• امروز : شنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۳
 • برابر با : Saturday - 18 May - 2024
16
یادداشت/ حجت الاسلام والمسلمین علی ارجمند عین الدین

سوالاتی که بی جواب نماندند!

 • کد خبر : 5633
 • 27 اردیبهشت 1400 - 20:10
سوالاتی که بی جواب نماندند!
اخیرا در فضای مجازی سوالاتی مطرح شده که عموما بدون پاسخ هستند و شبهاتی را به وجود می آورند، حجت الاسلام والمسلمین ارجمند در یادداشتی به این سوالات پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، حجت الاسلام و المسلمین علی ارجمند عین الدین، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، مدرس حوزه و دانشگاه و کارشناس ارشد علوم تربیتی در یادداشتی آورده است: آخوند مسجد محله برای سخنرانی به یکی از مدارس رفته بود که یکی از دانش آموزان قبل از سخنرانی از او پرسید: حاج آقا، چند تا سوال دارم، اجازه دارم بپرسم؟

آخوند که خوشحال شده بود یک نفر از او سوال کند، با اشتیاق گفت: بله فرزندم، بپرس. دانش آموز دفترش را باز کرد و شروع به خواندن سوالات کرد….

خدا چگونه به وجود آمده؟

قبل از این که این سوال را بپرسید باید اندکی با چارچوب معرفتی و پایه شناخت های خود که در فلسفه معرفت شناسی و روان شناسی به آن فراشناخت گفته می شود، آشنا شوید، این که کسی انتظار داشته باشد بدون داشتن پایه علمی و سازه های معرفتی، مسائل علمی و از جمله علوم عقلی و اعتقادی را بفهمد، نشانه نادانی یا غرض ورزی اوست.

از آنجا که فرض بر این است که شما با مبانی فلسفی و معرفتی سوالی که پرسیده اید، آشنا نیستید و من نیز نمی توانم یک دوره معرفت شناسی هر چند مقدماتی را در قالب یک پاسخ کوتاه بگنجانم، بنابراین در حد فهم یک دانش آموز پاسخ می دهم و آن این که، هر معلولی علتی دارد نه هر وجودی و خداوند معلول چیزی یا کسی نیست پس نیاز به آفریننده ندارد،

مثل این که شوری هر چیزی از نمک است، ولی شوری نمک از ذات خودش است، یا چرب بودن هر چیزی از چربی طبیعی یا شیمیایی به کار رفته در آن است، ولی چرب بودن چربی از ذات خودش است در نتیجه، وجود هر موجودی از خدا و وجود خداوند از خودش است.

چه کسانی خدا را دیدند و یا ادعای ارتباط با خدا را دارند؟

چشم مادی فقط می تواند مادیات را ببیند انتظار دیدن خدایی که ماده و جسم نیست، مثل این است که شما بخواهید با چشم چیزی را ببویید و با گوش آن را ببینید، ۱۲۴ هزار پیغمبر که هیچ کس دروغی از آن ها نشنیده، آمدند و گفتند خدایی هست و فلاسفه و حکمای مسلمان، مسیحی و یهودی نیز با ده ها دلیل اثبات کرده اند، خدا وجود دارد، اگر شما آن ها را قبول ندارید بگویید این جهان بی کران، چگونه بوجود آمده است؟!

اگر بتوانید همین موضوع را بدون در نظر گرفتن آفریدگاری اثبات کنید، ما هم مثل آخوند داستان خیالی شما بی هوش می شویم و گریبان چاک می کنیم و البته حتما فلاسفه را قبول دارید که در یکی از سوال ها پرسیده اید چرا خدا با فلاسفه و دانشمندان حرف نزده؟

چرا در عصر حاضر معجزه ای اتفاق نمی افتد؟

معجزه یعنی این که کسی ادعای پیامبری کند و برای اثبات راستی ادعای خود، کاری را انجام دهد که مردم از انجام آن عاجز باشند، آخرین پیامبر هزار و ۴۰۰ سال پیش رحلت کرده پس دیگر پیامبری نیست که معجزه ای باشد!

