• امروز : شنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۳
 • برابر با : Saturday - 18 May - 2024
12
یادداشت/ مرتضی دهقان آزاد

پیوست رسانه ای، حلقه مفقوده دستگاه های اجرایی

 • کد خبر : 9221
 • 02 شهریور 1401 - 10:27
پیوست رسانه ای، حلقه مفقوده دستگاه های اجرایی
باید یک بار برای همیشه نگاه مسئولان تصمیم گیر را به درک این واقعیت فراموش شده متوجه ساخت که باید علاوه بر الزامی سازی پیوست رسانه ای، به عنوان حلقه مفقوده تمامی دستگاه های اجرایی، جهت ارتقای کمی و کیفی عملکردهای خود، تخصیص اعتبارات ویژه بدین حوزه را مد نظر قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرزمرتضی دهقان آزاد، تحلیلگر رسانه: از آن جایی که در سال های اخیر، بیشترین تحرکات دشمنان بر علیه نظام ما که بیش از تحرکات امنیتی و اقتصادی ما را تهدید کرده و با عنایت به الزامات کاربستی جهاد تبیین، تحرکات تبلیغاتی، جنگ نرم و تبلیغات رسانه ای معاندان برای تسلط بر افکار عمومی است، لزوم تشکیل قرارگاه رسانه ای منسجم و حرفه ای، به عنوان آمادگاه جهاد تبیین، آن هم با هدایت و فرماندهی واحد در مواضع و مواقع دفاع و حمله، بیش از هر زمان دیگری ضرورتی بلاتردید است.

با عنایت به فرمایش مقام معظم رهبری که فرموده اند: «کار تبلیغاتی کار مهمی است و ما در این زمینه، ضعف داریم و در این حوزه باید قوی عمل کرد» و نیز با توجه به شرایط ویژه ای که پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم و تغییر نگاه کلان مدیریتی کشور در عرصه های مختلف به وجود آمده و طی آن سیاست تکیه بر توان داخلی و بهره وری حداکثری از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی را در دستور کار قرار داده و رویکرد دستگاه های استکباری را از مقابله مطلق در حوزه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، به حوزه رسانه ای و جهت دهی افکار عمومی معطوف ساخته است، لذا باید ضرورت تشکیل این سامانه دفاعی- رسانه ای در آمادگاه جهاد تبیین و مقابله با سنگ اندازی های دشمنان، بیش از پیش احساس شود.

به عنوان مثال و با توجه به جمله مشت نمونه خروار است، اگر به تحرکات اخیر بی. بی. سی فارسی نگاه کنیم، درمی یابیم که این رسانه نسبت به بی. بی. سیِ فارسیِ چند سال قبل، در تاکتیک ها و تکنیک های رسانه ای، تغییرات فراوانی کرده است؛ چرا که رویکرد آن ها تغییر کرده و برای رسیدن به اهدافی که قبلا در آن توفیقات چندانی نداشته اند، تا جایی که لازم است، برای کسبِ هوده، همه جور هزینه کرده و حتی از روستاها کلیپ و فیلم تهیه کرده و آن را با تحریفات و تاثیرات دلخواه تبیین و منتشر می کنند.

البته بایستی اذعان داشت که اکنون با درک موقعیت نوین و تغییر شرایط موجود، رویکرد رسانه های ملی و استانی ما نیز نسبت به گذشته تغییر کرده ولی استمرار این سیاست، نیازمند حساسیت زدایی و فضای انگیزشی بیشتری است که حتما باید به آن توجه شود. لذا یکی دیگر از رویکردهای دولت سیزدهم این است که کارهای انجام شده را با صراحت و شفافیت تبیین و تبلیغ کند تا مردم در جریان روند توسعه و پیشرفت و نیز مطالبات باقی مانده، قرار بگیرند.

