• امروز : پنج شنبه - ۱۳ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 12 - رجب - 1444
  • برابر با : Thursday - 2 February - 2023
11
یادداشت/ حجت الاسلام والمسلمین علی ارجمند عین الدین

سوالاتی که بی جواب نماندند!

  • کد خبر : 5633
  • 27 اردیبهشت 1400 - 20:10
سوالاتی که بی جواب نماندند!
اخیرا در فضای مجازی سوالاتی مطرح شده که عموما بدون پاسخ هستند و شبهاتی را به وجود می آورند، حجت الاسلام والمسلمین ارجمند در یادداشتی به این سوالات پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان البرز، حجت الاسلام و المسلمین علی ارجمند عین الدین، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، مدرس حوزه و دانشگاه و کارشناس ارشد علوم تربیتی در یادداشتی آورده است: آخوند مسجد محله برای سخنرانی به یکی از مدارس رفته بود که یکی از دانش آموزان قبل از سخنرانی از او پرسید: حاج آقا، چند تا سوال دارم، اجازه دارم بپرسم؟

آخوند که خوشحال شده بود یک نفر از او سوال کند، با اشتیاق گفت: بله فرزندم، بپرس. دانش آموز دفترش را باز کرد و شروع به خواندن سوالات کرد….

خدا چگونه به وجود آمده؟

قبل از این که این سوال را بپرسید باید اندکی با چارچوب معرفتی و پایه شناخت های خود که در فلسفه معرفت شناسی و روان شناسی به آن فراشناخت گفته می شود، آشنا شوید، این که کسی انتظار داشته باشد بدون داشتن پایه علمی و سازه های معرفتی، مسائل علمی و از جمله علوم عقلی و اعتقادی را بفهمد، نشانه نادانی یا غرض ورزی اوست.

از آنجا که فرض بر این است که شما با مبانی فلسفی و معرفتی سوالی که پرسیده اید، آشنا نیستید و من نیز نمی توانم یک دوره معرفت شناسی هر چند مقدماتی را در قالب یک پاسخ کوتاه بگنجانم، بنابراین در حد فهم یک دانش آموز پاسخ می دهم و آن این که، هر معلولی علتی دارد نه هر وجودی و خداوند معلول چیزی یا کسی نیست پس نیاز به آفریننده ندارد،

مثل این که شوری هر چیزی از نمک است، ولی شوری نمک از ذات خودش است، یا چرب بودن هر چیزی از چربی طبیعی یا شیمیایی به کار رفته در آن است، ولی چرب بودن چربی از ذات خودش است در نتیجه، وجود هر موجودی از خدا و وجود خداوند از خودش است.

چه کسانی خدا را دیدند و یا ادعای ارتباط با خدا را دارند؟

چشم مادی فقط می تواند مادیات را ببیند انتظار دیدن خدایی که ماده و جسم نیست، مثل این است که شما بخواهید با چشم چیزی را ببویید و با گوش آن را ببینید، ۱۲۴ هزار پیغمبر که هیچ کس دروغی از آن ها نشنیده، آمدند و گفتند خدایی هست و فلاسفه و حکمای مسلمان، مسیحی و یهودی نیز با ده ها دلیل اثبات کرده اند، خدا وجود دارد، اگر شما آن ها را قبول ندارید بگویید این جهان بی کران، چگونه بوجود آمده است؟!

اگر بتوانید همین موضوع را بدون در نظر گرفتن آفریدگاری اثبات کنید، ما هم مثل آخوند داستان خیالی شما بی هوش می شویم و گریبان چاک می کنیم و البته حتما فلاسفه را قبول دارید که در یکی از سوال ها پرسیده اید چرا خدا با فلاسفه و دانشمندان حرف نزده؟

چرا در عصر حاضر معجزه ای اتفاق نمی افتد؟

معجزه یعنی این که کسی ادعای پیامبری کند و برای اثبات راستی ادعای خود، کاری را انجام دهد که مردم از انجام آن عاجز باشند، آخرین پیامبر هزار و ۴۰۰ سال پیش رحلت کرده پس دیگر پیامبری نیست که معجزه ای باشد!