اما چون معجزه پیامبر اعظم (ص) قرآن بود و قرآن نیز موجود است و در آن به روشنی گفته شده که هر کس یک سوره کامل یا ۱۰ آیه پراکنده مثل قرآن بیاورد اثبات می شود که قرآن سخن انسان است نه معجزه، توصیه می کنم شما تلاش کنید تا در پاسخ به این هم آوردی، یک بار آن را مطالعه کنید تا سوره یا آیاتی را که ساده تر دیدید، سوره یا آیاتی شبیه آن بسازید.

مطمئن باشید در صورتی که به چنین موفقیتی دست یابید همه رسانه های نظام سرمایه داری، در خدمت شما خواهند بود و این موفقیت را به تمام جهان مخابره خواهند کرد، در این تلاش می توانید از تحقیقات کارگردان فیلم فتنه و آیات شیطانی نیز استفاده کنید!

چرا شراب نجس است با اینکه بهشت پر از شراب است؟

شراب نجس و خوردن آن حرام است زیرا ارزش انسان به عقل اوست. چنانچه انسان بر اثر مستی عقل خود را از دست بدهد در آن لحظه هیچ فرقی با موجوداتی که عقلی برای تفکر ندارند نخواهد داشت، به خاطر همین است که کارهایی مانند رانندگی در حین مستی در لائیک ترین کشورها نیز جرم است.

به خاطر همین است که مکانی به نام تیمارستان در همه کشورها ساخته شده که انسان هایی که عقل آن ها پاره سنگ برمی دارد را در آن جا و معتادین به الکلیسم را در بیمارستان ها بستری می کنند.

اما این که بهشت پر از شراب است را از کجا می دانید؟ شما که در یکی از سوالات منکر آخرت شده اید! وقتی آخرتی نباشد پس قاعدتا بهشت و جهنم و در نتیجه شرابی هم در آن جا نباید باشد!

اما اگر شنیده اید در بهشت شراب است واژه شراب از شُرب به معنای نوشیدن است پس شراب یعنی نوشیدنی، حالا چه کسی به شما گفته شراب های بهشتی الکل دارد؟ مگر شما هر کس سیبیل داشت را بابای خود می دانید که هر نوشیدنی را شراب تصور کرده اید؟!

چگونه سگ نجس است ولی گرگ نجس نیست با این که ژن هر دو یکی است و فقط یکی از آن ها اهلی و دیگری وحشی است؟

اولا چه کسی گفته سگ همان گرگ است که یکی اهلی نشده؟! شما اگر ۱۰ نسل گرگ را هم نگه دارید فقط در بهترین حالت می توانید او را رام کنید نه اهلی! و دوباره نسل های بعدی آن گرگ باز وحشی خواهند شد، پس این تفکر که سگ همان گرگ اهلی شده است کاملا اشتباه است.

اما در موضوع شبهات ۹۹/۹۹٪ تولی ژنتیک یعنی دی ان ای و نه آر ان ای انسان ها مشترک است و تمام این اختلافات ژنتیکی انسان ها در آن یک دهم درصد است و جالب تر این که اختلافات ژنتیکی انسان ها با پستاندارانی مانند موش ۹۰٪ مشترک است و شامپانزه ۹۸٪ مشترک است.

پس آیا باید نتیجه بگیریم که نژاد آن ها یکی است؟! آیا بهتر نیست نتیجه بگیریم به دلیل این همه شباهت، آن ها آفریدگار و خالق واحدی دارند؟

اما در مورد سگ بهتر است بدانید، حداقل ۱۰۰ بیماری رایج شناخته شده بین انسان و سگ که یک حیوان اهلی و پرطرفدار است مشترک هستند، اما شما چند نفر را می شناسید که با گرگ زندگی کند؟ اما شما که وکیل مدافع سگ ها هستید خوب است بدانید که بر اساس آموزه های همان اسلامی که سگ را نجس می داند، وقتی مسلمانی یک سگ شکاری را به شکار می فرستد و آن سگ شکاری حیوانی را قبل از رسیدن صاحبش و سربریدن بکشد، خوردن گوشت آن شکار حلال است!