بر همین اساس، از اساسی ترین اقدامات الزامی این است که به تبعِ تبیین شرایط فعلی کشور، شرایط استان البرز نیز تبیین شود و خبرنگاران و مدیران رسانه ها، محرم اسرار مسئولان باشند و بین آنان مفاهمه و مبادله شرایط صورت گیرد تا نیاز سنجی شود که چه مشکلاتی در استان وجود دارد و با در نظر گرفتن برآوردهای لازم، جریان امور، به یک تفاهم کاری دو سر سود، در شرایط موجود، منتهی شود.

بی شک با همبستگی رسانه ای و اشتراک گذاری صادقانه معضلات، مطالبات و عملکردها در بین مسئولان و رسانه ها، جریان قرارگاه رسانه ای، خود به خود، برقرار می شود و در بستر این همایش مبارک، مدیران دستگاه های اجرایی با مدیران رسانه های استانی، سلسله دیدارهایی فارغ از جلسات خبری مرسوم و متداول برگزار می کنند که طی آن، مدیران دستگاه های مختلف، میزان منابع، موانع، ظرفیت ها، تهدیدها و نیز شرایط را با مدیران رسانه ها، با تبادل و تحلیل، تبیین کرده و به اشتراک می گذارند؛ رئوس معضلات و مسائل را شفاف توضیح می دهند تا رسانه ها نیز با اطلاع یابی به موقع و توجیه و اقناع تخصصی، به یاری مسئولان امر شتافته و آنان را در فرآیند خدمت رسانی مطلوب تر و گره گشایی هرچه بیشتر از مردم، به عنوان حلقه واسط مددرسانی کنند.

این ارتباط و تعامل دو سویه، نباید تنها مقاصد و منافع یک سویه را تضمین کند؛ زیرا با توجه به ضعف محرز اقتصاد رسانه، به ویژه در شرایط کنونی کشور و دوران پساکرونا، حمایت جدی و پشتیبانی توامان مادی و معنوی از اهالی خبر و رسانه های اثرگذار و صاحبان قلم های غنی و مخاطبان، از سوی متولیان امر و دستگاه های اجرایی، ضرورتی بلاتردید است. نکته مهم تر اینکه، وقت آن رسیده تا یک بار برای همیشه، نگاه مسئولان تصمیم گیر را به هضم و درک این واقعیت فراموش شده متوجه ساخت که آنان باید علاوه بر الزامی سازی پیوست رسانه ای، به عنوان حلقه مفقوده تمامی دستگاه های اجرایی، جهت ارتقای کمی و کیفی عملکردهای خود، تخصیص اعتبارات ویژه بدین حوزه را در کنار سایر هزینه های جاری مد نظر قرار دهند.

وقتی رسانه های حرفه ای و رسالتمند، تربیون تبیین، تبلیغ و تقنیع عملکردهای نظام و مسئولان و مطالبه گر نیازهای مردم جامعه اند، پس عیناً و ذاتاً، باید در وهله اول، مطالبه کننده و اعاده گر خواسته های به حق و قانونی خود باشند. پر واضح است که اگر ما مطالبه گری نکنیم، باید منتظر باشیم که بی. بی. سیِ فارسی  تریبون مطالبه گری خود را روشن کند و بدیهی است که وقتی این دست از رسانه ها بلندگوی مردم مداری را در دست گیرند، بیش و پیش از هر حرکتی، با لجاج و عناد، تمامی اصول و ارزش ها را زیر پا گذاشته و هدف اصلی آن ها زیر سئوال بردن هویت نظام و عملکردهای مسئولان خدوم در تمام عرصه ها خواهد بود.

اما برعکس، اگر جریان مطالبه گری در رسانه های محلی دارای اشراف، شناخت، شناسه و شناسنامه عِرق و اصالتمندی صورت گیرد، قطعا دشمنان مایوس می شوند و مشکلات مردم با انگیزش و امیدواری و رضایتمندی روزافزون، در بستر برنامه و زمان، نرم نرمک، حل و فصل خواهد شد. بدون تعارف باید اذعان کرد که تمامی مسئولان ما، با درک آنچه تاکنون و در کمال بی توقعی و کم توقعی بر این طایفه نجیب و ایثارگر در جهات مادی و معنوی رفته است، باید قدردان و پشتیبان زحمات و مجاهدات های به ظاهر خاموش و نامحسوس، اما عمیقا ملموس و مشهود آن دسته از اصحاب رسانه و خبرنگارانی باشند که در لباس سربازان گمنام امام زمان (عج) در رسانه، با کمترین چشمداشت، ایثارگرانه، بیشترین میزان مددرسانی در امر پیام رسانی، آگاه سازی، بصیرت افزایی و تزریق روحیه آرامش و اعتماد در جامعه را داشته اند.

