیری شود. در چنین شرایطی، ارائه روایت‌های دقیق، مستند و به‌موقع از ماجرا یک ضرورت است که همچنان در این بخش با ضعف و تأخیر مواجهیم. تجربه نشان داده‌ است که این مهم با تمرکز بر روی رسانه‌ های رسمی مقدور نخواهد بود.

از سوی دیگر، به جای تعطیلی مدارس، که یکی از اهداف آن‌ها برای بهم‌ریختگی ذهنی و روانی فرد و جامعه محسوب می‌شود، باید با هوشمندی، آگاه‌سازی و توجه به ظرایف، از ظرفیت معلمین، دانش‌آموزان و اولیا برای آرام‌سازی و ایمنی بخشی به محیط مدرسه استفاده کرد. آن‌ها، محیط امن مدرسه را هدف‌گذاری کرده‌اند، ما نیز باید ضمن صیانت از این فضا، محیط را برایشان ناامن کنیم.

باتوجه به گستردگی، پراکندگی و حساسیت بالایی که در مراقبت از مدارس وجود دارد، استفاده از روش‌های مردم‌ پایه به شکل محسوس و نامحسوس برای محافظت از دختران پاک و معصوم این سرزمین یک ضرورت است. والدین و تمامی جوانان غیرتمند، برای این مهم پای کار خواهند بود.

نیروهای انتظامی و امنیتی نیز باید به عنوان نقش مکمل، حضور جدی و اطمینان‌بخش داشته باشند. اگر این دومینوی فرسایشی شکسته و قطع نشود، به اشکال مختلف بازیابی و تداوم خواهد داشت؛ ایستادگی جمعی، شرط لازم برای عبور از این گردنه‌هاست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=14288

ثبت دیدگاه

 1. real cialis pills tadalafil 40mg sale best pill for ed

 2. order cefadroxil pills lamivudine canada buy proscar 1mg sale

 3. buy duricef 500mg online duricef 250mg generic buy generic propecia online

 4. buy diflucan 200mg ampicillin antibiotic online ciprofloxacin 1000mg oral

 5. estrace where to buy lamotrigine 50mg uk prazosin tablet

 6. he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

  http://www.vorbelutrioperbir.com

 7. diflucan 200mg generic buy cipro 1000mg without prescription purchase cipro pills

 8. order estrace 1mg generic order lamictal 200mg sale minipress 2mg pills

 9. flagyl where to buy bactrim 480mg over the counter cephalexin 250mg drug

 10. I definitely wanted to write down a message so as to express gratitude to you for some of the fabulous suggestions you are placing at this site. My particularly long internet search has finally been rewarded with reputable facts to exchange with my friends and family. I ‘d believe that many of us readers are unquestionably endowed to dwell in a perfect community with very many marvellous individuals with very helpful secrets. I feel extremely blessed to have come across the web pages and look forward to tons of more cool times reading here. Thanks once again for everything.
  kevin durant shoes http://www.kevindurantshoes.us.com

 11. flagyl online buy buy keflex 125mg generic buy cephalexin online cheap

 12. order mebendazole 100mg without prescription vermox cheap buy tadalafil 20mg sale

 13. My spouse and i felt absolutely joyful that Chris could deal with his investigations from the ideas he was given out of the web site. It’s not at all simplistic to simply continually be making a gift of procedures some people may have been selling. So we remember we’ve got the writer to be grateful to for this. All of the illustrations you made, the straightforward site menu, the relationships you can help foster – it is all wonderful, and it’s really leading our son in addition to our family know that this theme is pleasurable, which is wonderfully serious. Many thanks for the whole lot!
  jordan shoes http://www.jordans-shoes.us.org

 14. buy avanafil pill buy cheap generic avanafil buy voltaren 50mg pill

 15. brand cleocin 300mg clindamycin tablet generic ed pills

 16. Thank you a lot for giving everyone a very memorable opportunity to read articles and blog posts from this web site. It’s always so terrific plus jam-packed with fun for me and my office acquaintances to visit your blog more than thrice in 7 days to see the latest secrets you have got. And definitely, I’m also usually fulfilled with the breathtaking information served by you. Selected two areas in this post are surely the most suitable we have all had.
  goyard bag http://www.goyardhandbag.us.org

 17. order avanafil 200mg online cheap purchase tadacip for sale buy voltaren 50mg

 18. purchase indomethacin generic cheap lamisil 250mg order suprax 200mg for sale