چرا انسان باید همیشه یک چیزی را پرستش کند؟

اولا، این «باید» را ازکجا آورده اید؟ از گذشته دور تا امروز، جمعیت چشمگیری از انسان ها بوده و هستند که به زعم خود هیچ کس را نمی پرسند، مثلا کمونیست ها و لائیک ها که اصلا اعتقاد به اصل دین اجباری ندارند، به صورت ملموس تر امروزه حدود ۵۱ درصد جمعیت چین را بی دین ها تشکیل می دهند.

در زمان قدیم به این افراد «دهری» گفته می شد و مناظرات برخی از سران آن ها با ائمه ما، به ویژه امام صادق (ع) هنوز هم در کتب اعتقادی ما موجود است و اگر دانشمندان مسلمان، آن ها را ثبت نمی کردند، اکنون همه آن سخنان و مناظرات از بین رفته بود.

اما این که ما چرا می پرستیم، چون معتقدیم همچنان که هر کالای با ارزشی که شما می خرید یک دفترچه راهنما دارد انسان هم که مخلوق الهی است یک دفترچه راهنما دارد که در آن آمده، هدف از آفرینش انسان پرستش خداوند است، تا در سایه این پرستش اشرف مخلوقات شود.

دوما، آن ها که فکر می کنند اگر خدا را نپرسند پس هیچ کس یا هیچ چیز را نمی پرسند، فقط شعار می دهند و گرنه آن ها هم در عمل کسی یا چیزی را می پرستند. جالب است بدانید، کشور بریتانیا که یک کشور سکولار است، قانون اساسی و سرود ملی ندارد و سرود ملی آن ها در واقع دعا به جان ملکه است و تقریبا همچنین هستند مردم کشور کره شمالی و چنین بودند کشورهای سابق کمونیستی مثل شوروی.

چرا باید زندگی پس از مرگ وجود داشته باشد در حالی که کسی ندیده و فقط یک احتمال و تصور است؟

اولا، از کجا می دانید کسی ندیده؟ توصیه می کنم برنامه زندگی پس از زندگی، اثر پژوهشی جناب آقای موزون را در شبکه ۴ که ماه مبارک رمضان پخش می شد و همه آن ها در فضای مجازی موجود است را ملاحظه کنید.

ثانیا، این که چرا باید جهان دیگری وجود داشته باشد چون خداوند عادل است وقتی کسانی مثل صدام، هیتلر و چنگیزخان میلیون ها انسان را کشته اند و مجازاتی درخور چنین جنایاتی در مورد آن ها صورت نگرفته و یا متقابلا انسان های بزرگی در تاریخ خدمات ارزنده ای را برای بشریت داشته و در دنیا پاداشی دریافت نکرده اند، باید جهانی باشد که عدالت الهی در آن اجرا شود و آخرت، همان جایی است که عدالت الهی در آن به صورت کامل اجرا خواهد شد.

چرا باید یک سری آدم ها را مقدس بدانیم؟

تقدس، یعنی احترام توام با تواضع نسبت به کسی داشتن و مقدس، یعنی کسی که دیگران نسبت به او احترامی توام با تواضع قائل هستند، به عنوان مثال، بسیاری از مردم جهان، مادر را موجودی مقدس می دانند، اما این که چرا برخی از مردم مقدس هستند، به خاطر عملکرد و خدمات بی شائبه و بی منت و بدون انتظاری است که به کسی یا کسانی داشته اند.