با این تفاسیر و شرح جامع شرایط موجود و در هنگامه حملات بی وقفه دشمنان و بمباران خبری خناسان در شبکه های مجازی، به نظر می رسد که داشتن پیوست رسانه ای از الزامات اساسی همه دستگاه های اجرایی است، نه فقط شهرداری هایی که دیرگاهی است، به عابر بانک رسانه ها و محل مناقشات و مراودات این قشر مبدل شده اند! بلکه هم متولیان امر فرهنگ و رسانه و هم تمامی دستگاه های قانونگذاری، اجرایی، قضایی و نظارتی. به فراخور توان مادی و معنوی و داشتن شرایط و امکانات خدمات رسانی های متعدد و متنوع و نیز ظرفیت های موجود، باید در حوزه رسانه، کمک ها، ساماندهی ها و به ویژه بودجه ها و اعتباراتی را تخصیص دهند.

البته، این مهم نه برای تمجید و تعریف صرف بلکه برای همکاری و همراهی روشنگرانه، مطالبه گرانه، منتقدانه، گره گشایانه و دیگر اقدامات عاری از مرض و غرضی که توام با رویکرد فعالیت های حرفه ای و اصیل و اثرگذار باشد؛ به گونه ای که این مساعدات، صدقه محسوب نشده و دست کم یا همسان با دیگر ریخت و پاش های بی حساب و کتاب یا چارچوب مند و با ضوابط و بدون بخل و بستگی و بهانه، لحاظ و اجرایی شود!

وقتی رسانه های خارج نشینی مثل اینترنشنال سالانه ۵۰ میلیون دلار، بی. بی. سی فارسی، ۱۸ میلیون دلار و سایر رسانه هایی از این قماش، اعدادی نزدیک به همین ارقام را در بحث رسانه، هزینه می کنند، نباید هزینه کردن درست و چارچوب مند در ازای تولیدات حرفه ای و اثرگذار را از راستی پیشگان رسالتمند رسانه دریغ کرد که در قالب های به غلط رایج بهای مجیزگویی و یا باج خواهی در مقابل تخلفات و سرپوش گذاری بر نقاط ضعف احتمالی و بدتر از آن، به عنوان حق السکوت در برابر مفاسد و زد و بندهای محتمل فعالیت نمی کنند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=9221

ثبت دیدگاه

 1. coursework geography coursework masters vs research masters coursework
  meaning in english coursework vs research

 2. creative writing english coursework
  coursework writing uk
  coursework moderation

 3. coursework on a resume coursework based a levels coursework vs thesis masters data analysis coursework

 4. coursework for bcaba coursework title page coursework
  structure coursework ucl

 5. coursework grades coursework science coursework moderation coursework download

 6. coursework for masters degree coursework in area of expertise coursework like copa coursework or research

 7. coursework plagiarism checker coursework in korean coursework
  layout https://writingacoursework.com/

 8. best dating site best dating websites free dating
  websites for free free and single dating site

 9. best free date sites freedatingsite local dating sites absolutely free flirtbee

 10. single senior dating sites free dating sites totally free mature adult phone chat 100% free dating site in europe

 11. top dating sites in usa local females dating finder dating sites online

 12. europe free chat free date web sites free dating sites for
  single men and women dating websites

 13. meetme dating site christian dating for free 100%
  free dating service christiandatingforfree

 14. cheapest essay writing services college application essay help essay outline help write my essay generator

 15. professional essay writing service websites for essay writing
  essay paper writing help do essay writing services work

 16. best essay writing service professional essay help hire someone to write my essay custom college essay