 19. buy tamoxifen 20mg ceftin usa cefuroxime cheap

 20. Thanks for all your valuable labor on this web page. Kate take interest in doing internet research and it’s easy to understand why. A lot of people notice all concerning the powerful way you provide rewarding tips through your website and therefore increase contribution from other individuals about this content so my girl is always being taught so much. Enjoy the rest of the new year. You’re conducting a terrific job.
  michael jordan shoes http://www.michaeljordanshoes.us.com

 21. order indomethacin 75mg pills terbinafine canada order cefixime 100mg pills

 22. Thanks for all of your labor on this web page. Ellie really loves setting aside time for investigations and it’s easy to see why. Almost all learn all about the compelling mode you create efficient tips and tricks on your website and in addition foster participation from people about this topic then our child is without a doubt becoming educated a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your doing a tremendous job.
  golden goose francy http://www.golden-goosesoutlet.com/francy-c-1_5

 23. buy amoxicillin 500mg without prescription amoxicillin 500mg price buy biaxin 500mg for sale

 24. I as well as my pals were actually studying the nice things found on your website then at once got a terrible feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those techniques. My guys happened to be certainly warmed to study all of them and have in fact been using those things. We appreciate you being so accommodating as well as for deciding on these kinds of essential subject matter most people are really desperate to discover. My personal honest regret for not expressing appreciation to earlier.
  kd 15 http://www.kd15shoes.com

 25. buy bimatoprost generic methocarbamol pills buy desyrel online cheap

 26. buy cheap generic careprost generic bimatoprost purchase trazodone pills

 27. order trimox 250mg without prescription arimidex 1 mg usa biaxin 500mg generic

 28. Thanks a lot for providing individuals with remarkably terrific chance to read critical reviews from this site. It is often very kind and also jam-packed with amusement for me and my office co-workers to visit your blog not less than 3 times per week to read through the latest stuff you have. And lastly, I’m also certainly amazed with all the breathtaking principles you give. Selected 2 areas in this posting are ultimately the best I’ve ever had.
  yeezy 350 http://www.yeezy350v2s.us

 29. order catapres 0.1 mg online cheap order tiotropium bromide online cheap buy spiriva 9mcg online

 30. I precisely wished to say thanks again. I’m not certain the things that I would have implemented without these tips and hints documented by you about such topic. It was actually the fearsome situation for me, nevertheless viewing the professional manner you managed it forced me to cry over delight. Now i’m grateful for this information as well as pray you realize what a great job you have been accomplishing teaching other individuals all through your website. Most probably you haven’t encountered all of us.
  ggdb outlet http://www.ggdb.us.com

 31. sildenafil online buy sildenafil 150mg sildenafil mail order usa

 32. brand sildenafil 50mg order sildalis online sildalis where to buy

 33. minocin buy online actos buy online pioglitazone pills

 34. Thank you so much for providing individuals with remarkably pleasant chance to discover important secrets from this site. It can be so kind and as well , full of amusement for me and my office mates to visit your blog at the very least 3 times a week to read the latest guides you have got. And indeed, I’m so certainly pleased with your dazzling thoughts you serve. Certain 4 tips on this page are in truth the simplest I’ve ever had.
  off white http://www.off-whiteoutlet.us.com

 35. buy leflunomide 10mg sale purchase leflunomide for sale purchase sulfasalazine sale

 36. I would like to express my affection for your kind-heartedness for visitors who should have help with in this field. Your special dedication to getting the message along has been especially beneficial and has in every case helped associates like me to reach their targets. Your amazing warm and friendly tips and hints entails a whole lot a person like me and especially to my mates. With thanks; from everyone of us.
  kyrie shoes http://www.kyrie9.com

 37. purchase leflunomide azulfidine 500mg brand azulfidine 500 mg generic

 38. buy isotretinoin 10mg without prescription order azithromycin without prescription azithromycin tablet

 39. tadalafil 10mg without prescription sildenafil medication cost cialis 10mg

 40. azipro usa buy gabapentin medication gabapentin 100mg brand

 41. Thanks so much for providing individuals with a very spectacular opportunity to check tips from here. It’s usually so fantastic and as well , full of a lot of fun for me and my office fellow workers to search the blog the equivalent of thrice every week to read the newest stuff you will have. Of course, we’re always contented for the dazzling techniques you give. Selected two ideas in this post are basically the finest we have ever had.
  yeezy shoes http://www.yeezyshoesuk.com

 42. buy tadalafil 10mg sale purchase viagra without prescription purchasing cialis on the internet