به عنوان مثال پیامبر اکرم (ص) در دوران جاهلیت تمام عمر خود را صرف تعلیم و تربیت مردم و عمران و آبادی شهرها کرد و در نهایت هم فرمود: من هیچ مزد و پاداشی از شما نمی خواهم! آیا به نظر شما ما نباید نسبت به چنین اشخاصی سپاسگزار باشیم؟ آیا داشتن روحیه سپاسگزاری به دلیل نیاز افراد مقدس به سپاسگزاری و احترام ما است، یا به خاطر برخورداری ما از سجایای اخلاقی و انسانی؟!

چرا هیچ پیامبر زن در میان ۱۲۴ هزار پیامبر نیست؟

چون پیامبر بودن فقط به داشتن مقامات معنوی نیست، پیامبر بودن علاوه بر داشتن جایگاه معنوی، یک مسئولیت بزرگ اجتماعی است و پیامبران به دلیل وظیفه هدایتی که به عهده آن ها گذاشته شده با همه جور انسانی سر و کار داشتند.

آن ها مسئولیت اجرای احکام الهی در جامعه و هدایت همه مردم جامعه خود اعم از سارقان، مجرمان و مفسدین را نیز بر عهده داشتند، در شرایطی مجبور به جهاد و جنگ بودند، در مواقعی نیز اجرای حدود الهی بر روی مجرمان را عهده دار بودند.

با توجه به اینکه این مسئولیت های سخت و خشن با روحیه زنان سازگار نیست و گر نه به گفته امام خمینی (ره) اگر قرار بود زنان پیامبر باشند، حتما شخصی مثل حضرت زهرا (س) پیامبر شود یکی از پیامبران اولوالعظم می شد.

چرا حتی یک پیامبر از چینی ها نداریم؟

اولا، از کجا می دانید هیچ پیامبری در چین بروز نکرده؟ مگر همه تاریخ بشریت به صورت کتبی نوشته شده که شما چنین ادعایی می کنید؟ خداوند در قرآن می فرماید: «ما داستان بعضی از پیامبران را نقل کردیم و داستان بعضی دیگر را نقل نکردیم».

در روایتی از حضرت علی (ره) نقل شده كه خداوند پیامبری را مبعوث كرد كه سیاه پوست بوده و داستان آن به ما نرسیده، پس ممکن است در چین هم پیامبری بوده و خبر آن به ما نرسیده باشد.

ثانیا، انتصاب پیامبران از سوی خدا بوده و او تنها بر اساس شایسته سالاری انبیا را انتخاب کرده و نه بر اساس سهمیه بندی قومیتی! اگر شما یک نفر را در چین یا هر کشور دیگری می شناسید که شایستگی های لازم برای پیامبری را داشته ولی به مقام پیامبری نرسیده لطفا، نام‌ و مشخصات او را عنوان و وی را معرفی کنید!

البته خدایی که هدایت همه انسان ها را مورد عنایت داشته، برای همه اقوام نذیر یا بیم دهنده فرستاده است، حالا چه آن بیم دهنده پیامبر بوده باشد یا جانشین پیامبر و یا عالم ربانی و مبلغ دینی؛ حالا ممکن است مردم آن قوم از آن بیم دهنده ها استقبال کرده باشند و یا این که مثل قوم عاد و ثمود و دیگر اقوام، آن ها را طرد کرده باشند، در نتیجه امروز نزدیک به ۲٪ درصد جمعیت چین مسلمان و اندکی بیش از ۵٪ آن ها را مسیحیان تشکیل داده اند.

چرا همه پیامبران فقط بر قوم سامی نازل شده اند؟

از پاسخ به دو سوال قبل روشن شد که این ادعا نیز نادرست است، انبیا در کلّ اقوام سامی و غیرسامی پخش بوده اند. به عنوان نمونه، از امام صادق (ع) روایتی است که اهالی ایران زمین، قبل از زرتشت نیز پیامبری داشته اند که کتاب آسمانی نیز داشته است.