 17. custom law essays paid essay writers best cheap essay writing service automatic essay writer

 18. online custom essay writing service i need help with writing an essay
  essay writing service legit essay writing service law

 19. essay writing service discount top rated essay
  writing services who can write my essay for me civil service essay

 20. online custom essay writing service best writing services tok essay help essay writing services legal

 21. custom essay service essay writing services singapore help
  with writing essays for college applications essay writing service ratings

 22. Would love to always get updated great web site! .

  http://www.vorbelutrioperbir.com

 23. essay on service who can write my essay online essay editing services what is a good essay writing service

 24. argumentative essay helper help writing a argumentative essay
  write my essay for cheap best online essay writer

 25. essay services reviews online essay editing service who
  can write my essay for me persuasive essay writing help

 26. online essay help chat where can i buy an essay online best essay
  writing service review essay on helping others

 27. essay writing service canada best custom essay need help
  in writing an essay write my essay service

 28. pay someone to write my essay essay writing services toronto buy pre written essays help with writing essays for college applications

 29. cheap custom essay who will write my essay for me write my essay custom essays toronto

 30. need help writing an essay help with writing essays for college applications i need help with my essay admission essay writing service

 31. premium essay writing service national junior honor society essay help custom essays writing service reliable essay writing service

 32. download best vpn free vpn for mac buy vpn uk best vpn for school

 33. best vpn for roobet what is the best vpn vpn mac free best vpn for ipad

 34. download free vpn best vpn netflix p2p vpn free vpn express

 35. free online vpn buy vpn anonymously the best vpn vpn service

 36. do i need a vpn what does vpn mean free vpn for
  windows 10 best vpn services 2022

 37. free unlimited vpn for pc vpn free download for pc buy dedicated vpn best free mobile vpn

 38. free vpn trial free vpn proxy video hola vpn chrome best vpn for usa

 39. free lifetime vpn cisco vpn client download best
  free mobile vpn gaming vpn free

 40. Azithromycin comes in a number of dosages, but a Z-Pak is a unequivocal, five-day movement of azithromycin. The Azithromycin for throat infection contains six tablets, each containing 250 mg of azithromycin. Two tables are entranced on the key daytime (for a 500 mg dosage), followed past complete 250 mg tablet captivated each of the next four days.

 41. What Is a Z-Pak? Zithromax (azithromycin), also known as Zithromax dosage, is an antibiotic cast-off to gift bacterial infections beside inhibiting the growth of bacteria in the body. A Z-Pak is typically captivated as a remainder a five-day assuredly to survey infections such as bronchitis, pneumonia, and infections of the ears, lungs and other organs.

 42. Priligy online
  Men who are taking medications for erectile dysfunction should not take Priligy at the same time.

 43. online casino win real money best usa online casinos online
  casinos real cash real madrid online casino real money

 44. casino money casino online games for real money casino online usa online casino free bonus no deposit

 45. z pack 500 mg instructions
  Azithromycin is available in both oral and intravenous formulations.

 46. casinoly casino online real money casinos casino signup bonus no deposit online casino games with real money

 47. online mobile casinos mobile online casino online casino game real money parx casino online

 48. online slots for real money play real casino games online zone online casino free games onlinebonuscasino

 49. casino online 2023 free online games to win real money no deposit top real
  money online casino united states online casino

 50. free online casino to win real money casino world gambling games at casinos casinos usa

 51. online casinos for real money online gambling casino real money online gambling
  sites no deposit play online casino for real money

 52. free online slots online casino websites online casino real money ny casino gambling online

 53. casino games for money casino game online casino that pays real money what is the best online casino for real money

 54. big fish casino free slots vegas plus top wizard of oz free slots vegas casino zynga slots

 55. jackpotjoy slots free games pogo free slots play free online slots machine 999999999999 central vally slots

 56. slots casino games play free all usa slots super lucky casino slots machine de casino

 57. charlestown slots slot machine casino casino slots with
  bonus realmoneyonlyhr free online slots games

 58. river slots sweepstakes play slots free wolf
  moon slot machine magic diamond free slots online

 59. central vally slots aol slot lounge play
  free slots video slots free play free casino games no download

 60. synthroid medication interactions
  Patients with a history of thyroid cancer or other thyroid conditions should inform their healthcare provider of their medical history, as this may affect their treatment options and the management of their condition.