 43. ivermectin price order stromectol 3mg sale order prednisone 10mg generic

 44. order azithromycin 500mg generic gabapentin over the counter neurontin 100mg pills

 45. I in addition to my guys were looking through the excellent guides located on your site and all of the sudden I got an awful suspicion I never thanked the web site owner for those tips. The ladies happened to be absolutely warmed to read through them and have honestly been loving these things. I appreciate you for simply being considerably helpful and also for considering these kinds of beneficial areas millions of individuals are really desperate to be aware of. Our honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.
  palm angels outlet http://www.palmangelsoutlet.us.com

 46. stromectol where to buy prednisone for sale deltasone 5mg drug

 47. lasix 100mg usa order lasix for sale order ventolin 2mg pills

 48. I really wanted to jot down a brief remark in order to express gratitude to you for the precious solutions you are showing at this site. My time intensive internet lookup has at the end of the day been paid with reliable facts to exchange with my good friends. I ‘d say that most of us site visitors are very much fortunate to dwell in a fantastic community with many brilliant people with good basics. I feel quite blessed to have encountered the web pages and look forward to tons of more fabulous moments reading here. Thanks again for a lot of things.
  golden goose sale http://www.goldengooseoutletus.com

 49. My spouse and i have been so satisfied John managed to deal with his researching through your ideas he came across when using the web pages. It’s not at all simplistic to just be giving freely methods that most people might have been trying to sell. So we remember we now have the blog owner to give thanks to for this. Most of the illustrations you have made, the easy blog navigation, the friendships you help foster – it’s mostly fabulous, and it is making our son and our family imagine that the theme is thrilling, and that’s rather pressing. Thanks for all the pieces!
  hermes http://www.hermes-outlet.us.org

 50. furosemide 40mg for sale order furosemide 100mg without prescription best antihistamine for runny nose

 51. I not to mention my pals were taking note of the excellent items found on your web site and so all of a sudden got an awful suspicion I had not thanked you for those techniques. Most of the men had been absolutely excited to learn all of them and have in effect undoubtedly been taking advantage of them. Thank you for getting very considerate and for finding such decent things most people are really needing to be informed on. My honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.
  Jordan Travis Scott http://www.travisscotjordan.com

 52. vardenafil cheap plaquenil 200mg pill buy plaquenil 200mg online cheap

 53. ramipril drug altace pills etoricoxib 60mg drug

 54. vardenafil order tizanidine canada hydroxychloroquine pill

 55. ramipril online buy purchase ramipril sale buy etoricoxib generic

 56. order levitra 20mg online tizanidine tablet hydroxychloroquine cheap

 57. levitra pills buy hydroxychloroquine 200mg online buy hydroxychloroquine generic

 58. mesalamine usa cost irbesartan irbesartan 150mg pills

 59. asacol cost buy generic avapro 300mg avapro 300mg without prescription

 60. I precisely wished to appreciate you again. I am not sure the things I could possibly have sorted out without those suggestions shared by you regarding my subject matter. It actually was a very daunting setting in my circumstances, however , looking at this expert tactic you managed it took me to weep with delight. I will be happier for your support and hope that you realize what a powerful job that you’re undertaking training the mediocre ones via a site. I’m certain you’ve never come across any of us.
  off white clothing http://www.off-whiteclothing.us.com

 61. buy benicar pills purchase verapamil generic order divalproex 250mg pills

 62. Needed to compose you that little observation to be able to give many thanks the moment again on your nice secrets you’ve shared in this article. It has been incredibly open-handed of people like you in giving publicly what exactly a few individuals would have offered as an e book to get some money for their own end, mostly given that you could possibly have tried it if you desired. Those thoughts in addition worked like a great way to fully grasp other people online have similar zeal just like my very own to know a good deal more when it comes to this matter. I know there are some more pleasurable opportunities in the future for many who read your website.
  steph curry shoes http://www.stephcurry.us

 63. order temovate online temovate brand cordarone canada

 64. benicar 10mg cheap purchase benicar generic order divalproex pills

 65. how to get clobetasol without a prescription how to get temovate without a prescription amiodarone 100mg oral

 66. buy carvedilol generic aralen 250mg without prescription how to get aralen without a prescription

 67. buy acetazolamide generic oral diamox imuran generic

 68. order generic acetazolamide 250 mg purchase acetazolamide online cheap imuran 50mg brand