اما چون معجزه پیامبر اعظم (ص) قرآن بود و قرآن نیز موجود است و در آن به روشنی گفته شده که هر کس یک سوره کامل یا ۱۰ آیه پراکنده مثل قرآن بیاورد اثبات می شود که قرآن سخن انسان است نه معجزه، توصیه می کنم شما تلاش کنید تا در پاسخ به این هم آوردی، یک بار آن را مطالعه کنید تا سوره یا آیاتی را که ساده تر دیدید، سوره یا آیاتی شبیه آن بسازید.

مطمئن باشید در صورتی که به چنین موفقیتی دست یابید همه رسانه های نظام سرمایه داری، در خدمت شما خواهند بود و این موفقیت را به تمام جهان مخابره خواهند کرد، در این تلاش می توانید از تحقیقات کارگردان فیلم فتنه و آیات شیطانی نیز استفاده کنید!

چرا شراب نجس است با اینکه بهشت پر از شراب است؟

شراب نجس و خوردن آن حرام است زیرا ارزش انسان به عقل اوست. چنانچه انسان بر اثر مستی عقل خود را از دست بدهد در آن لحظه هیچ فرقی با موجوداتی که عقلی برای تفکر ندارند نخواهد داشت، به خاطر همین است که کارهایی مانند رانندگی در حین مستی در لائیک ترین کشورها نیز جرم است.

به خاطر همین است که مکانی به نام تیمارستان در همه کشورها ساخته شده که انسان هایی که عقل آن ها پاره سنگ برمی دارد را در آن جا و معتادین به الکلیسم را در بیمارستان ها بستری می کنند.

اما این که بهشت پر از شراب است را از کجا می دانید؟ شما که در یکی از سوالات منکر آخرت شده اید! وقتی آخرتی نباشد پس قاعدتا بهشت و جهنم و در نتیجه شرابی هم در آن جا نباید باشد!

اما اگر شنیده اید در بهشت شراب است واژه شراب از شُرب به معنای نوشیدن است پس شراب یعنی نوشیدنی، حالا چه کسی به شما گفته شراب های بهشتی الکل دارد؟ مگر شما هر کس سیبیل داشت را بابای خود می دانید که هر نوشیدنی را شراب تصور کرده اید؟!

چگونه سگ نجس است ولی گرگ نجس نیست با این که ژن هر دو یکی است و فقط یکی از آن ها اهلی و دیگری وحشی است؟

اولا چه کسی گفته سگ همان گرگ است که یکی اهلی نشده؟! شما اگر ۱۰ نسل گرگ را هم نگه دارید فقط در بهترین حالت می توانید او را رام کنید نه اهلی! و دوباره نسل های بعدی آن گرگ باز وحشی خواهند شد، پس این تفکر که سگ همان گرگ اهلی شده است کاملا اشتباه است.

اما در موضوع شبهات ۹۹/۹۹٪ تولی ژنتیک یعنی دی ان ای و نه آر ان ای انسان ها مشترک است و تمام این اختلافات ژنتیکی انسان ها در آن یک دهم درصد است و جالب تر این که اختلافات ژنتیکی انسان ها با پستاندارانی مانند موش ۹۰٪ مشترک است و شامپانزه ۹۸٪ مشترک است.

پس آیا باید نتیجه بگیریم که نژاد آن ها یکی است؟! آیا بهتر نیست نتیجه بگیریم به دلیل این همه شباهت، آن ها آفریدگار و خالق واحدی دارند؟

اما در مورد سگ بهتر است بدانید، حداقل ۱۰۰ بیماری رایج شناخته شده بین انسان و سگ که یک حیوان اهلی و پرطرفدار است مشترک هستند، اما شما چند نفر را می شناسید که با گرگ زندگی کند؟ اما شما که وکیل مدافع سگ ها هستید خوب است بدانید که بر اساس آموزه های همان اسلامی که سگ را نجس می داند، وقتی مسلمانی یک سگ شکاری را به شکار می فرستد و آن سگ شکاری حیوانی را قبل از رسیدن صاحبش و سربریدن بکشد، خوردن گوشت آن شکار حلال است!