 61. Patients who are prescribed Lipitor should be aware that it may interact with certain medications used to treat epilepsy or seizures, and should inform their healthcare provider if they are taking any of these medications. lipitor 100mg.

 62. synthroid 25 mg
  One of the most important considerations when taking Synthroid is the potential for interactions with other medications. Synthroid can interact with a variety of drugs, including antacids, calcium supplements, and some antidepressants. It is important to inform the doctor or pharmacist of all medications and supplements being taken before starting Synthroid.

 63. tadalafil 10mg pills tadalafil order buy ed pills tablets

 64. levothyroxine na synthroid 100mcg tab
  Synthroid is generally well-tolerated by most patients, but some may experience side effects such as headache, nausea, insomnia, or nervousness.

 65. tadalafil 10mg over the counter order tadalafil 10mg pills top erection pills

 66. buy duricef 250mg for sale buy epivir cheap purchase propecia for sale

 67. Les hommes atteints de dysfonction erectile peuvent beneficier de la therapie par injection intrauretrale pour ameliorer la circulation sanguine dans le penis et ameliorer la fonction erectile. prix cialis 5mg.

 68. order cefadroxil 500mg purchase proscar pill order finasteride 5mg generic

 69. order fluconazole sale buy acillin generic order cipro generic

 70. estradiol generic minipress 1mg brand buy minipress 2mg online

 71. buy mebendazole generic tretinoin gel without prescription order tadalafil 20mg generic

 72. buy flagyl for sale bactrim 480mg pills order cephalexin 250mg pills

 73. purchase metronidazole pills generic cephalexin 125mg order cephalexin 250mg pill

 74. vermox canada brand retin cream tadalis 20mg over the counter

 75. Le stress est une cause courante de dysfonctionnement sexuel chez les hommes et les femmes. Apprendre a gerer le stress peut aider a reduire les problemes d’erection. viagra homme

 76. cleocin 150mg drug buy cleocin pills for sale cheap fildena 50mg

 77. buy generic clindamycin for sale order erythromycin 250mg for sale pills for ed

 78. brand avanafil 200mg buy avanafil 200mg generic purchase diclofenac generic

 79. Quel est le profil d’un narcissique prix sildenafil mylan 50 mg http://www.viagrabelgique.com/

 80. vidalista 20mg https://vidalista.beauty/ vidalista 20 mc accepted

 81. buy indomethacin 75mg generic suprax 100mg price buy generic suprax for sale

 82. tamoxifen price rhinocort online order cost ceftin 250mg

 83. buy trimox online cheap order clarithromycin 250mg online cheap purchase clarithromycin sale

 84. How can I save my relationship tadalafil vidalista 20mg http://www.vidalista.beauty/

 85. is generic cialis available I ve been seeing a urologist since April 09 for painful, foamy urine

 86. amoxicillin us order amoxicillin generic order biaxin 250mg for sale

 87. purchase careprost sale buy trazodone pills for sale desyrel online

 88. buy clonidine cheap generic clonidine 0.1mg spiriva 9mcg over the counter

 89. clonidine 0.1 mg generic antivert order online tiotropium bromide 9mcg ca

 90. oral sildenafil 100mg sildalis online order sildenafil 100mg price

 91. minocin 100mg uk minocin pill oral actos 30mg

 92. Medicament information leaflet. http://vidalista.lol/ vidalista 40 online Conquer rumour about medicament. Conclude d communicate with a arrive at info now.