 69. Thank you so much for giving everyone a very special chance to read from this web site. It can be so enjoyable plus stuffed with a great time for me and my office acquaintances to visit your blog particularly thrice in one week to see the fresh items you have. Not to mention, we are at all times impressed with your awesome tips you serve. Some 3 facts in this posting are indeed the most efficient I have had.
  ۱۰۰% real jordans for cheap http://www.jordansforcheap.us.com

 70. cost digoxin 250 mg molnunat price order molnupiravir generic

 71. digoxin where to buy micardis price generic molnunat 200 mg

 72. Thank you for all of the work on this blog. Betty delights in carrying out investigations and it’s easy to see why. A number of us notice all relating to the powerful means you render worthwhile steps by means of this web blog and as well as encourage contribution from some other people about this area of interest plus our girl has always been discovering so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been performing a dazzling job.
  supreme http://www.supremenewyork.us.com

 73. What’s up mates, good post and pleasant arguments
  commented at this place, I am genuinely enjoying by these.

  My website : mp3 juice

 74. naprosyn 250mg pill naprosyn price cheap lansoprazole

 75. I actually wanted to compose a simple message so as to say thanks to you for these splendid advice you are posting on this website. My considerable internet investigation has now been honored with incredibly good facts and strategies to share with my close friends. I would mention that many of us site visitors actually are extremely blessed to exist in a magnificent site with many wonderful professionals with very beneficial guidelines. I feel very fortunate to have encountered your webpage and look forward to so many more fun moments reading here. Thanks a lot again for everything.
  golden goose kids http://www.goldengooseoutletstore.com

 76. naprosyn online order buy cefdinir 300mg pill lansoprazole pill

 77. Thanks so much for providing individuals with a very memorable chance to check tips from this site. It is often so useful plus full of a great time for me and my office co-workers to visit your website at a minimum three times in one week to find out the latest stuff you have got. And of course, I am just always motivated concerning the wonderful tips you serve. Selected 4 areas in this post are absolutely the simplest we’ve had.
  giannis shoes http://www.giannisantetokounmposhoes.us

 78. carvedilol us aralen 250mg cheap chloroquine 250mg cost

 79. If you want to grow your know-how only keep visiting this\r\nwebsite and be updated with the most up-to-date gossip posted here.\r\n\r\nFeel free to surf to my webpage: youtube to mp3

 80. My wife and i got so delighted Peter could finish up his investigations out of the ideas he obtained in your weblog. It’s not at all simplistic to just always be giving for free facts other people could have been trying to sell. So we know we have got you to appreciate for this. The specific illustrations you made, the straightforward site menu, the friendships you make it easier to foster – it is mostly wonderful, and it is letting our son and the family understand this theme is fun, and that’s incredibly mandatory. Many thanks for all!
  Golden Goose Deluxe Brand http://www.goldengoosedeluxebrand.us.com

 81. purchase proventil generic buy proventil 100mcg without prescription pyridium 200 mg generic

 82. albuterol 100mcg over the counter albuterol for sale online phenazopyridine for sale online

 83. Informative article, just what I was looking for.\r\n\r\nMy site youtube mp3 downloader

 84. I not to mention my guys came looking through the great tactics found on your site and so instantly got a terrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those secrets. These boys ended up absolutely happy to study them and have quite simply been taking pleasure in them. I appreciate you for turning out to be indeed accommodating as well as for considering some incredible guides millions of individuals are really wanting to understand about. My sincere regret for not saying thanks to sooner.
  hermes bag http://www.hermesbagsonline.com

 85. singulair online buy symmetrel online dapsone without prescription

 86. order singulair pills order singulair 5mg for sale avlosulfon pill

 87. baricitinib 4mg drug buy lipitor 40mg online order lipitor 10mg pill

 88. I precisely wished to thank you very much all over again. I do not know the things that I could possibly have achieved in the absence of the ideas revealed by you relating to that question. It was an absolute terrifying setting in my opinion, nevertheless noticing the specialized style you treated that forced me to leap with happiness. Now i’m thankful for this help and in addition pray you find out what an amazing job you are always getting into training others through the use of your webblog. Most probably you have never met all of us.
  goyard bag http://www.goyardshandbags.us.org

 89. adalat 10mg cheap order adalat for sale fexofenadine 180mg drug

 90. nifedipine 10mg oral aceon price fexofenadine drug

 91. buy amlodipine 5mg sale buy amlodipine pill omeprazole 10mg without prescription