چرا انسان باید همیشه یک چیزی را پرستش کند؟

اولا، این «باید» را ازکجا آورده اید؟ از گذشته دور تا امروز، جمعیت چشمگیری از انسان ها بوده و هستند که به زعم خود هیچ کس را نمی پرسند، مثلا کمونیست ها و لائیک ها که اصلا اعتقاد به اصل دین اجباری ندارند، به صورت ملموس تر امروزه حدود ۵۱ درصد جمعیت چین را بی دین ها تشکیل می دهند.

در زمان قدیم به این افراد «دهری» گفته می شد و مناظرات برخی از سران آن ها با ائمه ما، به ویژه امام صادق (ع) هنوز هم در کتب اعتقادی ما موجود است و اگر دانشمندان مسلمان، آن ها را ثبت نمی کردند، اکنون همه آن سخنان و مناظرات از بین رفته بود.

اما این که ما چرا می پرستیم، چون معتقدیم همچنان که هر کالای با ارزشی که شما می خرید یک دفترچه راهنما دارد انسان هم که مخلوق الهی است یک دفترچه راهنما دارد که در آن آمده، هدف از آفرینش انسان پرستش خداوند است، تا در سایه این پرستش اشرف مخلوقات شود.

دوما، آن ها که فکر می کنند اگر خدا را نپرسند پس هیچ کس یا هیچ چیز را نمی پرسند، فقط شعار می دهند و گرنه آن ها هم در عمل کسی یا چیزی را می پرستند. جالب است بدانید، کشور بریتانیا که یک کشور سکولار است، قانون اساسی و سرود ملی ندارد و سرود ملی آن ها در واقع دعا به جان ملکه است و تقریبا همچنین هستند مردم کشور کره شمالی و چنین بودند کشورهای سابق کمونیستی مثل شوروی.

چرا باید زندگی پس از مرگ وجود داشته باشد در حالی که کسی ندیده و فقط یک احتمال و تصور است؟

اولا، از کجا می دانید کسی ندیده؟ توصیه می کنم برنامه زندگی پس از زندگی، اثر پژوهشی جناب آقای موزون را در شبکه ۴ که ماه مبارک رمضان پخش می شد و همه آن ها در فضای مجازی موجود است را ملاحظه کنید.

ثانیا، این که چرا باید جهان دیگری وجود داشته باشد چون خداوند عادل است وقتی کسانی مثل صدام، هیتلر و چنگیزخان میلیون ها انسان را کشته اند و مجازاتی درخور چنین جنایاتی در مورد آن ها صورت نگرفته و یا متقابلا انسان های بزرگی در تاریخ خدمات ارزنده ای را برای بشریت داشته و در دنیا پاداشی دریافت نکرده اند، باید جهانی باشد که عدالت الهی در آن اجرا شود و آخرت، همان جایی است که عدالت الهی در آن به صورت کامل اجرا خواهد شد.

چرا باید یک سری آدم ها را مقدس بدانیم؟

تقدس، یعنی احترام توام با تواضع نسبت به کسی داشتن و مقدس، یعنی کسی که دیگران نسبت به او احترامی توام با تواضع قائل هستند، به عنوان مثال، بسیاری از مردم جهان، مادر را موجودی مقدس می دانند، اما این که چرا برخی از مردم مقدس هستند، به خاطر عملکرد و خدمات بی شائبه و بی منت و بدون انتظاری است که به کسی یا کسانی داشته اند.

به عنوان مثال پیامبر اکرم (ص) در دوران جاهلیت تمام عمر خود را صرف تعلیم و تربیت مردم و عمران و آبادی شهرها کرد و در نهایت هم فرمود: من هیچ مزد و پاداشی از شما نمی خواهم! آیا به نظر شما ما نباید نسبت به چنین اشخاصی سپاسگزار باشیم؟ آیا داشتن روحیه سپاسگزاری به دلیل نیاز افراد مقدس به سپاسگزاری و احترام ما است، یا به خاطر برخورداری ما از سجایای اخلاقی و انسانی؟!