 93. buy arava without prescription buy arava 10mg for sale azulfidine uk

 94. purchase absorica pill buy zithromax 250mg generic order zithromax 500mg pill

 95. buy tadalafil 10mg online usa pharmacy cialis order cialis 10mg pills

 96. vidalista tadalafil http://vidalista.ink/ vidalista 40 for sale

 97. buy azithromycin 250mg generic neurontin pill gabapentin 800mg cost

 98. cialis without prescription purchase tadalafil online buy tadalafil 10mg

 99. stromectol 12mg buy ed pills tablets prednisone 10mg brand

 100. furosemide 100mg price furosemide order online generic asthma pills

 101. Vsndex Xyppqv buy flagyl Ayqnkl

 102. order vardenafil 10mg plaquenil 200mg price order plaquenil pills

 103. buy altace online cheap etoricoxib 120mg buy etoricoxib 60mg pill

 104. purchase ramipril for sale order amaryl generic arcoxia over the counter

 105. buy dapoxetine tablets over the counter metronidazole gel information on topamax

 106. vardenafil 20mg oral buy zanaflex generic hydroxychloroquine pills

 107. asacol pill azelastine 10 ml sale purchase irbesartan online cheap

 108. buy generic asacol online azelastine 10ml for sale buy irbesartan generic

 109. order benicar 10mg generic buy benicar no prescription divalproex 500mg over the counter

 110. buy cheap benicar calan 240mg uk order divalproex 500mg online

 111. purchase clobetasol for sale temovate for sale brand amiodarone

 112. order clobetasol purchase temovate buy amiodarone 200mg pill

 113. order clobetasol sale amiodarone 100mg pill generic cordarone

 114. buy generic coreg for sale order cenforce 100mg for sale how to buy aralen

 115. diamox 250mg price buy azathioprine 50mg generic buy azathioprine 25mg without prescription

 116. buy diamox 250mg generic buy azathioprine 25mg buy azathioprine online cheap

 117. cefadroxil safe in pregnancy duricef 500 mg cost cefadroxil pricing

 118. lanoxin 250mg ca buy telmisartan 20mg generic molnupiravir 200mg cheap

 119. order digoxin generic order digoxin 250 mg pills order molnupiravir 200 mg

 120. buy naprosyn for sale buy generic omnicef 300mg lansoprazole online buy

 121. where can i buy naprosyn order prevacid 15mg online buy generic lansoprazole

 122. where to buy baricitinib without a prescription buy cheap baricitinib atorvastatin 10mg drug

 123. proventil 100 mcg cheap phenazopyridine uk buy pyridium pills

 124. buy proventil 100mcg generic buy generic proventil phenazopyridine oral

 125. montelukast 10mg generic buy generic symmetrel for sale avlosulfon 100 mg canada

 126. oral singulair 5mg order amantadine for sale order dapsone for sale

 127. purchase nifedipine buy perindopril cheap allegra 180mg us

 128. where can i buy amlodipine lisinopril 2.5mg drug prilosec generic

 129. Addressing relationship issues through couples therapy or counseling can help improve sexual function. Relationship conflicts and unresolved issues can negatively impact intimacy and contribute to ED. Seeking professional help can foster healthier communication and emotional connection.

  cenforce over the counter medication https://www.cenforcebnr.com/ cenforce over the counter drugs

 130. nifedipine 30mg cheap perindopril 4mg canada where to buy allegra without a prescription

 131. dapoxetine order online misoprostol online order buy cheap orlistat

 132. purchase metoprolol pill metoprolol price medrol online pharmacy

 133. order priligy 60mg without prescription where can i buy dapoxetine xenical 120mg for sale

 134. As research and innovation continue to progress, new insights and treatment options are emerging to tackle the challenges of erectile dysfunction. Ongoing studies aim to refine existing therapies, explore novel interventions, and develop personalized approaches that can effectively address the individual needs of those experiencing erectile dysfunction. By understanding the underlying causes, implementing holistic treatment plans, and providing comprehensive care, healthcare professionals and researchers are striving to improve the quality of life for individuals affected by this condition.

  online levitra http://vardenafilotc.com/

 135. diltiazem price zovirax 800mg ca order allopurinol

 136. aristocort for sale online claritin oral loratadine 10mg cost

 137. Stress, whether related to work, finances, or personal relationships, can significantly impact sexual function and contribute to erectile dysfunction.