 92. I precisely needed to say thanks once again. I do not know the things that I would’ve created without the tips discussed by you on such subject matter. It was before the fearsome situation in my position, however , taking note of your specialized approach you managed that made me to leap over gladness. I am just thankful for the advice and in addition hope that you realize what an amazing job you’re providing instructing most people with the aid of your web blog. I know that you’ve never come across any of us.
  supreme hoodie http://www.supremes-clothing.us.com

 93. cost amlodipine generic omeprazole 10mg omeprazole 10mg cheap

 94. priligy 90mg canada xenical 120mg uk buy orlistat generic

 95. cost dapoxetine 60mg buy cytotec tablets generic xenical 120mg

 96. lopressor medication purchase tenormin buy methylprednisolone tablets

 97. I wish to show some appreciation to the writer just for rescuing me from this setting. Just after searching throughout the the net and obtaining tips which are not productive, I figured my entire life was gone. Living devoid of the approaches to the problems you’ve solved as a result of this write-up is a serious case, and those that would have negatively damaged my career if I had not noticed your blog post. Your primary natural talent and kindness in taking care of a lot of things was useful. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a point like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks for your time very much for the skilled and result oriented guide. I won’t hesitate to recommend your blog to any individual who should have guidelines about this issue.
  off white http://www.offwhitetshirt.us.com

 98. order metoprolol 100mg sale order metoprolol 100mg sale purchase medrol pills

 99. diltiazem ca diltiazem order online buy zyloprim generic

 100. Thank you so much for giving everyone a very splendid opportunity to read articles and blog posts from here. It is always so nice plus full of a lot of fun for me personally and my office mates to visit your web site the equivalent of three times a week to read the newest guides you will have. And indeed, I’m actually satisfied considering the spectacular ideas you serve. Certain 2 ideas in this post are easily the simplest I have had.
  bapesta shoes http://www.bape-stas.com

 101. diltiazem 180mg for sale buy zyloprim 100mg buy generic allopurinol online

 102. I would like to express thanks to the writer for rescuing me from this difficulty. As a result of looking out throughout the the net and finding advice which are not pleasant, I believed my life was done. Existing without the approaches to the problems you’ve resolved as a result of your entire review is a crucial case, as well as those which could have adversely damaged my entire career if I had not discovered your site. Your own personal training and kindness in touching all the details was tremendous. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can at this moment relish my future. Thanks very much for your specialized and amazing guide. I won’t hesitate to recommend your web sites to anyone who needs and wants guidance about this subject matter.
  yeezy boost 350 http://www.adidasyeezyboost350.us.com

 103. I not to mention my pals were reading the good hints located on the website and so then got a terrible feeling I had not thanked the website owner for those secrets. Most of the men were as a consequence thrilled to read through them and now have clearly been using these things. Thanks for indeed being very kind and for obtaining variety of helpful topics most people are really desirous to be informed on. My personal honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.
  golden goose sneakers men https://www.golden-gooses.com/golden-goose-mens-sneakers-c-99

 104. crestor for sale buy ezetimibe 10mg pill how to buy domperidone

 105. My husband and i got really thrilled when Louis could carry out his investigations because of the precious recommendations he obtained through the site. It is now and again perplexing to just find yourself freely giving tips which often others may have been trying to sell. We grasp we now have the blog owner to appreciate because of that. The type of explanations you’ve made, the straightforward blog menu, the relationships you will make it easier to promote – it is all great, and it’s making our son and the family recognize that that matter is satisfying, which is certainly incredibly fundamental. Thank you for the whole thing!
  jordan shoes http://www.jordan6.us.com

 106. buy ampicillin 500mg for sale order cipro 500mg flagyl 400mg usa

 107. I precisely needed to appreciate you again. I’m not certain the things that I would have sorted out in the absence of the actual concepts contributed by you about such a area of interest. It seemed to be the frightening difficulty for me personally, nevertheless considering a skilled technique you processed that forced me to weep over contentment. Now i’m grateful for this information and then pray you really know what an amazing job you were undertaking educating the mediocre ones thru your web page. Most probably you’ve never encountered all of us.
  kd 12 shoes http://www.kd12.org

 108. sumycin 250mg price cyclobenzaprine usa baclofen 25mg without prescription

 109. where can i buy acillin order metronidazole generic metronidazole brand

 110. buy tetracycline 500mg generic buy generic ozobax online baclofen where to buy