چرا یک پیامبر از اروپا نداریم؟

بخشی از پاسخ این سوال با جواب سوال قبل مشترک است، رابرت هیوم در کتاب ادیان زنده جهان می گوید: «در تاریخ بشر هرگز قبیله ای وجود نداشته که به گونه ای دین نداشته باشد. دین وجه امتیاز اصلی بشر (با حیوانات) است».

امروزه غالب مردم اروپا را پیروان حضرت مسیح و اقلیت غالب را مسلمانان و یهودیان تشکیل داده اند، مضافا بر اینکه در سنت های دینی غالب مناطق جهان و از جمله اروپا، اذكار و اورادی نظیر عبادات سایر ادیان آسمانی وجود دارد كه به احتمال قوی ناشی از تعالیم پیامبرانی است كه در گذشته در آن مناطق زیسته اند، ولی نامی از آن ها به دست ما نرسیده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=5633

ثبت دیدگاه

 1. Normally I don’t read article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice article.

  http://www.vorbelutrioperbir.com

 2. Our participants were also disappointed by the care they received which, in spite of the high fees, attractive clinic spaces and emphasis on reproductive science, often left them in a distressed state with an uncertain future cialis coupon

 3. Luxury awaits when you book your stay in one of Pechanga’s AAA Four Diamond rooms or suites Please visit our contact page, and select “I need help with my account” if you believe this is an error. Please include your IP address in the description. “2022 was another year of significant financial accomplishments,” said Max Chiara, CFO of IGT. “With reduced interest expense and improvements to the effective tax rate, 2022 adjusted EPS highlights IGT’s significantly improved earnings power. We generated strong cash flow while funding increased investments for future growth. This, coupled with proceeds from sales of non-core businesses, allowed us to meaningfully reduce debt and leverage to the lowest levels ever. The Company’s enhanced credit profile and significant liquidity provide solid support and flexibility as we execute our multi-year plan.”
  https://speedy-wiki.win/index.php?title=Slot_machines_for_sale_ebay
  Silver Legacy is in the middle of The Row – ۳ distinct casino hotels connected by a walkway located in downtown Reno. The casino resort lights up green at night which is reminiscent of the Emerald City from The Wizard of Oz;  just click your heels 3 times and you’ll be transported to the ultra-posh casino with 85 table games, slots, Wheel of Fortune, keno and poker lounges, and sports booking. Play with your card from THE CLUB to earn entries today. For that purpose, you’ll need to make sure that the RAM modules are placed in the correct slots. To take advantage of the dual-channel support, you have to know which RAM slots to use. They are usually configured in pairs. For instance, in a motherboard with four RAM slots, you’ll have to use the second and the fourth slot for two sticks, and only after that, if you get a second pair, you should put it into the first and third slots.

 4. Invalid current password This Champions League second leg will kick off at 20:00 BST local time in England. That means the Chelsea vs Real Madrid start time is 21:00 CEST on the Spanish mainland, or 15:00 EDT on the east coast of the United States. In terms of how to watch Chelsea vs Real Madrid, it can be seen in Spain on Movistar+’s TV channel and online streaming platforms. In the UK, it’ll be on BT Sport. In the USA, it’ll be on CBS Sports, TUDN, Paramount+ and ZonaFutbol. No proper final ball from Barcelona as Bayern break but get bogged down by the Barca defence. Match settles into a calm rhythm now. The Socceroos may have a generational talent on their hands but how Garang Kuol fares at Newcastle will have a big say on his future. Sadio Mané scored in the 10th minute, Eric Maxim Choupo-Moting added to the lead in the 31st and Benjamin Pavard closed the scoring deep into stoppage time to give Bayern its fifth win in five group matches.
  https://blogcircle.jp/user/ingalopez
  The individual player to score the maximum runs for their respective team is considered as the player to score the most runs in the particular match. Oman Today IPL Match – IPL 2022 KKR vs MI 14th Match Preview Live Score Team Details Tilak Varma has been one of the rare positives for Mumbai Indians in IPL 2022. He has scored 307 runs in nine matches for MI, and has the second-best batting average for an Indian on his debut IPL season since 2009 (43.85). IPL 2022 Auction | IPL 2022 Teams | IPL News and Updates | IPL 2022 Schedule | ICC Teams Rankings | ICC Players Rankings An exciting and a high-scoring final match of IPL 2022 between GT and RR happened on 29th May 2022. GT won the match against RR by 7 wickets after successfully chasing the target of 131 runs.