  viagra pill men https://www.belviagra.com/

 138. crestor 20mg generic motilium tablet domperidone where to buy

 139. crestor oral purchase motilium pills buy domperidone online cheap

 140. buy acillin without a prescription order cipro without prescription buy generic flagyl for sale

 141. tetracycline canada flexeril online order baclofen 25mg generic

 142. The use of mindfulness-based stress reduction techniques, such as meditation or yoga, can help reduce anxiety and promote a more relaxed state of mind, which may positively impact erectile function.

  fildena canada http://www.fildena.homes/

 143. sumycin 500mg uk cyclobenzaprine 15mg pills baclofen price

 144. comprar levitra generico Integrative bioinformatics approaches are widely used to accelerate drug discovery and development

 145. bactrim 960mg oral brand trimethoprim how to buy cleocin

 146. order toradol 10mg pills buy colchicine 0.5mg generic order inderal 20mg sale

 147. Physical causes of ED include conditions that affect blood flow to the penis, such as cardiovascular disease, diabetes, and obesity. Treating these underlying conditions through lifestyle changes, medication, or surgery can often improve erectile function.

  buy fildena 100mg generic buy sildenafil for sale buy sildenafil 50mg pill

 148. ketorolac cheap colchicine medication buy generic propranolol

 149. buy erythromycin 500mg pills otc ed pills buy tamoxifen 20mg pill

 150. order plavix generic warfarin 5mg pill coumadin 2mg price

 151. Researchers are studying the impact of hormonal imbalances, such as thyroid disorders or pituitary dysfunction, on erectile function. Identifying and addressing these underlying hormonal issues can be crucial for restoring normal sexual function.

  fildena canada order sildenafil online

 152. order plavix 75mg pill order plavix 150mg without prescription purchase medex online

 153. metoclopramide 20mg usa buy reglan generic buy nexium 40mg sale

 154. purchase rhinocort for sale buy budesonide no prescription buy cheap bimatoprost

 155. buy rhinocort without a prescription where to buy ceftin without a prescription buy bimatoprost paypal

 156. reglan 10mg sale cozaar oral esomeprazole price

 157. topamax online order order topamax 100mg for sale order levaquin 500mg

 158. order robaxin 500mg pills how to buy methocarbamol generic sildenafil 100mg

 159. purchase robaxin online cheap order trazodone 100mg without prescription sildenafil order online

 160. topiramate where to buy levaquin 500mg without prescription levaquin 250mg us

 161. viagra pfizer en ligne https://viagramasculin.com/ ou trouver viagra sans ordonnance

 162. avodart 0.5mg usa oral avodart 0.5mg cost meloxicam 7.5mg

 163. aurogra 50mg over the counter aurogra 50mg pill estrace 1mg over the counter

 164. purchase avodart online order ranitidine 300mg pills mobic 7.5mg brand

 165. buy celecoxib 100mg sale buy generic flomax 0.4mg ondansetron buy online

 166. viagra sans ordonnance http://viagramasculin.com/ viagra vente libre jean coutu

 167. celebrex 100mg tablet cheap flomax 0.4mg buy ondansetron sale

 168. order lamictal 50mg buy generic minipress for sale order minipress online

 169. buy lamotrigine 50mg generic order lamotrigine without prescription buy minipress 2mg online

 170. купить справку в москве spravki-kupit.ru

 171. spironolactone medication buy aldactone generic order valacyclovir 500mg online

 172. You made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. купить диплом в москве

 173. aldactone for sale buy valacyclovir 500mg online cheap buy valacyclovir 500mg online cheap

 174. Sildenafil is available in generic form, which is often more affordable than the brand-name version. https://cenforcefm.com/ cenforce generic

 175. lamisil generic lamisil buy online purchase trimox

 176. purchase cialis online buy ed pills buy ed pills cheap

 177. I am extremely inspired with your writing talents and alsosmartly as with the format in your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.. bezogoroda.ru

 178. Magnificent site. A lot of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And of course, thank you for your effort! купить чеки гостиницы спб

 179. buy cheap generic sulfasalazine sulfasalazine canada order generic calan

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.