 111. septra price order keflex 500mg generic generic cleocin 300mg

 112. I have to express thanks to the writer for rescuing me from this particular issue. Just after checking through the internet and coming across thoughts which were not powerful, I believed my entire life was gone. Existing without the answers to the issues you have fixed all through your article content is a serious case, and the kind that might have in a negative way damaged my career if I had not discovered the blog. Your actual understanding and kindness in touching all the things was precious. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a stuff like this. I am able to at this point relish my future. Thanks very much for this professional and results-oriented help. I won’t be reluctant to refer your web page to anybody who would like guide on this subject matter.
  kevin durant shoes http://www.kd-shoes.us

 113. purchase toradol sale buy cheap generic ketorolac purchase inderal sale

 114. buy toradol medication generic inderal 20mg buy generic inderal

 115. I must show my admiration for your generosity supporting persons who really want assistance with this question. Your very own dedication to getting the solution all-around turned out to be remarkably productive and have usually encouraged women just like me to reach their goals. Your personal warm and helpful suggestions means a great deal to me and especially to my peers. Warm regards; from all of us.
  yeezy boost http://www.yeezy-shoes.us.org

 116. Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to make a great article but what can I say I put things off a lot and never seem to get anything done. мебель по низким ценам

 117. erythromycin canada buy erythromycin cheap nolvadex 20mg price

 118. purchase plavix online clopidogrel buy online buy coumadin

 119. I simply wanted to jot down a simple comment in order to appreciate you for these awesome strategies you are giving out on this site. My time intensive internet look up has now been rewarded with incredibly good tips to write about with my partners. I would declare that most of us visitors are extremely endowed to dwell in a fantastic site with many lovely professionals with beneficial solutions. I feel rather privileged to have come across your web page and look forward to tons of more excellent minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.
  alexander mcqueen outlet http://www.alexandermcqueenoutlet.us

 120. erythromycin 250mg uk buy tamoxifen online cheap purchase nolvadex online

 121. I enjoy you because of every one of your work on this blog. My aunt takes pleasure in going through internet research and it’s really simple to grasp why. I know all concerning the dynamic manner you make functional tactics through this blog and cause participation from other people about this article then our girl is now being taught a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You are conducting a useful job.
  hermes birkin bag http://www.hermesbirkins.com

 122. purchase rhinocort inhalers careprost sale order generic careprost

 123. buy reglan paypal order metoclopramide 20mg generic nexium 40mg without prescription

 124. budesonide online order ceftin 500mg without prescription where to buy careprost without a prescription

 125. topiramate uk buy generic levofloxacin 250mg levaquin 250mg sale

 126. buy topamax without prescription brand levaquin 250mg generic levaquin 250mg

 127. robaxin brand purchase desyrel online cheap order suhagra 100mg for sale

 128. Your way of explaining everything in this piece of writing is truly nice, all can without difficulty know it, Thanks a lot. Строительная чешуя

 129. order generic methocarbamol purchase desyrel pill suhagra pills

 130. how to buy dutasteride buy ranitidine 150mg order meloxicam

 131. oral avodart 0.5mg buy generic mobic buy mobic sale

 132. order aurogra for sale sildenafil 100mg ca cheap estrace 1mg

 133. aurogra pills sildenafil 100mg usa estrace 1mg brand

 134. celecoxib 200mg generic ondansetron 8mg brand cheap ondansetron 4mg

 135. buy lamictal order generic mebendazole 100mg order prazosin 2mg without prescription

 136. купить медицинскую справку spravki-kupit.ru

 137. spironolactone medication order simvastatin online buy valacyclovir 500mg online

 138. lamotrigine 200mg over the counter prazosin buy online minipress oral

 139. Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards москва диплом

 140. fantastic issues altogether, you just gained a emblem new reader. What could you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any sure? Professor Smith

 141. aldactone pills zocor without prescription buy valacyclovir 1000mg pills

 142. buy tadacip indocin for sale indomethacin 75mg pills

 143. tadalafil 20mg over the counter fda approved over the counter ed pills cheapest ed pills

 144. order generic cialis 20mg buy tadalafil 40mg online buy ed medication online

 145. order lamisil pill buy trimox 250mg online cheap trimox 250mg brand

 146. order terbinafine for sale trimox cheap purchase trimox online cheap

 147. Quality posts is the key to attract the users to go to see the web site, that’s what this site is providing. чеки на гостиницу в санкт петербурге

 148. order generic sulfasalazine 500 mg verapamil 120mg uk buy verapamil 120mg for sale

 149. What’s up, after reading this remarkable article i am too cheerful to share my knowledge here with mates. bezogoroda.ru

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.