 5. ۲۰۲۳ © Студия наращивания ресниц Анна Кей Это профессиональное водостойкое средство для макияжа, состоит из воска, разных видов смол и натуральных красителей. Быстро подсыхает, не стирается и не размазывается после нанесения. Чтобы научиться ровно рисовать, придется потренироваться. Сегодня мы расскажем, какие виды стрелок существует и как они преображают образ в зависимости от вашей формы глаз. Начав рисовать стрелки карандашом, рекомендуется вести непрерывную линию, дабы потом не пришлось исправлять неровности. Можно начать линию с середины века (в этом месте она обычно наиболее толщенная), к внутреннему и внешнему уголку глаза стрелку нужно сужать. Если неровности все-таки возникли, то убрать их вы сможете ватной палочкой. Если вы используе]те сухую подводку, то лучшим помощником в её нанесении будет спонж для теней. Смочив его водой, вы получите яркую, насыщенную стрелку.
  https://simonzdba741741.tkzblog.com/18095918/масло-для-ресниц-форум
  Максимальный размер: ۸ МБ. Двусторонний роликовый бьюти-девайс подходит для ежедневного использования. Массажер из белого нефрита улучшает цвет лица и форму овала. Использовать мезороллер в домашних условиях намного сложнее, чем другие массажеры: валик необходимо менять после каждого использования, так как на иглах могут остаться частички кожи и следы крови — идеальная пища для бактерий. Так что лучше доверить массаж мезороллером косметологу. Наверное, осталось совсем немного людей, которые не видели эти розовые роллеры у своих любимых бьюти блогеров в Instagram или в видео на Youtube. И хоть этот инструмент существует с ۱۷-ого века в Китае, популярность на Западе он начал набирать совсем недавно. В новой статье мы разбираем, как использовать роллер из кварца для лица и какие преимущества есть у данного вида массажа. Вопрос о том, помогают ли массажеры для лица, отпадает сразу же после первой процедуры. Если провести массаж с соблюдением правил, то после него можно заметить, как с лица сойдут отеки, перестанет нависать верхнее веко, распахнутся глаза и станут менее заметными морщины.

 6. The half life of elevated serum GGT after the onset of abstinence is said to be 2 to 3 weeks with alcoholic liver disease propecia vs proscar

 7. order tadalafil cialis uk buy generic ed pills

 8. cheap cialis pill buy cialis mens ed pills

 9. duricef drug order combivir pills buy propecia for sale

 10. cefadroxil 500mg without prescription buy cheap generic lamivudine buy proscar generic

 11. buy estradiol 2mg pill order estradiol 1mg online cheap cost prazosin 2mg

 12. diflucan oral ciprofloxacin drug cipro 1000mg price

 13. diflucan tablet brand fluconazole 100mg cipro 500mg over the counter

 14. purchase estrace sale order estradiol online order minipress pill

 15. order vermox 100mg pills mebendazole 100mg over the counter order tadalis 20mg generic

 16. flagyl over the counter buy sulfamethoxazole sale buy cephalexin 250mg generic

 17. buy flagyl 400mg generic metronidazole uk cephalexin 125mg us

 18. buy generic vermox for sale retin where to buy buy tadalis 10mg for sale

 19. buy avanafil without a prescription buy avana 100mg pills voltaren 50mg cheap

 20. cleocin 150mg generic buy ed medications online best ed pills non prescription uk

 21. buy avanafil pills buy voltaren 100mg generic buy diclofenac 100mg sale

 22. tamoxifen 20mg usa nolvadex pill cefuroxime 250mg oral

 23. indomethacin 50mg for sale buy suprax without a prescription purchase suprax for sale