چرا هیچ پیامبر زن در میان ۱۲۴ هزار پیامبر نیست؟

چون پیامبر بودن فقط به داشتن مقامات معنوی نیست، پیامبر بودن علاوه بر داشتن جایگاه معنوی، یک مسئولیت بزرگ اجتماعی است و پیامبران به دلیل وظیفه هدایتی که به عهده آن ها گذاشته شده با همه جور انسانی سر و کار داشتند.

آن ها مسئولیت اجرای احکام الهی در جامعه و هدایت همه مردم جامعه خود اعم از سارقان، مجرمان و مفسدین را نیز بر عهده داشتند، در شرایطی مجبور به جهاد و جنگ بودند، در مواقعی نیز اجرای حدود الهی بر روی مجرمان را عهده دار بودند.

با توجه به اینکه این مسئولیت های سخت و خشن با روحیه زنان سازگار نیست و گر نه به گفته امام خمینی (ره) اگر قرار بود زنان پیامبر باشند، حتما شخصی مثل حضرت زهرا (س) پیامبر شود یکی از پیامبران اولوالعظم می شد.

چرا حتی یک پیامبر از چینی ها نداریم؟

اولا، از کجا می دانید هیچ پیامبری در چین بروز نکرده؟ مگر همه تاریخ بشریت به صورت کتبی نوشته شده که شما چنین ادعایی می کنید؟ خداوند در قرآن می فرماید: «ما داستان بعضی از پیامبران را نقل کردیم و داستان بعضی دیگر را نقل نکردیم».

در روایتی از حضرت علی (ره) نقل شده كه خداوند پیامبری را مبعوث كرد كه سیاه پوست بوده و داستان آن به ما نرسیده، پس ممکن است در چین هم پیامبری بوده و خبر آن به ما نرسیده باشد.

ثانیا، انتصاب پیامبران از سوی خدا بوده و او تنها بر اساس شایسته سالاری انبیا را انتخاب کرده و نه بر اساس سهمیه بندی قومیتی! اگر شما یک نفر را در چین یا هر کشور دیگری می شناسید که شایستگی های لازم برای پیامبری را داشته ولی به مقام پیامبری نرسیده لطفا، نام‌ و مشخصات او را عنوان و وی را معرفی کنید!

البته خدایی که هدایت همه انسان ها را مورد عنایت داشته، برای همه اقوام نذیر یا بیم دهنده فرستاده است، حالا چه آن بیم دهنده پیامبر بوده باشد یا جانشین پیامبر و یا عالم ربانی و مبلغ دینی؛ حالا ممکن است مردم آن قوم از آن بیم دهنده ها استقبال کرده باشند و یا این که مثل قوم عاد و ثمود و دیگر اقوام، آن ها را طرد کرده باشند، در نتیجه امروز نزدیک به ۲٪ درصد جمعیت چین مسلمان و اندکی بیش از ۵٪ آن ها را مسیحیان تشکیل داده اند.

چرا همه پیامبران فقط بر قوم سامی نازل شده اند؟

از پاسخ به دو سوال قبل روشن شد که این ادعا نیز نادرست است، انبیا در کلّ اقوام سامی و غیرسامی پخش بوده اند. به عنوان نمونه، از امام صادق (ع) روایتی است که اهالی ایران زمین، قبل از زرتشت نیز پیامبری داشته اند که کتاب آسمانی نیز داشته است.

چرا یک پیامبر از اروپا نداریم؟

بخشی از پاسخ این سوال با جواب سوال قبل مشترک است، رابرت هیوم در کتاب ادیان زنده جهان می گوید: «در تاریخ بشر هرگز قبیله ای وجود نداشته که به گونه ای دین نداشته باشد. دین وجه امتیاز اصلی بشر (با حیوانات) است».

امروزه غالب مردم اروپا را پیروان حضرت مسیح و اقلیت غالب را مسلمانان و یهودیان تشکیل داده اند، مضافا بر اینکه در سنت های دینی غالب مناطق جهان و از جمله اروپا، اذكار و اورادی نظیر عبادات سایر ادیان آسمانی وجود دارد كه به احتمال قوی ناشی از تعالیم پیامبرانی است كه در گذشته در آن مناطق زیسته اند، ولی نامی از آن ها به دست ما نرسیده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://didebanealborz.ir/?p=5633

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.