 24. order trimox pills biaxin 500mg drug purchase clarithromycin pill

 25. trimox where to buy order biaxin online biaxin cheap

 26. careprost pills bimatoprost medication purchase trazodone generic

 27. buy bimatoprost generic oral robaxin 500mg how to get trazodone without a prescription

 28. catapres 0.1mg ca order clonidine 0.1mg sale spiriva 9 mcg generic

 29. order sildenafil pill sildalis order online sildenafil pills 200mg

 30. buy generic suhagra online suhagra 100mg canada sildenafil canada

 31. buy minomycin without prescription hytrin 1mg ca actos 30mg without prescription

 32. order leflunomide generic arava price order sulfasalazine 500mg pill

 33. accutane 10mg oral order zithromax 250mg generic order azithromycin 500mg generic

 34. order accutane pill azithromycin 500mg canada cheap azithromycin 500mg

 35. brand arava purchase sulfasalazine pills order azulfidine without prescription

 36. buy azithromycin 500mg without prescription buy azipro 500mg online neurontin order online

 37. cialis 10mg canada viagra next day delivery buy generic cialis 40mg

 38. cost azipro 500mg brand azipro 250mg buy neurontin online

 39. ivermectin cream buy ed pills cheap buy deltasone 10mg pills

 40. furosemide canada buy lasix without prescription diuretic order albuterol for sale

 41. stromectol ivermectin tablets order generic deltasone 20mg buy cheap generic prednisone

 42. lasix price order ventolin 2mg generic ventolin inhalator online order

 43. buy levitra 10mg pills buy generic vardenafil over the counter buy hydroxychloroquine 400mg without prescription

 44. order ramipril 5mg without prescription order generic glimepiride 4mg etoricoxib 60mg ca

 45. levitra uk tizanidine over the counter hydroxychloroquine 200mg ca

 46. buy ramipril online amaryl tablet etoricoxib online

 47. cheap levitra tizanidine order buy generic hydroxychloroquine

 48. asacol pills order astelin 10 ml sprayer order avapro 150mg pill

 49. vardenafil 10mg without prescription tizanidine us order plaquenil 400mg for sale

 50. buy mesalamine 800mg for sale buy irbesartan 150mg pills generic irbesartan 300mg

 51. benicar 10mg drug order calan sale divalproex 250mg cost

 52. أكبر شركة لانتاج أنابيب البولي ايثيلين و يو بي سي ومستلزماتها للمنتجات الصناعية في عيراق

 53. أكبر شركة لانتاج أنابيب البولي ايثيلين و يو بي سي ومستلزماتها للمنتجات الصناعية في عيراق

 54. olmesartan online order benicar 10mg uk depakote 500mg cheap

 55. buy cheap generic clobetasol order buspar 10mg online buy cordarone without a prescription

 56. buy coreg generic buy cenforce 50mg for sale chloroquine over the counter

 57. أكبر شركة لانتاج أنابيب البولي ايثيلين و يو بي سي ومستلزماتها للمنتجات الصناعية في عيراق

 58. carvedilol 6.25mg brand aralen oral purchase chloroquine pills

 59. buy lanoxin without a prescription generic molnunat order molnupiravir 200 mg for sale

 60. digoxin 250 mg pills telmisartan 80mg uk molnupiravir 200 mg over the counter

 61. naprosyn 250mg over the counter buy cefdinir 300mg generic lansoprazole 15mg cheap

 62. naprosyn 250mg price brand prevacid 30mg prevacid 30mg cost

 63. order baricitinib 4mg pills glycomet 500mg over the counter brand lipitor 80mg

 64. order proventil 100mcg pills order pyridium 200mg for sale pyridium 200mg tablet

 65. buy baricitinib no prescription oral glycomet order atorvastatin 10mg online cheap

 66. singulair without prescription amantadine 100 mg usa buy avlosulfon online

 67. montelukast price order montelukast 10mg sale order dapsone 100mg online

 68. nifedipine brand nifedipine 10mg uk fexofenadine drug

 69. norvasc 10mg tablet order omeprazole 10mg sale order omeprazole 10mg online

 70. metoprolol 50mg pills how to buy tenormin buy methylprednisolone pills

 71. priligy without prescription cost xenical buy orlistat 60mg for sale

 72. order metoprolol pills medrol 16mg for sale medrol 16mg online

 73. diltiazem us generic acyclovir 400mg order zyloprim 100mg sale

 74. buy generic diltiazem purchase zyloprim pill zyloprim 100mg ca

 75. triamcinolone 4mg sale oral loratadine purchase loratadine without prescription

 76. Renal toxicity is a major factor to be considered when seeking a substitute for cisplatin, which is one of the most effective cytotoxic agents 20 22; the substitute for cisplatin is the analogue carboplatin 11 which is much less nephrotoxic but more myelotoxic how to get viagra prescription Monitor Closely 1 teriflunomide increases levels of dapsone by Other see comment

 77. order ampicillin online order cipro 1000mg online order metronidazole 200mg pill

 78. crestor online order zetia online order buy domperidone without a prescription

 79. crestor drug zetia ca buy domperidone no prescription

 80. ampicillin 500mg cheap cipro 500mg cost order metronidazole 400mg generic

 81. sumycin pill baclofen order online purchase baclofen online cheap

 82. bactrim where to buy cephalexin 250mg without prescription buy cleocin 300mg sale

 83. sulfamethoxazole for sale buy septra without prescription cleocin pill

 84. toradol order online buy generic inderal 20mg buy propranolol generic

 85. where can i buy toradol order toradol buy inderal 10mg online

 86. This site definitely has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask. мебель в Твери

 87. erythromycin price sildenafil buy online buy nolvadex without a prescription

 88. buy clopidogrel 75mg generic buy medex sale warfarin 5mg cheap

 89. clopidogrel for sale online order warfarin 2mg order warfarin 2mg pills

 90. where can i buy rhinocort oral bimatoprost bimatoprost usa

 91. order generic metoclopramide buy cheap generic losartan purchase esomeprazole online

 92. how to get metoclopramide without a prescription esomeprazole 40mg usa esomeprazole 40mg without prescription

 93. budesonide allergy spray budesonide canada buy careprost generic

 94. generic robaxin 500mg order suhagra 50mg online suhagra order online

 95. buy topamax 100mg sale oral imitrex 25mg how to get levaquin without a prescription

 96. topamax sale topamax 200mg us where to buy levofloxacin without a prescription

 97. methocarbamol over the counter robaxin 500mg over the counter order sildenafil 100mg without prescription

 98. buy aurogra online cheap order sildenafil 50mg online order estrace 1mg pills

 99. dutasteride cheap buy cheap zantac mobic online buy

 100. order avodart without prescription dutasteride for sale mobic 15mg brand

 101. oral aurogra 50mg buy generic sildalis order estrace 1mg generic

 102. generic celecoxib 100mg order generic tamsulosin 0.2mg order ondansetron online

 103. нужна медицинская справка spravki-kupit.ru

 104. lamotrigine 50mg tablet buy lamictal 200mg sale purchase prazosin online cheap

 105. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers! диплом о высшем образовании

 106. cost tretinoin gel buy tretinoin pills for sale order avana 100mg generic

 107. order cialis without prescription buy erectile dysfunction drugs over the counter buy generic ed pills online

 108. tadalafil brand name buy cialis 10mg for sale buy ed pills paypal

 109. order lamisil 250mg without prescription buy terbinafine online cheap buy amoxicillin 500mg

 110. For newest news you have to pay a visit web and on internet I found this website as a best web site for most recent updates. купить чеки гостиницы спб

 111. purchase anastrozole sale order anastrozole 1 mg pill clonidine 0.1 mg brand

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.